A16_2

tydzień ciąży

19. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 19. tygodniu ciąży

W 19. tygodniu ciąży twoje dziecko jest rozmiaru dużego mango: waży między 184 a 227 gramów, a długość jego ciała wynosi ok. 18 cm. Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, jej malutki układ rozrodczy jest już dobrze ugruntowany, a pochwa, macica i jajowody są już na miejscu. Jeśli dzidziuś jest chłopcem, ma już wykształcone jądra, które wydzielają testosteron od ok. 10. tygodnia Twojej ciąży.

Dodatkowe jajeczka

Jeśli nosisz pod sercem dziewczynkę, jej malutki układ rozrodczy jest już dobrze ugruntowany. Pochwa, macica i jajowody są już na miejscu, zaś jajniki zawierają ponad sześć milionów pierwotnych komórek jajowych. Do momentu narodzin ich liczba spadnie do ok. jednego miliona.

Mężczyzna na pokładzie

Jeśli dzidziuś jest chłopcem, ma już wykształcone jądra, które wydzielają testosteron od ok. 10. tygodnia Twojej ciąży. Jego zewnętrzne organy płciowe, które przybrały męski charakter w pierwszym trymestrze, dalej się rozwijają.

Druga skóra

Mniej więcej w tym czasie skóra zaczyna wytwarzać woskowatą powłokę zwaną mazią płodową. Maź płodowa złożona z łoju wydzielanego przez skórę, obumarłych komórek oraz lanugo (cienkich włosków pokrywających ciało) chroni skórę Twojego maleństwa przed oddziaływaniem płynu owodniowego, w którym ono pływa. Większość mazi zniknie przed urodzeniem, jednak wcześniaki często rodzą się pokryte jej dużą ilością.

Twoja ciąża w 19. tygodniu

Zmiany na twarzy

Hormony są odpowiedzialne za „maskę ciążową” – brązowe plamki na nosie, policzkach i czole–oraz linea nigra — czarną linię biegnącą wzdłuż Twojego brzucha do kości łonowej. Obie zmiany zanikają po porodzie, lecz ekspozycja na słońce może spowodować jeszcze większe pogłębienie pigmentacji, więc koniecznie stosuj filtr przeciwsłoneczny.

Ból w okrągłych więzadłach

W miarę jak powiększa się macica, wspierające ją okrągłe więzadła muszą się rozciągać. Od czasu do czasu rozciągnięte więzadła mogą powodować ostry lub tępy ból w podbrzuszu, szczególnie po jednej lub po drugiej stronie. Jest to prawdopodobnie najbardziej zauważalne, gdy zmieniasz pozycję lub nagle wstajesz. Zadzwoń do lekarza, jeśli niepokoi Cię ten ból.

Czy wiesz, że…?

Chłopiec czy dziewczynka? Chociaż ultrasonografia nie może tego jeszcze wykazać, pochwa, macica i jajowody dziewczynki są już wykształcone, a w jej malutkich jajnikach znajdują się pierwotne jajeczka. Jeśli nosisz w łonie chłopca, jego jądra są już uformowane i widać mosznę. Maź płodowa, substancja przypominająca z wyglądu kremowy ser, pojawia się na ciele dziecka, aby chronić skórę przed płynem owodniowym.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: