Rozwój noworodka – ważne etapy rozwoju niemowlaka
Witamy w gronie rodziców! Chociaż to wszystko wygląda przytłaczająco, Twoje dziecko nie jest tak kruche i bezbronne, jak mogłoby Ci się wydawać. Posiada wiele umiejętności i pomoże Ci być dobrym rodzicem, dając sygnały dotyczące odczuwanych potrzeb.
Rozwój noworodka - Podstawowe potrzeby dziecka
W tej chwili do zasadniczych potrzeb dziecka należy karmienie, spanie i komfort psychiczny. Maleństwo uczy się, że świat jest miejscem, do którego można mieć zaufanie, że spełni jego potrzeby. Dzieci, jak dorośli, mają indywidualne temperamenty. Niektóre mają bardziej regularne wzorce jedzenia i snu niż rówieśnicy. Najlepiej dostosować się do trybu swojego dziecka. Nadal potrzebuje jeść w dosyć regularnym rytmie przez 24 godziny na dobę. Jest zrozumiałe, że rodzice czują się wyczerpani i zastanawiają się, czy kiedykolwiek jeszcze znajdą chwilę dla siebie. Bez obaw – taki moment nadejdzie. Tymczasem, należy poddać się zmianom, których wymaga Twoje dziecko.
Jak dbać o rozwój niemowlaka?
Noworodki jeszcze się nie bawią, ale uwielbiają odkrywać świat oczyma, uszami i przez dotyk.
Poświęć czas na mówienie do dziecka, gdy jest w stanie czuwania. Zna Twój głos już odkąd było w brzuszku, więc dźwięk głosu mamy i taty uspokaja je.
Najlepiej widzi na 20–25 cm przed siebie, czyli mniej więcej na odległość od Twoich ramion do Twojej twarzy. Skieruj na nie wzrok, trzymając je na rękach, a dziecko będzie patrzeć Ci w oczy, gdy Ty będziesz je przytulać, mówić do niego i śpiewać.
Najlepiej kłaść dziecko do snu na plecach, aby uniknąć nadmiernego okrywania go i przegrzewania. Należy również zabrać wszelkie mechate tkaniny z miejsca, w którym śpi.
Pamiętaj, aby ułatwić sobie życie, sprowadzając gości, których pomoc przy dziecku nie sprowadza się do minimum i nie martw się pracami domowymi.
Rozwój noworodka - 3 tygodnie
W ciągu trzech tygodni prawdopodobnie wyrobisz sobie pewien rytm snu i jedzenia, i będziesz zaskoczona, że zaczynasz przewidywać potrzeby swojego dziecka.
Obecnie Twoje dziecko:
Częściej czuwa – może nie spać nawet przez godzinę. Zauważysz, że studiuje Twoją twarz, obserwuje Cię, jak mówisz i wycisza się, słysząc Twój głos.
Wydaje niezbyt głośne dźwięki, aby okazać Ci radość, gdy rozmawiasz z nim. Takie niepozorne gaworzenie to początki mowy. Koniecznie zatrzymaj się i odpowiedz mu w paru zdaniach.
Jest bardziej grymaśne pod koniec dnia. Może nie wyglądać to na postęp, ale jest to faktycznie krok do przodu! W miarę rozwoju układu nerwowego dziecka, świat staje się bardziej interesujący i Twoje maleństwo może potrzebować odreagowania od wszystkich tych emocji.
Lepiej kontroluje ruchy głową. Może nie wydawać się aż tak kruche jak wcześniej, jednak nadal potrzebuje wsparcia, gdy je trzymasz.
Dysponuje większą siłą górnej części ciała. Będzie teraz w stanie podnieść do góry głowę, gdy położysz je na brzuszku, lecz ciągle musi spać na plecach.
Wodzi wzrokiem za własną dłonią przesuwaną przed twarzą. Chociaż jeszcze nie w pełni panuje nad ruchami swoich rąk, prawdopodobnie całkiem dobrze kontroluje już mięśnie oczu i może studiować przedmioty znajdujące się wokół niego.
Śpi od trzech do czterech godzin za jednym razem. Jeżeli znacznie przekroczy ten czas, powinnaś obudzić maleństwo na karmienie.
Rozwój noworodka - 2 miesiące
Twoje dziecko ciągle każe Ci się domyślać, jednak jego nawyki związane ze spaniem i jedzeniem stają się nieco bardziej przewidywalne. W miarę, jak maleństwo będzie pozbywać się ciemieniuchy i innych typowych przypadłości stanu niemowlęcego, coraz bardziej zacznie przypominać dziecko z obrazka. Widząc Ciebie, będzie reagować uśmiechami, ożywioną „rozmową” i pełnymi radości wygibasami.
Prawdopodobnie zauważysz też, że Twoje dziecko:
Lepiej wycisza się, gdy jest z mama i tatą niż z obcymi osobami.
Studiuje Cię i wszystkie inne osoby z dużym zainteresowaniem, szczególnie przed i po karmieniu.
Nieco lepiej kontroluje głowę, o ile trzymasz je nieruchomo.
Lubi opierać się na Twym ramieniu lub siedzieć podparte pod pachami.
Unosi głowę i podnosi ramiona, znajdując się na brzuszku. Zapewnij mu dużo treningu na brzuszku, gdy nie śpi, aby główka nie płaszczyła się, a barki były silne.
Odpowiada Ci uśmiechem
Przypadkowo przewraca się z brzuszka na plecy.
Wyprostowało swoją posturę i często trzyma otwarte dłonie.
Chwyta i trzyma swoje dłonie, przypadkowo i wyczuwając je. Zabawki właśnie stają się częścią jego życia!
Grymaszenie i płacz zaczynają się nasilać pod koniec dnia, co może być stresujące. Poproś swojego partnera lub kogoś, komu ufasz, o pomoc. Noszenie dziecka w nosidełku, nawet jeżeli nie marudzi, może ograniczyć ogólną skłonność do płaczu. Teraz jest czas, aby zacząć przypatrywać się oczom dziecka i sprawdzić ich ostateczny kolor. Osiągnąwszy wiek dwóch miesięcy, Twoje dziecko zapewne będzie zauważalnie bardziej pucułowate, może mieć podwójny podbródek i fałdki na udach. To znaki rozpoznawcze zdrowego, dobrze odżywionego niemowlęcia. Teraz jest również pora na bilans zdrowia.po dwóch miesiącach życia, więc przygotuj maleństwo na dumną wizytę u lekarza. Naucz się czytać siatki centylowe.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: