Etapy raczkowania – jak i kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Każdego dnia obserwujesz, jak Twoje dziecko rośnie, uczy się i staje się coraz bardziej niezależne. To naturalne, że z ekscytacją czekasz na każdy nowy kamień milowy, a czasem zastanawiasz się, kiedy niemowlę zaczyna pełzać, kiedy dzieci zaczynają raczkować, czym różni się czworakowanie od raczkowania, czy też ile czasu powinno minąć od nauki pełzania do raczkowania.

Okazuje się, że nie ma określonego wieku, w którym dziecko powinno osiągnąć ten kamień milowy. Warto jednak poznać kilka sposobów, dzięki którym można zachęcić malucha do nauki raczkowania i dalszych postępów. Obserwowanie nauki raczkowania i pomaganie dziecku w opanowaniu tej nowej umiejętności jest jedną z radości rodzicielstwa, której doświadczysz w ciągu pierwszego roku życia dziecka, a moment, w którym maluch zacznie się samodzielne przemieszczać, na pewno zapamiętasz na długo. Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, żeby dowiedzieć się, jak rozpoznać oznaki, że dziecko przygotowuje się do raczkowania, w jakim wieku dzieci zazwyczaj zaczynają raczkować, jakie są różne style raczkowania i co zrobić, gdy dziecko nie raczkuje.

Od kiedy dziecko raczkuje?

Zacznijmy może od wyjaśnienia pojęcia raczkowania. Choć etymologia tego słowa mogłaby wskazywać, że odnosi się ono do poruszania się maluszka do tyłu (w przeciwieństwie do czworakowania), to według źródeł naukowych czasownik ten wcale nie oznaczał chodzenia wspak, lecz „powoli” albo „na czworakch”. Obecnie terminów „raczkowanie” i „czworakowanie” używa się na ogół w odniesieniu do tej samej czynności i my również będziemy używać ich naprzemiennie.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna czworakować, to musisz wiedzieć, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, kiedy dziecko zaczyna pełzać, a kiedy czworakuje, to kwestia bardzo indywidualna. Większość dzieci zdobywa tę umiejętność między 7. a 10. miesiącem życia, ale należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Twój maluch może zacząć raczkować nieco wcześniej lub później niż inne dzieci, co więcej, niektóre dzieci całkowicie pomijają etap raczkowania.

Staraj się nie porównywać swojego malucha do innych dzieci. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane z rozwojem motorycznym swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.

Pierwsze próby i etapy raczkowania

To, od kiedy dzieci raczkują, zależne jest od momentu zdobycia innych kamieni milowych rozwoju ruchowego, które pomagają wzmocnić mięśnie, ćwiczyć koordynację ruchową i równowagę. Na pewno zastanawiasz się, jak dziecko zaczyna raczkować i jakie ruchy sygnalizują, że przymierza się do czworakowania. Kiedy niemowlę zaczyna raczkować, ćwiczy poniższe umiejętności i charakterystyczne ruchy:

 • Ciągłe poruszanie się podczas leżenia

 • Unoszenie szyi i rozglądanie się podczas leżenia na brzuchu (pamiętaj, że czas dla brzuszka wymaga ścisłego nadzoru osoby dorosłej)

 • Chwytanie się za stopy podczas leżenia na plecach

 • Obracanie się lub przewracanie z pozycji na plecach

 • Kołysanie się na rękach i kolanach w pozycji na czworakach (pozycja do raczkowania)

 • Pełzanie do tyłu, odpychanie się do tyłu w pozycji na czworakach

 • Odpychanie się kolanami i wychylanie się do przodu w pozycji na czworakach.

Jeżeli zauważysz u swojego maluszka niektóre z powyższych ruchów, wiedz, że są to początki raczkowania i miej na niego oko! Nie pozostawiaj go bez opieki nawet na chwilę, chyba że zostawiasz go w bezpiecznym miejscu, takim jak łóżeczko. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie zadbajcie o zabezpieczenie domu. Upewnijcie się, że niebezpieczne przedmioty są zamknięte w miejscu niedostępnym dla dzieci, a meble, które nie są stabilne, są przymocowane do ścian, tak by maluch był bezpieczny również wtedy, gdy zacznie się samodzielnie przemieszczać.

