Czy moje dziecko jest gotowe na przedszkole?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc gotowość na uczęszczanie do przedszkola i gotowość do interakcji z innymi może rozkwitać z różną szybkością. Niektóre dzieci są gotowe już w wieku 18 miesięcy, a inne potrzebują trzech do czterech lat, zanim pójdą do żłobka czy przedszkola.

Warto rozważyć następujące kwestie:

  • Czy Twoje dziecko może samodzielnie pracować? Powinno być w stanie samodzielnie skupić się na ukończeniu łamigłówki, narysowaniu lub ułożeniu z klocków konstrukcji bez nadzoru i pomocy dorosłych. Jeśli nie może, spróbuj pomóc mu w rozwinięciu tej zdolności w domu. Niech pracuje nad ukończeniem 5–10-minutowej czynności bez Twojej obecności w pokoju.

  • Czy potrafi w najbardziej podstawowy sposób zadbać o siebie? Większość placówek przyjmuje dzieci, które potrafią korzystać z ubikacji albo są już tego bliskie. (Jeśli dziecko jest u progu tych umiejętności, przykład innych dzieci często działa motywująco.) Czy potrafi myć i wycierać ręce? Czy potrafi zjeść, siedząc spokojnie na krześle albo na podłodze bez stałego nadzoru?

  • Czy może uczestniczyć w zajęciach grupowych? Jest to zdolność, którą będzie rozwijać w przedszkolu, ale musi być gotowe zacząć. Musi być w stanie usiąść w kółku i słuchać nauczyciela i innych dzieci oraz skupić się na opowiadaniach i zabawach prezentowanych w grupie. Programy biblioteczne, grupy dzieci i zorganizowane „poranki z mamą na świeżym powietrzu” są przykładami otoczenia, w którym możesz obserwować, czy Twoje dziecko może być częścią grupy.

  • Czy możesz je opuścić na kilka godzin? Jeśli Twoje dziecko toleruje opiekunki lub chętnie chodzi do żłobka, istnieje spora szansa, że będzie gotowe zostać w przedszkolu, ale wszystkie dzieci potrzebują trochę wsparcia i czasu, żeby się przystosować. Jeśli jednak Twoje dziecko wciąż chwyta się kurczowo Twojej spódnicy i płacze, spróbuj przyzwyczajać je do stopniowo dłuższych okresów separacji. Powinnaś też współpracować z przedszkolem nad opracowywaniem stopniowego planu separacji.

  • Czy daje sobie radę z przedszkolnym harmonogramem? Przedszkola to ruchliwe miejsca, najczęściej z zabawami, przekąskami, zabawą na dworze rano i drzemką po południu. Jeśli masz dziecko, które wciąż drzemie rano lub ma problemy z wieloma porannymi czynnościami, może nie być gotowe na przedszkole.

Każde dziecko jest inne; dorasta i rozwija się w innym tempie. Jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe na przedszkole, zaczekaj, aż będzie mogło mieć wesołe, pozytywne doznania, kiedy uda się tam za pierwszym razem.

Zgoda na pliki cookie