Rozwój niezależności małego dziecka

Po pierwszych urodzinach dziecka możesz być świadkiem transformacji nieporadnego noworodka w biorącego sprawy w swoje ręce malucha. Oto kilka oznak, że Twoje dziecko jest gotowe, aby próbować się sobą zajmować.

Przełomowy moment 1: Samodzielne jedzenie

W wieku 15 miesięcy może wykazać zainteresowanie używaniem łyżki, nawet chwytaniem jej, kiedy jest karmione. W 18 miesiącu może być w stanie operować łyżką całkiem nieźle (i donieść większość jedzenia do ust). Trzymaj w pobliżu papierowe ręczniki – będzie bałagan!

Jak możesz pomóc

Zainwestuj w powlekane gumą łyżki, aby nie raniły dziąseł. Stosuj sztućce, które mogą przetrwać liczne upadki na podłogę.

Przełomowy moment 2: Pierwsze kroki

Wiele małych dzieci wykonuje pierwszy krok w okolicach swoich pierwszych urodzin. Oznakami, że Twoje dziecko jest gotowe, są turlanie się, pełzanie i wspinanie się po schodach przy użyciu rąk.

Jak możesz pomóc

Zadbaj o to, by Twoje dziecko dostatecznie dużo leżało na brzuszku w młodym wieku. Chodzenie wymaga silnych pleców, które Twoje dziecko rozwija, kiedy leży na brzuszku i podnosi głowę.

Przełomowy moment 3: Mycie zębów

Dziecko nie będzie wprawdzie mieć dostatecznej koordynacji, aby w pełni umyć sobie zęby, zanim nie ukończy szóstego lub siódmego roku życia, ale możesz pozwolić mu trenować, jeśli ma na to ochotę.

Jak możesz pomóc

Większość dentystów zachęca rodziców, aby pozwalali dziecku samodzielnie szczotkować zęby, a potem po nich poprawić, dokładnie je czyszcząc. Zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Obserwowanie coraz większego usamodzielniania się dziecka jest ekscytujące, ale ważne jest, aby pozwolić mu dotrzeć do przełomowych momentów we własnym tempie. Twoje zadanie? Zapewnij wsparcie i pokaż dziecku, jak to się robi.

Zgoda na pliki cookie