Zabawy ktore pomoga Twojemu dziecku nauczyc sie raczkowac

Raczkowanie to przełomowy etap w rozwoju dziecka, a Ty jako rodzic możesz zrobić wiele, by zachęcić swojego maluszka do raczkowania i sprawić, by doświadczenie to było dla Was obojga źródłem radości, zanim postawi on swoje pierwsze kroki.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Większość dzieci zaczyna raczkować między 7. a 10. miesiącem życia, choć niektóre dzieci potrzebują trochę więcej czasu.

Jak ćwiczyć dziecko do raczkowania?

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, by pomóc swojemu dziecku zacząć raczkować jest zarezerwowanie czasu na wspólne leżenie na brzuszku. Dzięki temu Twój maluszek wzmocni kręgosłup, mięśnie szyi i pleców, które są niezbędne, by zacząć raczkować. Większość dzieci już w wieku 1 miesiąca może przez krótki czas leżeć na brzuszku. Choć z początku pozycja ta może być niezbyt wygodna dla Twojego maluszka, spróbuj obracać dziecko na brzuszek na gładkiej, stabilnej powierzchni na 1-2 minuty. Kiedy niemowlę leży na brzuszku, spogląda w górę, próbuje sięgnąć zabawkę lub dotknąć twarzy swoich rodziców. Jest to mini trening, który przygotowuje ciało maluszka do raczkowania.

Kiedy już Twój maluszek zacznie raczkować, każdy rodzaj ruchu jest dla niego dobry. Jest wiele stylów raczkowania, ponieważ każde dziecko ma swój indywidulany styl poruszania się. Z radością obserwuj jak Twoje maleństwo przeżywa nowe przygody. Pamiętaj też, by uwiecznić te wspaniałe chwile na zdjęciach.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Jest wiele pomysłów na zabawy, które możesz wykorzystać spędzając bezcenne chwile z dzieckiem, zwłaszcza jeśli zaczęło już raczkować. Dzięki nim Twój maluszek będzie poznawał świat na czworakach z większą pewnością siebie.

Pomysły na zabawy z raczkującym dzieckiem

  • Dzieci kochają swoje odbicie w lustrze (a kto nie!), dlatego umieść specjalne, małe lusterko dla dzieci przed Twoim maluszkiem. Z pewnością będzie on próbował po nie sięgnąć, więc przesuwaj lusterko w różne strony, a Twój maluszek będzie przemieszczał się w jego stronę na czworakach.

  • Weź jedną z ulubionych zabawek Twojego dziecka, którą można turlać lub przesuwać po podłodze jak piłkę czy pociąg i umieść ją w takim miejscu, by maluch nie mógł od razu po nią sięgnąć. Twoje dziecko z pewnością będzie mocno zdeterminowane, by dogonić przesuwającą się zabawkę.

  • Zagrajcie w mini berka. Niech Twój maluszek swobodnie raczkuje, a Ty spróbuj go dogonić. Twój maluszek będzie miał nie lada ubaw uciekając przed Tobą. • Usiądź na podłodze i turlaj piłkę w stronę dziecka tam i z powrotem. To pomoże mu nauczyć się zmieniać kierunek raczkowania.

  • Ustaw na podłodze różne przedmioty takie jak folia bąbelkowa, folia piankowa do pakowania, papier do pakowania i różne tkaniny. Dzięki temu zachęcisz maluszka do raczkowania w kierunku tych materiałów, by poznać nowe tekstury i odgłosy.

Przewijanie raczkującego dziecka

Gdy Twoje dziecko zacznie raczkować, nadążenie za nim będzie dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Podstawowe czynności jak zmiana pieluszki będą wiązały się z ganianiem dziecka po całym domu. Pieluchomajtki ułatwią Ci to kłopotliwe zadanie i sprawią, że Twoje dziecko będzie mogło ze swobodą odkrywać świat.

Zgoda na pliki cookie