Rodzicielstwo. Plany rodzicielskie na przyszłość oraz jak być dobrymi rodzicami

Praca w zespole! W dzisiejszych czasach normalne jest, że ojciec przyjmuje bardziej aktywną rolę rodzicielską. Usiądź ze swoim partnerem i przedyskutujcie jak ten podział obowiązków będzie się w praktyce sprawdzać. Poświęćcie trochę czasu na omówienie swoich przemyśleń dotyczących opieki nad dzieckiem, karmienia w nocy, spania i wielu innych zmian, które wpłyną na Wasz tryb życia.

Gracz zespołowy

Dzisiejsi ojcowie często chcą dzielić się obowiązkami rodzicielskimi, jeśli to tylko możliwe. Ale czy usiedliście razem, aby przedyskutować Wasze przemyślenia na temat rodzicielstwa, planów rodzicielskich i tego, jak oboje wyobrażacie sobie dobrych rodziców? Czy ma to polegać na tym, że na zmianę zmieniacie pieluchę? Czy masz pomagać przy karmieniu? Co z dzieleniem bezsennych nocy? Na tym etapie ciąży, kiedy Twoja partnerka zaczyna czuć się lepiej i mieć więcej energii, dobrze jest poruszyć takie tematy i wspólnie opracować jakieś plany rodzicielskie. Usiądźcie razem, aby porównać oczekiwania dotyczące stanu rzeczy po urodzeniu dziecka. Zaplanujcie, jak możesz ułatwić jej życie w tych newralgicznych pierwszych kilku tygodniach; zapytaj ją o jej własne przemyślenia dotyczące rodzicielstwa i Twojej roli, jako ojca. Wszelkie różnice zdań – a prawdopodobnie się takie pojawią, jak na przykład rozumiecie bycie „dobrym rodzicem” – powinny być rozwiązane, zanim staną się problemem. Nie zostawiaj' więc tego do końca ciąży, kiedy Twoja partnerka będzie zmęczona i prawdopodobnie będzie miała dość.

Planuj

Spędźcie czas, w którym wspólnie oczekujecie przybycia Waszego dziecka', próbując wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało Wasze nowe życie i omówcie plany rodzicielskie oraz jak podzielone zostaną obowiązki rodzinne. Przyzwyczajaj się do wykonywania większej części prac domowych – gotowania i innych rzeczy – to także będzie częścią bycia rodzicem. Zaoferuj przejęcie niektórych obowiązków, które są dla niej bardziej stresujące niż zwykle (jak cotygodniowe zakupy spożywcze lub zarządzanie finansami rodzinnymi). Jest' to dobra praktyka na przyszłość i pokazuje jej, że poważnie podchodzisz do bycia ojcem. Pamiętaj, ciąża wpływa na jej codzienne życie i mimo że trudno jest Ci dzielić jej doświadczenia, bycie wrażliwym na jej zmieniające się potrzeby zbliży Was do siebie i pomoże zostać dobrymi rodzicami.

Zgoda na pliki cookie