Etapy i style raczkowania

Twoje dziecko jest jedyne w swoim rodzaju i dotyczy to także tego jak wcześnie, czy też jak późno, zacznie raczkować. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie ma dobrych czy złych ścieżek rozwoju. A gdy Twoje dziecko zacznie się coraz bardziej interesować otaczającym je światem i wzmacniać mięśnie potrzebne do raczkowania, nim się obejrzysz będzie poruszać się na czworakach.

Niektóre dzieci omijają etap raczkowania i od razu zaczynają stawać na nóżkach, a następnie opierać się o krzesła czy stół i chodzić przy meblach.

Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe by zacząć raczkować i etapy raczkowania

Możesz spodziewać się następujących etapów raczkowania:

  1. Pełzanie w przód i w tył.

  2. Czołganie na brzuszku na „komandosa”.

  3. Stawanie na czworakach i bujanie się do przodu.

  4. Raczkowanie.

Zachęć swoje dziecko do raczkowania obracając je na brzuszek, dzięki czemu wzmocni mięśnie niezbędne do raczkowania.

Wkrótce Twój maluszek, leżąc na brzuszku, może zacząć robić mini pompki, kołysać się w przód i w tył czy też wykonywać ruchy przypominające pływanie. To są typowe oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe, by zacząć raczkować.

Style raczkowania

Każde dziecko jest inne, dlatego też każde dziecko będzie miało swój własny styl raczkowania. Jednak najbardziej popularne style raczkowania to:

  • Klasyczny: jednoczesne stawianie jednej rączki i przeciwnej nóżki

  • Sunięcie: przesuwanie się na pupie po podłodze

  • Na „kraba”: przesuwanie się po podłodze z jedną nóżką ugiętą a drugą wyprostowaną.

  • Raczkowanie w tył: pamiętaj każdy rodzaj ruchu jest dobry

  • Na „komandosa”: leżenie na brzuszku i przemieszczanie się za pomocą rączek.

Moment, w którym dzieci zaczynają raczkować zależy od wielu czynników, ale jeśli Twoje dziecko nie zaczęło raczkować do 12. miesiąca życia lub jeśli nie jesteś pewna czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, zasięgnij porady lekarza.

Już niedługo Twój maluszek będzie raczkował z ogromną pewnością siebie i z ciekawością zacznie sprawdzać wszystkie kąty w domu. Należy się dobrze przygotować na ten etap i odpowiednio zabezpieczyć dom przed raczkującym dzieckiem. Ponadto, dziecko staje się coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata, a co za tym idzie zmiana pieluszki może okazać się dla rodzica nie lada wyzwaniem. Pieluchomajtki są świetnym rozwiązaniem, które przychodzi z pomocą. Dzięki pieluchomajtkom możesz przewinąć swojego maluszka w zaledwie kilka sekund, a więc Twój mały odkrywca może szybko wrócić do zabawy.

Zgoda na pliki cookie