Strach dziecka przed rozdzieleniem z matką

Socjalizacja, lepsza mobilność i rosnący zasób słów przygotowują Twoje dziecko na zmiany w życiu. Te przejścia mogą być trudne dla obu stron. Rodzice obserwują z niepokojem dziecko, obawiając się, że przewróci się po wykonaniu tych kilku pierwszych samodzielnych kroków. Dziecko zaczyna odczuwać smutek, kiedy musi pożegnać się z kolegą po wyjątkowo udanej zabawie.

Separacja i obawy

Separacja jest wyzwaniem, kiedy dziecko zaczyna mocno obawiać się opuszczenia przez rodzica lub opiekuna. Drobne obawy są naturalne i spodziewane. Trudniej radzić sobie z separacją, gdy obawy stają się bardziej intensywne, długotrwałe i nieustające. Dziecko, które nie chce chodzić do żłobka jest dobrym przykładem. Twoje dziecko może bardzo się starać, żeby zostać z Tobą w domu.

Jak pomóc swojemu dziecku

Pamiętaj, że problemy z separacją pojawiają się często w fazie przemian rozwojowych, takich jak spanie w łóżku „dla dużego chłopca” lub przyzwyczajanie się do nowego braciszka lub siostrzyczki.

  • Poproś dziecko o podzielenie się swoimi uczuciami Małe dzieci nie muszą mieć zdolności werbalnych do bezpośredniego podzielenia się swoimi doświadczeniami, więc niech bawi się lub rysuje, by lepiej poznać swoje emocje.

  • Obserwuj Zapamiętaj, kiedy następuje intensywna reakcja. Reakcje, które obserwujesz u swojego dziecka mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z separacją. Niektóre dzieci nie mają na przykład trudności z pożegnaniem się po zabawie lub przyjęciu. Dla innych jest to przeżycie pełne łez i bólu. Określenie, kiedy separacja jest trudna dla Twojego dziecka, jest jednym ze sposobów na przygotowanie się do zareagowania, kiedy wystąpi.

  • Odejdź szybko Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy zostaje z opiekunką, dobrą zasadą w tej sytuacji jest szybkie pożegnanie się z dzieckiem i wyjście. W ten sposób będzie wiedziało, że wyszłaś i szybciej przyzwyczai się do przebywania z opiekunką.

Pierwszy dzień szkoły

Pójście do szkoły po raz pierwszy jest kolejnym etapem w rozwoju Twojego dziecka. Poszukaj sposobów na ułatwienie tej zmiany. Poznaj przyszłych kolegów z klasy i odwiedź szkołę wcześniej, żeby zminimalizować strach przed nieznanym. W wielu przedszkolach są programy przejściowe, w których na początku roku rodzice uczęszczają do szkoły wraz z dziećmi.

Jak pomóc sobie

  • Weź pod uwagę własne problemy Jeśli Twoje dziecko radośnie odwraca się od Ciebie i biegnie do klasy w momencie, gdy docierasz do szkoły, czy zadajesz sobie pytanie: „Chwila! Czy tak łatwo jest Ci się ze mną pożegnać?” Jest to normalna ludzka reakcja, ale warto wziąć pod uwagę, że obawy przed separacją ze strony rodzica mogą wpłynąć na dziecko.

  • Stwórz rytuał. Może to być coś prostego, jak machanie na pożegnanie i wysyłanie sobie buziaków. Inna rada to zaplanowanie fajnej zabawy z dzieckiem, kiedy je odbierzesz ze szkoły.

Pamiętaj: dorastanie jest trudne dla dzieci i ich rodziców!

Zgoda na pliki cookie