Przezwyciężyć strach: radzenie sobie z niepokojem u dzieci

Większość obaw małych dzieci jest przewidywalna i jest ich mechanizmem obronnym. Wiele dzieci w tym wieku boi się hałasów, dużych tłumów, nowych ludzi, a nawet rzeczy, które dla dorosłego wydają się zupełnie niegroźne — na przykład niektóre zabawki.

Szanuj uczucia swojego dziecka

Zachęcaj je do próbowania nowych rzeczy, obserwując jego reakcje na nowe doświadczenia i dostosowując się. Pozostawaj w pobliżu przez cały czas. Jeśli na przykład zobaczysz kogoś idącego z psem, zapytaj właściciela, czy można bezpiecznie pogłaskać zwierzaka. Weź rączkę dziecka w swoją dłoń i pokaż mu, jak należy podejść do zwierzęcia. Jeśli jest zaniepokojone, odpuść. Zmuszanie go do stawienia czoła nieznanej sytuacji, zanim będzie gotowe, zwiększy jego ostrożność i osłabi zaufanie do Ciebie.

Dzieci nie uczą się, kiedy się boją.

Kiedy dziecko jest zrelaksowane i wolne od napięć, będzie obserwować Twoje reakcje na dziwne sytuacje i w końcu weźmie z Ciebie przykład. Pokaż mu własny entuzjazm i wspieraj postępy dziecka. Pozwalaj mu na ocenę każdej nowej sytuacji i bądź na miejscu, by nim pokierować.

Zgoda na pliki cookie