Raczkowanie do tyłu i inne nietypowe sposoby przemieszczania się

Może zdziwi Cię fakt, że pełzanie i czworakowanie niemowląt nie zawsze oznacza styl klasyczny. Na tym etapie istnieje wiele sposobów przemieszczania się, a każdy z nich służy jednemu: pozwala odkrywać świat. Oto niektóre z najczęstszych stylów, jakie może przyjąć Twoje dziecko:

 • raczkowanie w stylu klasycznym. Dziecko raczkuje opierając się na dłoniach i kolanach, przesuwając jednocześnie jedną rękę i przeciwległe kolano do przodu.

 • w stylu niedźwiadka. Dziecko porusza się na dłoniach i stopach, przy wyprostowanych łokciach i kolanach.

 • na brzuchu. Dziecko przesuwa się do przodu, poruszając się na brzuchu (pełzanie do przodu)

 • na pupie. Dziecko porusza się do przodu, odpychając się rękami i podpierając się na pupie.

 • na raczka lub na bok. Odpychanie się rękami i raczkowanie do tyłu lub na boki.

 • turlanie się. Dziecko porusza się, przetaczając się z miejsca na miejsce.

Twoje dziecko może używać dowolnego z tych sposobów, a nawet wymyślić własny, niepowtarzalny styl przemieszczania się. Nie martw się, jeśli jego ruchy nie przypominają żadnego ze sposobów opisanych powyżej.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Niemowlęta są w swoim żywiole, gdy mogą się ruszać i odkrywać świat. Dzięki swojej wrodzonej ciekawości zazwyczaj same uczą się, jak dotrzeć tam, gdzie chcą. Są jednak pewne sposoby, które mogą zachęcić je do raczkowania. Wypróbuj nasze poniższe pomysły i obserwuj reakcję swojego maluszka!

 • Umieść ulubioną zabawkę lub inny interesujący przedmiot tuż poza zasięgiem leżącego na podłodze dziecka, żeby zainspirować je do raczkowania w kierunku upragnionego łupu.

 • Ustaw tor przeszkód z poduszek, pudełek i innych (bezpiecznych) przedmiotów, żeby pomóc dziecku ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności.

 • Zachęć dziecko do raczkowania w kierunku jednego z jego ulubionych przedmiotów, pokazując mu, że jest on ukryty za poduszką w niewielkiej odległości od miejsca, w którym leży maluszek.

Celem tych ćwiczeń jest zainteresowanie dziecka nauką raczkowania, które będzie postrzegać jako nową, ekscytującą przygodę. Jeśli czujesz, że zaczyna tracić zainteresowanie lub jest sfrustrowane, w żadnym wypadku nie forsuj go – zamiast tego, pomóż mu zmienić zajęcie lub pozycję.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Rozwój
Przyjemna wizyta u lekarza: Bilans zdrowia 9-miesięcznego dziecka

Dlaczego dziecko nie raczkuje?

Podobnie jak każde inne dziecko, Twój maluch rozwija się we własnym tempie. Staraj się nie myśleć w kategoriach „do kiedy dziecko powinno zacząć raczkować". Pamiętaj też, że Twoje dziecko może nie raczkować dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Może używać innego sposobu poruszania się, jak przemieszczanie się na pupie lub pełzanie na brzuchu. Zdarza się, że dziecko pełza, a nie raczkuje i ostatecznie całkowicie pomija etap czworakowania. O ile dziecko sprawnie koordynuje ruchy rąk i nóg, to zwykle nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj, że ostatecznym celem jest nauka chodzenia, a raczkowanie to tylko jeden z pośrednich etapów. Oczywiście, jeśli obawiasz się, że Twój brzdąc nie porusza się prawidłowo, nie jest w stanie koordynować obu stron ciała lub nie używa obu rąk i nóg w równym stopniu (np. raczkowanie na jednej nodze), porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pediatra odpowie także na wszelkie inne pytania związane z szeroko pojętym rozwojem dziecka.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

W wieku około 8 miesięcy wiele dzieci potrafi siedzieć bez podparcia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne – Twój maluch może usiąść samodzielnie nieco wcześniej lub później.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie