Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy wraca okres po porodzie?

Ciąża zmienia Twój organizm pod wieloma względami, także Twoja pierwsza miesiączka po porodzie może być inna niż przed urodzeniem dziecka.

Krwawienie po porodzie

Zanim przejdziemy do tematu pierwszej miesiączki po porodzie, skupmy się na kwestii krwawienia, które pojawia się zaraz po porodzie. Z języka greckiego jest ono zwane „lochia”. Jest to wydzielina zawierająca krew i tkankę, która wyścielała macicę. Krwawienie pojawi się niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Mamy wiele wskazówek, jak radzić sobie z krwawieniem po porodzie, ale najważniejsze, byś pamiętała, że jeżeli pojawiają się duże skrzepy, powinnaś natychmiast poinformować o tym swojego lekarza albo położną.

Kiedy czeka nas pierwsza miesiączka po porodzie?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się u kobiet w różnym czasie. Może to zależeć od tego, czy kobieta karmi piersią.

  • Jeżeli nie karmisz piersią, prawdopodobnie zaczniesz miesiączkować w 6-13 tygodniu po porodzie.

  • Jeżeli karmisz piersią, pierwszy okres po porodzie może pojawić się kilka tygodni albo miesięcy później, albo nawet dopiero wtedy, gdy już przestaniesz karmić piersią. To kolejna zaleta takiego rozwiązania!

Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie?

U niektórych kobiet pierwsze miesiączki po porodzie są bardziej obfite i bardziej nieregularne, a czasem nawet bardziej bolesne.

Czy pierwszy okres po porodzie jest obfity?

Poinformuj lekarza, jeżeli musisz zmieniać tampon albo podpaskę co godzinę lub dwie, albo jeżeli zauważysz nagłe i obfite krwawienie, lub gdy zaczną pojawiać się duże skrzepy albo odczuwasz ból, który jest silniejszy niż Twoje zwykłe skurcze miesiączkowe. Jeżeli krwawienie podczas pierwszych miesiączek po porodzie jest obfite, stosuj bardziej chłonnepodpaski nawet w ciągu dnia (np. podpaski Always Ultra Night lub Extra Night Protection). Jeśli krwawienie jest umiarkowane, możesz wypróbować podpaski Always Ultra Super lub Always Ultra Normal. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju Twojej skóry możesz wypróbować dwa rodzaje podpasek Always Ultra: Always Ultra Sensitive, których powłoczka jest miękka jak bawełna oraz Always Ultra, których powłoczka szybko wchłania wilgoć.

Pierwszy okres po porodzie - Skontaktuj się z nami

Chcielibyśmy dowiedzieć się, co masz do powiedzenia na temat miesiączki po porodzie. Być może Twoje rady pomogą innym kobietom.

Zgoda na pliki cookie