Przygotowanie odpowiedniego gniazdka dla Twojego maluszka

Większość rodziców pewnie się zgodzi, że nie można całkowicie przygotować się na narodziny dziecka. Nie chodzi tylko o spore zamieszanie i szereg życiowych zmian, które może przynieść to wydarzenie, ale również o to, że każde dziecko jest wyjątkowe. Dlatego nieważne, ile razy przyszli rodzice testują wózek lub ile zgromadzą pięknych ubranek dla maluszka – i tak nie sposób przewidzieć, jak nowy członek rodziny zareaguje na nową sytuację i nowe otoczenie. Rodzice mogą jednak upewnić się, że ich rodzinne gniazdko jest gotowe na przybycie maluszka, to znaczy czyste, bezpieczne i przytulnie miękkie – jako miejsce, w którym będzie się doskonale czuł w pierwszych tygodniach życia i później.

Przygotowanie gniazdka

Przygotowanie domu to znacznie więcej niż ułożenie kilku poduszek i zakup przytulanek. Dzięki tym prostym wskazówkom możesz pomóc stworzyć bezpieczną, miękką i przyjemną przystań, która pomoże Tobie i Waszej rodzinie dostosować się do nowej sytuacji, jaką jest noworodek w domu.

1. Przygotowanie garderoby dla maluszka

Najważniejsza część przygotowań na noworodka w domu może być bardzo zajmująca i ekscytująca. Chociaż gromadzenie stosów prześlicznych sukienek z falbankami albo maleńkich, trzyczęściowych kompletów dla noworodków może być kuszące, na początku będziesz potrzebować zaledwie kilku rzeczy. Kup miękkie koszulki i śpioszki, bo to właśnie one będą stanowić podstawę garderoby Twojego maluszka jeszcze przez dobrych parę tygodni. Jeżeli Twoje dziecko ma się urodzić jesienią lub zimą, musisz również zaopatrzyć się w rozpinane sweterki, czapeczki i rękawiczki z jednym palcem. Wybieraj ubranka, które są wykonane w 100% z naturalnych włókien, jak bawełna, a zatem będą miękkie dla delikatnej skóry noworodka i będą przepuszczać powietrze.

2. Przygotowanie wszystkich tkanin w Waszym domu

Najważniejsza rada, jeżeli chodzi o przygotowania na przyjęcie noworodka w domu, to wypranie wszystkich podstawowych rzeczy, z jakich będzie korzystał – takich jak ubranka, prześcieradła, ręczniki, a także ubrania całej rodziny –w łagodnym środku piorącym, aby usunąć wszelki tłuszcz i zabrudzenia, które mogą podrażnić delikatną skórę.

skin_health_alliance_logo-icon

Pierwszy środek do prania w pralce, Ariel Baby, testowany dermatologicznie i zatwierdzony przez organizację Skin Health Alliance, został specjalnie opracowany tak, by ubranka w nim wyprane były tak delikatne dla wrażliwej skóry dziecka jak ubranka prane w samej wodzie, a jednocześnie by skutecznie usuwał plamy. Jest delikatny i doskonale nadaje się do prania ubrań całej rodziny – pozostawia je miękkie i gotowe do przytulania maluszka! Skin Health Alliance współpracuje z międzynarodowym zespołem dermatologów, badaczy, naukowców i przedstawicieli branży połączonych wspólnym celem, jakim jest dbanie o zdrowie skóry.

3. Dlaczego dzielenie się obowiązkami to także element przygotowań?

W dzisiejszym świecie ojcowie również chętnie zajmują się domem, co może ułatwić życie całej rodzinie. Sprzątanie domu, urządzanie sypialni dziecka, składanie łóżeczka, testowanie wózka, pranie ubrań i upewnianie się, że macie wszystkie niezbędne rzeczy, to praktyczne zadania, którymi możecie się dzielić, aby wspólnie przygotować Wasze gniazdko na przyjęcie maluszka.

4. Przygotowanie się do zupełnie nowego rozdziału w życiu

Chociaż moment, w którym zostaniecie rodzicami może zmienić Wasze życie w bardzo pozytywny sposób, możecie też spodziewać się, że kiedy na świecie pojawi się dziecko, wpłynie to na wiele z Waszych relacji rodzinnych i towarzyskich. Może okazać się, że będziecie spędzać więcej czasu z własną matką i rodzeństwem, lub – kiedy Wasze priorytety będą się zmieniać –zauważycie, że oddalacie się od przyjaciół, którzy nie mają dzieci. Spróbujcie również pomyśleć o tym, jak zmienią się Wasze codzienne zadania po narodzinach dziecka, kiedy Wasze życie będzie przypominało niekończący się proces karmienia, przewijania i uspokajania maluszka. Dowiedzcie się, do jakich lokalnych klubów możecie zapisać się z Waszym dzieckiem – np. na masaż niemowlęcia lub pływanie, gdzie możecie podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi świeżo upieczonymi rodzicami i uniknąć poczucia izolacji, jakiego wiele młodych matek może doświadczać w domu.

Aby znaleźć więcej dobrych rad i wskazówek dotyczących przygotowań na przyjęcie noworodka w domu, pobierz przewodnik Ariel Baby, dotyczący Przygotowania gniazdka – znajdziesz go tutaj.

Zgoda na pliki cookie