Gryzienie: jak powstrzymać malucha od kąsania

Gryzienie jest bardzo powszechne u dzieci w wieku od 18 miesięcy do trzech lat. Większość przypadków gryzienia odzwierciedla nie tylko uczucia malucha, ale też jego ograniczone możliwości wyrażania się. Pięciolatek może powiedzieć: „Zostaw to. To jest moje!”, ale młodsze dziecko może chronić swój teren za pomocą zębów.

Dlaczego dzieci gryzą

Gryzienie to temat wywołujący emocje rodziców. Wydaje się takie prymitywne i niegrzeczne, i większość rodziców uznaje je za oznakę dziecka z problemami. Nic szybciej nie spowoduje wyrzucenia dziecka ze żłobka lub przyjęcia urodzinowego niż gryzienie. Czasami dzieci będą gryźć, kiedy się podekscytują lub będą szczęśliwe. W tym wieku dzieci zwykle działają bez myślenia nad konsekwencjami. W rzeczywistości dziecko, które ugryzło inne, może być często równie zaskoczone, jak to, które zostało ugryzione.

Pomoc gryzącemu dziecku

Nie czekaj nawet kilku minut na rozmowę ze swoim dzieckiem, kiedy ugryzie inne. Małe dzieci nie mają dobrych zdolności kojarzenia, więc potrzebują jasnych i natychmiastowych reakcji. Unikaj ogólnych stwierdzeń, jak „No no, bądź miły dla siostry”, ponieważ maluch może nie pojąć związku pomiędzy tym zdaniem a gryzieniem.

Spróbuj tego:

Nie! Możemy gryźć jabłka albo kanapki, ale nigdy nie gryziemy ludzi!

Gryzienie w odpowiedzi nie pomoże. Jedynie będzie to uczyć dziecko, że gryzienie jest akceptowalnym zachowaniem. Nie zrozumie agresji rodziców i prawdopodobnie jedynie się przestraszy, nie ucząc się niczego.

Na podstawie Toddlers and Preschoolers Lawrence Kutner, Ph. D. (Avon, 1994).

Zgoda na pliki cookie