2,5 roku: czego można oczekiwać

Dziecko 30-miesięczne jest urocze, często zabawne, a zabawa z nim jest bardzo przyjemna.

Język

Dziecko odkrywa potęgę słów i zaczyna komentować swoje otoczenie dla samej radości dzielenia się i mówienia. Zachęcaj je do tych konwersacji i pomagaj mu przy słowach, które wciąż sprawiają trudność. W tym wieku może już formułować zdania z dwóch lub trzech wyrazów i potrafi przyswajać dwuetapowe polecenia. Czytanie wraz z kojarzeniem wyrazów z obiektami i czynnościami jest przyjemne i bardzo ważne w tym wieku.

Wyobraźnia

W tym wieku rozwija się wyobraźnia, więc książki, opowiadania i zabawy w naśladowanie stają się bardziej interesujące dla Twojego dziecka. Dzieci w tym wieku odgrywają role i scenariusze, zamiast jedynie naśladować proste czynności za pomocą zabawek. Ten rozwój wyobraźni oznacza, że mogą zacząć pojawiać się nowe obawy, troski i niepokoje.

Sny i koszmary senne

są dowodem ciężkiej pracy, którą Twoje dziecko wkłada w układanie w sensowną całość ekscytującego świata. Będzie prawdopodobnie miało więcej obaw w nowych sytuacjach niż kilka miesięcy wcześniej, ale będzie też zainteresowane próbami interakcji z nowymi ludźmi, kiedy nabierze pewności siebie.

Porządek

Twoje dziecko zacznie czuć potrzebę układania rzeczy w porządku, więc sprzątanie po zabawie będzie łatwiejsze pod warunkiem, że rozłożysz je na odpowiednie etapy: „Pozbieraj wszystkie klocki; teraz pozbieraj autka”. W tym wieku pochwalenie dobrego zachowania jest silną motywacją, więc nie bądź w tym oszczędna. Dziecko jest bardzo wyczulone nawet na najdrobniejsze zmiany w Twoich odpowiedziach i nastrojach.

Zwinne dłonie

Mała motoryka dziecka będzie Cię zaskakiwać; jest ono w stanie otwierać, rozbierać i składać więcej rzeczy, niż wydawało Ci się możliwe. Kredki, przybory kuchenne i grzebienie to kilka z narzędzi, których będzie próbowało użyć we właściwy sposób.

Determinacja

Przerywanie zabawy jest obecnie bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla Twojego dziecka. Będzie potrzebowało uprzedzenia i pomocy w przestawieniu się na nową aktywność. Histeria przy przerywaniu zabawy będzie teraz powszechna i sygnalizuje, jak bardzo Twoje dziecko chce samodzielnie decydować o swoim czasie, więc musisz potrenować określanie terminów. Co Cię czeka dobrego: Mimo że fochy mogą być bardziej dramatyczne niż pół roku wcześniej, może ich też być mniej. Utrzymuj stały kurs, a w końcu Twoje dziecko mocno Cię uściska po wielkiej burzy.

Życie jest ekscytującą i wyboistą przygodą w tym wieku!

Zgoda na pliki cookie