Rozwój noworodka – ważne etapy rozwoju niemowlaka

Witamy w gronie rodziców! Chociaż to wszystko wygląda przytłaczająco, Twoje dziecko nie jest tak kruche i bezbronne, jak mogłoby Ci się wydawać. Posiada wiele umiejętności i pomoże Ci być dobrym rodzicem, dając sygnały dotyczące odczuwanych potrzeb.

Rozwój noworodka - Podstawowe potrzeby dziecka

W tej chwili do zasadniczych potrzeb dziecka należy karmienie, spanie i komfort psychiczny. Maleństwo uczy się, że świat jest miejscem, do którego można mieć zaufanie, że spełni jego potrzeby. Dzieci, jak dorośli, mają indywidualne temperamenty. Niektóre mają bardziej regularne wzorce jedzenia i snu niż rówieśnicy. Najlepiej dostosować się do trybu swojego dziecka. Nadal potrzebuje jeść w dosyć regularnym rytmie przez 24 godziny na dobę. Jest zrozumiałe, że rodzice czują się wyczerpani i zastanawiają się, czy kiedykolwiek jeszcze znajdą chwilę dla siebie. Bez obaw – taki moment nadejdzie. Tymczasem, należy poddać się zmianom, których wymaga Twoje dziecko.

Jak dbać o rozwój niemowlaka?

 • Noworodki jeszcze się nie bawią, ale uwielbiają odkrywać świat oczyma, uszami i przez dotyk.

 • Poświęć czas na mówienie do dziecka, gdy jest w stanie czuwania. Zna Twój głos już odkąd było w brzuszku, więc dźwięk głosu mamy i taty uspokaja je.

 • Najlepiej widzi na 20–25 cm przed siebie, czyli mniej więcej na odległość od Twoich ramion do Twojej twarzy. Skieruj na nie wzrok, trzymając je na rękach, a dziecko będzie patrzeć Ci w oczy, gdy Ty będziesz je przytulać, mówić do niego i śpiewać.

 • Najlepiej kłaść dziecko do snu na plecach, aby uniknąć nadmiernego okrywania go i przegrzewania. Należy również zabrać wszelkie mechate tkaniny z miejsca, w którym śpi.

Pamiętaj, aby ułatwić sobie życie, sprowadzając gości, których pomoc przy dziecku nie sprowadza się do minimum i nie martw się pracami domowymi.

Rozwój noworodka - 3 tygodnie

W ciągu trzech tygodni prawdopodobnie wyrobisz sobie pewien rytm snu i jedzenia, i będziesz zaskoczona, że zaczynasz przewidywać potrzeby swojego dziecka. 

Obecnie Twoje dziecko:

 • Częściej czuwa – może nie spać nawet przez godzinę. Zauważysz, że studiuje Twoją twarz, obserwuje Cię, jak mówisz i wycisza się, słysząc Twój głos.

 • Wydaje niezbyt głośne dźwięki, aby okazać Ci radość, gdy rozmawiasz z nim. Takie niepozorne gaworzenie to początki mowy. Koniecznie zatrzymaj się i odpowiedz mu w paru zdaniach.

 • Jest bardziej grymaśne pod koniec dnia. Może nie wyglądać to na postęp, ale jest to faktycznie krok do przodu! W miarę rozwoju układu nerwowego dziecka, świat staje się bardziej interesujący i Twoje maleństwo może potrzebować odreagowania od wszystkich tych emocji.

 • Lepiej kontroluje ruchy głową. Może nie wydawać się aż tak kruche jak wcześniej, jednak nadal potrzebuje wsparcia, gdy je trzymasz.

 • Dysponuje większą siłą górnej części ciała. Będzie teraz w stanie podnieść do góry głowę, gdy położysz je na brzuszku, lecz ciągle musi spać na plecach.

 • Wodzi wzrokiem za własną dłonią przesuwaną przed twarzą. Chociaż jeszcze nie w pełni panuje nad ruchami swoich rąk, prawdopodobnie całkiem dobrze kontroluje już mięśnie oczu i może studiować przedmioty znajdujące się wokół niego.

 • Śpi od trzech do czterech godzin za jednym razem. Jeżeli znacznie przekroczy ten czas, powinnaś obudzić maleństwo na karmienie.

Rozwój noworodka - 2 miesiące

Twoje dziecko ciągle każe Ci się domyślać, jednak jego nawyki związane ze spaniem i jedzeniem stają się nieco bardziej przewidywalne. W miarę, jak maleństwo będzie pozbywać się ciemieniuchy i innych typowych przypadłości stanu niemowlęcego, coraz bardziej zacznie przypominać dziecko z obrazka. Widząc Ciebie, będzie reagować uśmiechami, ożywioną „rozmową” i pełnymi radości wygibasami.

Prawdopodobnie zauważysz też, że Twoje dziecko:

 • Lepiej wycisza się, gdy jest z mama i tatą niż z obcymi osobami.

 • Studiuje Cię i wszystkie inne osoby z dużym zainteresowaniem, szczególnie przed i po karmieniu.

 • Nieco lepiej kontroluje głowę, o ile trzymasz je nieruchomo.

 • Lubi opierać się na Twym ramieniu lub siedzieć podparte pod pachami.

 • Unosi głowę i podnosi ramiona, znajdując się na brzuszku. Zapewnij mu dużo treningu na brzuszku, gdy nie śpi, aby główka nie płaszczyła się, a barki były silne.

 • Odpowiada Ci uśmiechem

 • Przypadkowo przewraca się z brzuszka na plecy.

 • Wyprostowało swoją posturę i często trzyma otwarte dłonie.

 • Chwyta i trzyma swoje dłonie, przypadkowo i wyczuwając je. Zabawki właśnie stają się częścią jego życia!

Grymaszenie i płacz zaczynają się nasilać pod koniec dnia, co może być stresujące. Poproś swojego partnera lub kogoś, komu ufasz, o pomoc. Noszenie dziecka w nosidełku, nawet jeżeli nie marudzi, może ograniczyć ogólną skłonność do płaczu. Teraz jest czas, aby zacząć przypatrywać się oczom dziecka i sprawdzić ich ostateczny kolor. Osiągnąwszy wiek dwóch miesięcy, Twoje dziecko zapewne będzie zauważalnie bardziej pucułowate, może mieć podwójny podbródek i fałdki na udach. To znaki rozpoznawcze zdrowego, dobrze odżywionego niemowlęcia. Teraz jest również pora na bilans zdrowia.po dwóch miesiącach życia, więc przygotuj maleństwo na dumną wizytę u lekarza. Naucz się czytać siatki centylowe.

Zgoda na pliki cookie