Zachowanie i rozwój 3-latka

3-latki są fascynującymi istotkami.Fantazja, wyobraźnia i próby wzięcia życia w swoje ręce sprawiają, że są wyjątkowe.

Zabawa w udawanie

Udawanie jest teraz stylem życia, w którym każdy obiekt, osoba i wydarzenie może zostać cudownie zmienione w coś innego.

Twój 3-latek będzie teraz tworzyć historyjki, aby wyjaśnić wydarzenia w swoim życiu, gdyż okiełznał już słowa, które pozwalają mu to robić.

Wyobrażeni przyjaciele, nad którymi ma całkowitą władzę, są zupełnie normalnym i zdrowym dodatkiem do rodziny. Nie zwracaj na nich szczególnej uwagi, gdyż znikają lub zyskują zbyt duże znaczenie, jeśli za mocno próbujemy ich kontrolować.

Twój 3-latek nie potrafi w tym wieku kłamać, ale może kreatywnie zmieniać rzeczywistość, aby pasowała do preferowanego przez niego obrazu. Myśli, że jego słowa mogą tworzyć atrakcyjną rzeczywistość i że rzeczywistość można zmieniać.

Zabawa z innymi

Zabawa w tym wieku powinna być kooperatywna i prawdziwie interakcyjna. Umożliwienie 3-latkowi zabawy z innymi dziećmi i rozwiązywania z nimi sporów jest być może najważniejszym elementem wsparcia rodzicielskiego w tym wieku.

Rola rutyny

Trzylatki polegają na przewidywalności, która jest częścią ich wysiłków dotyczących zrozumienia i kontrolowania ich świata. Kiedy żadne dwa dni nie są takie same, Twoje dziecko może łatwo się irytować i marudzić. Utrzymując ustalony porządek wydarzeń każdego dnia, pomagasz im przewidzieć, co nadejdzie za chwilę i dajesz poczucie kontroli.

Trzylatki przyswajają rytuały, aby utrzymać wrażenie niezmienności i kontroli nad ich światem. Respektuj je, pod warunkiem, że nie są zbyt kłopotliwe.

Cudowne słowa

Słuchanie swojego 3-latka jest wyjątkowym uczuciem. Są to fantastyczne opowiadania czerpiące z doświadczenia i wyobraźni, przepełnione faktami i obszernymi komentarzami. Dziecko w tym wieku nie czuje się ograniczane brakami w słownictwie, więc regularnie będą się pojawiać nonsensowne słowa, powodując, że zobaczysz świat innymi oczami. Na przykład fontanny stają się „huczącą wodą”, a SUV staje się „autopudłem”. Ciesz się tymi ‘pomyłkami', gdyż niedługo ich słownictwo się poszerzy i wymyślone słowa znikną.

Pozwól swojemu 3-latkowi trenować składanie słów i rekonstruowanie wydarzeń. Nie będzie rozumiał metafor, żartów ani gier słownych, uważaj więc z nimi, gdyż mogą prowadzić do przerażających wizji w głowie. Powiedzenie, że człowiek gotował się z wściekłości lub że komputer się „wykrzaczył”, czy że ktoś wbił Ci nóż w plecy mogą wywoływać dziwne obrazy, kiedy masz 3 lata. Bądź wyczulona na nierozumiejące spojrzenia i wyjaśniaj rzeczy Twojemu dosłownie rozumującemu dziecku. Pomocne jest czytanie dziecku nieco bardziej skomplikowanych książek w tym wieku. Wybieraj takie, w których występują krótkie zdania, złożone z wielu aktywnych czasowników, przymiotników i rzeczowników związanych z odpowiednimi obrazkami i interesującą historią.

Dyscyplinowanie 3-latka

Dyscyplina oznacza teraz jasne łączenie złego postępowania z konsekwencjami, takimi jak sprzątanie, jeśli zrobi bałagan lub odebranie zabawki, którą rzuca.

Jeśli Twój 3-latek zrobi coś niewłaściwego, jest ważne, aby rozprawić się z tym natychmiast, gdyż później dziecko może o tym już nie pamiętać.

Przede wszystkim ciesz się magiczną trójką i podziwiaj ciężką pracę, której wymaga uporządkowanie świata.

Zgoda na pliki cookie