Ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne

Dłonie Twojego dziecka stają się coraz sprawniejsze w wykonywaniu różnych delikatnych zadań. Jego oczy i dłonie uczą się pracować razem, co ostatecznie pozwoli mu tworzyć różne cudowne rzeczy. W tej chwili, kiedy jedna ręka jest zajęta, druga prawdopodobnie też coś robi. Ten efekt lustrzany będzie zanikał wraz z rozwijaniem się układu nerwowego.

Zdolności motoryczne i „ręczność” Twojego dziecka

Twój maluch używa prawdopodobnie obu rąk w miarę równomiernie, ale wkrótce zacznie się ujawniać jego „ręczność”. Obserwuj, którą rękę preferuje, kiedy je i koloruje –będzie to prawdopodobnie jego dominująca ręka. (Jedna noga także stanie się dominującą, więc obserwuj, której używa do kopania piłki).

Pomoc w rozwoju

Oto kilka sposobów na pomoc w rozwoju małej motoryki Twojego dziecka:

  • Niech bierze udział w ubieraniu się.

Zacznij zapinać zamki na jego ubraniu i pozwól mu dokończyć. Pozwól trenować na guzikach; mimo że ich zapinanie jest dużym wyzwaniem, na pewno zobaczysz postępy.

  • Przygotuj stół z pełnym zestawem sztućców dla swojego dziecka.

Do tego czasu powinno opanować posługiwanie się łyżką i pewnie też widelcem. Nóż wciąż jest sporym wyzwaniem, ale jeśli pozwolisz mu wypróbować nożyk dziecięcy na miękkich potrawach, zacznie nabierać wprawy.

  • Zabawa z wodą

Daj swojemu dziecku szansę na poprawianie swoich zdolności nalewania wody nad wanną lub zlewem. Kiedy zacznie radzić sobie lepiej z przelewaniem płynu z jednego pojemnika do drugiego, możesz pozwolić mu spróbować przy stole (zacznij od małych pojemników).

  • Nie ograniczaj kreatywności.

Poprawa zręczności dziecka może być najbardziej widoczna, kiedy rysuje lub koloruje kredkami i flamastrami (naturalnie pod Twoim nadzorem). Obserwuj, jak układa kredkę w dłoni w odpowiedniej pozycji; najpierw będzie używać całej dłoni, a później swoich palców. (Do wieku pięciu lat opanuje chwyt trzema palcami). Przypadkowe bazgroły Twojego dziecka zaczną pewnie być bardziej zaokrąglone. Wkrótce wyłoni się z nich ludzka postać. Z początku może wyglądać bardziej jak kijanka, ale nie jest przez to mniej imponująca! Daj swojemu maluchowi linie i kształty do skopiowania. Może być w stanie rysować tylko poziome i pionowe kreski, ale rozpoczyna się fascynujący proces: nauka przelewania pomysłów na papier.

Zgoda na pliki cookie