Odżywianie podczas ciąży: Białko

Jedną z rzeczy, bez której nie obejdziesz się Ty i Twoje dziecko, jest białko. Tobie zapewnia energię, a Twojemu dziecku dostarcza aminokwasów, których potrzebuje do rozwoju.

Ile białka potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania? Zalecane dzienne spożycie (ZDS) białka w ciąży wynosi 60 gramów, ale niektórzy specjaliści od żywienia zalecają 100 gramów; jakakolwiek wartość z tego zakresu będzie odpowiednia. Mówiąc bardziej obrazowo, na litr mleka przypada około 30 gramów białka.

Właściwy rodzaj białka

Powinnaś zwracać uwagę nie tylko na ilość spożywanego białka, ale także na jego rodzaj. Kobiety w ciąży powinny spożywać białko pełnowartościowe, —czyli takie, które zawiera duże ilości wszystkich wymaganych aminokwasów. Większość białek zwierzęcych to białka pełnowartościowe, natomiast większość białek roślinnych nie. Dlatego specjaliści zalecają, aby kobiety w ciąży spożywały białka zwierzęce każdego dnia. Jeśli jesteś wegetarianką lub weganką, musisz zbilansować niektóre pokarmy, takie jak ziarna i rośliny strączkowe, aby zapewnić sobie odpowiednie ilości wszystkich zalecanych aminokwasów.

Pokarmy z dużą zawartością białka

Czerwone mięso jest prawdopodobnie najlepszym znanym źródłem białka, ale nie musisz jeść steku trzy razy dziennie, aby zaspokoić potrzeby swojego organizmu. Wiele innych rodzajów pożywienia, takich jak ryby, drób i jaja, zawiera wiele białka. Podobnie jak nabiał, orzechy i fasola.

Każda z poniższych pozycji zawiera około 15 gramów białka:

  • 2 duże jaja

  • od 50 do 80 gramów mięsa, ryby lub drobiu

  • 50 gramów twardego sera

  • 1/4 filiżanki masła orzechowego

  • 1 filiżanka ugotowanej fasoli, grochu lub soczewicy

  • 1/2 filiżanki sera wiejskiego lub ricotta

  • 2/3 filiżanki migdałów

Niektóre kobiety w ciąży, które nie są przyzwyczajone do jedzenia dużej ilości mięsa i nabiału, zastanawiają się, czy za bardzo nie przytyją. Jeśli jednak jesteś na zbilansowanej diecie, która uwzględnia odpowiednią ilość pełnowartościowego białka, nie musisz martwić się dodatkowymi kilogramami. Jakby nie było, ciąża to czas, żeby przybrać na wadze. Właściwe odżywianie się jest jednym z najważniejszych sposobów, aby Twoje dziecko rosło zdrowo, a Ty czuła się dobrze.

Zgoda na pliki cookie