Bycie mamą: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć

Przeczytałaś wiele książek na temat rodzicielstwa, przeszukałaś Internet pod kątem porad i wypytałaś dokładnie swojego lekarza. Zostanie mamą jest ekscytujące, ale taka perspektywa może być też przerażająca. Macierzyństwo na pewno zgotuje Ci kilka niespodzianek, ale mamy jeszcze kilka złotych porad, które pomogą przygotować się na przybycie dziecka na świat.

1. Dzieci nie zawsze śpią, kiedy są zmęczone

Jest to niezgodne z logiką, ale zmęczenie u dziecka nie zawsze oznacza, że będzie ono śpiące. W praktyce dziecko zbytnio zmęczone jest często poirytowane i trudno je uspokoić. Sztuka polega na tym, aby wykryć oznaki zmęczenia u dziecka i ułożyć je do snu, zanim stanie się zbyt śpiące. Zwracaj uwagę na zaciśnięcie pięści, ziewanie, pocieranie oczu, nagłe ruchy i pociąganie przez dziecko swoich uszu. Gdy dziecko będzie kilka miesięcy starsze, prawdopodobnie zacznie uczyć się samouspokajania, co ułatwi mu samodzielne zasypianie.

2. Uważaj na zarazki

Ograniczone wystawienie na zarazki w młodym wieku może pomóc wzmocnić układ odpornościowy dziecka, ale nie chcesz ryzykować, że zachoruje. Praktykuj rozważną kontrolę nad zarazkami, nalegając, aby każdy, kto trzyma Twoje dziecko, umył wcześniej ręce. Chorych znajomych i członków rodziny trzymaj na bezpieczny dystans i regularnie dezynfekuj swoje mieszkanie. Niektóre zarazki są jednak nieuniknione i nie da się nic poradzić na ich obecność.

3. Naucz się kilku sposobów uspokajania dziecka

Dzieci są różne i lubią różne rzeczy, ale łagodny masaż może być skuteczną metodą uspokojenia Twojego dziecka i pocieszenia go, gdy jest smutne. Postaraj się rozgrzać trochę balsamu w dłoniach i zacznij nakładać go, zaczynając od czoła i schodząc wzdłuż nosa, policzków i brody, kończąc na karku. Innym sposobem uspokojenia małego dziecka jest trzymanie go blisko siebie w nosidełku, gdy wykonujesz prace domowe.

Dla nowej mamy normalne jest to, że ma różne zmartwienia. Pamiętaj, że Twój instynkt może być Twoją najlepszą bronią. Za każdym razem, gdy natrafiasz na coś nowego, doświadczenie pomoże Ci zostać bardziej pewną siebie matką.

Zgoda na pliki cookie