Kiedy dzieci zaczynają raczkować?

Najczęściej dzieci zaczynają raczkować między 7. a 10. miesiącem życia. Jednak pamiętaj, że nie ma powodów do zmartwień jeśli Twojemu maluszkowi zajmie to trochę więcej czasu. Każde dziecko osiąga poszczególne etapy rozwoju w swoim własnym tempie. Niektóre dzieci mogą nawet ominąć etap raczkowania i od razu próbować stawać na nóżkach przytrzymując się mebli, by jak najszybciej postawić swoje pierwsze kroki.

W jaki sposób dzieci uczą się raczkować?

By zacząć raczkować, dzieci muszą najpierw wzmocnić mięśnie szyi, ramiona, ręce i kręgosłup. Twoje dziecko zacznie podejmować pierwsze próby nauki raczkowania między 5. a 8. miesiącem życia. Podczas leżenia na brzuszku, zacznie ono podnosić rączki i próbować odrywać brzuszek od podłogi. Może się ono także zacząć kołysać, opierając się na rączkach i kolanach. A nawet zacząć wykonywać ruchy przypominające pływanie, by w końcu móc swobodnie i samodzielnie przekręcać się na brzuszek i z powrotem na plecy. Wszystkie te czynności są sposobem Twojego dziecka na wzmocnienie mięśni, które są niezbędne by wkroczyć w etap raczkowania.

A kiedy już Twój maluszek zrozumie o co w tym wszystkim chodzi, zobaczysz, że z czasem będzie on raczkował z coraz większą pewnością siebie. Raczkowanie pomaga dziecku nauczyć się utrzymywać równowagę, która jest bardzo ważna by ostatecznie zacząć chodzić.

Pamiętaj, że tak jak Twoje dziecko ma swoją własną osobowość, tak samo będzie ono miało swój własny, indywidualny styl raczkowania. Są różne style raczkowania i każdy z nich jest dobry. Nie ma złego stylu raczkowania (nawet jeśli Twoje dziecko raczkuje do tyłu) – dopóki Twoje dziecko się przemieszcza to jego styl raczkowania jest prawidłowy.

Jak tylko Twoje dziecko wkroczy w etap raczkowania, przekonasz się, że jego chęć poznawania otoczenia jest nie do zatrzymania. Dlatego należy pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć dom przed raczkującym dzieckiem, tak by uniknąć przykrych niespodzianek, w momencie, gdy rodzice akurat nie będą na nie patrzyli.

Co więcej, mając przed sobą tyle świata do odkrycia, zmiana pieluszki okaże się strasznie nudna dla Twojego maluszka. Właśnie dlatego pieluchomajtki są bardzo pomocne, gdy dziecko wkroczy w etap raczkowania. Bardzo łatwo się je zakłada i zdejmuje, a więc Twój mały odkrywca może szybciej wrócić do zabawy.

Czy należy się martwić, że dziecko nie raczkuje?

Niektóre dzieci omijają etap raczkowania i od razu zaczynają podejmować próby chodzenia, dlatego nie należy się zamartwiać jeśli dziecko nie chce raczkować. Jeśli jednak Twój maluszek nie podejmie żadnej próby raczkowania do 12. miesiąca życia, warto jest zasięgnąć porady lekarza.

Jak długo dziecko raczkuje zanim zacznie chodzić?

Jak tylko Twój maluszek zacznie raczkować, później jest to tylko kwestia czasu jak postawi swoje pierwsze kroki. Powoli zacznie on odkrywać, że kolanka się uginają, gdy będzie stąpał po różnych przedmiotach. Najczęściej dzieci zaczynają chodzić między 12. a 15. miesiącem życia, ale pamiętaj, że każde dziecko jest inne i niektóre dzieci rozpoczną ten etap wcześniej a inne nieco później.

Zgoda na pliki cookie