Kiedy dziecko siada samodzielnie? Etapy siadania u niemowląt

To niesamowite, jak szybko dzieci rosną i niemal z dnia na dzień zdobywają i doskonalą nowe umiejętności. Nic dziwnego, że odnosisz wrażenie, jakby Twój maluszek jeszcze przed chwilą był bezradnym noworodkiem, a nagle w mgnieniu oka stał się mobilnym, niezależnym i ciekawym świata bobasem. Zanim się obejrzysz, osiągnie etap samodzielnego siadania!

Tymczasem, na pewno zastanawia Cię, jak wyglądają pierwsze próby siadania, kiedy dziecko samo siada z pozycji leżącej, jak wygląda prawidłowy siad niemowlaka oraz jak nauczyć dziecko samodzielnego siadania.

Przeczytaj nasz poniższy artykuł i dowiedz się, z jakich etapów składa się nauka siadania u dziecka, kiedy niemowlę zaczyna siadać – kiedy przychodzi pora na siad z podparciem, a kiedy na samodzielne, stabilne siedzenie. Podpowiemy Wam również, jak pomóc dziecku w nauce siadania i co zrobić, żeby Wasz dom był bezpiecznym miejscem dla mobilnego malucha!

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

To zupełnie normalne, że rodzice z ekscytacją i niecierpliwością zastanawiają się, kiedy dziecko powinno samo siadać i jakie są etapy siadania u niemowląt. Spieszmy z odpowiedzią: dziecko może być zdolne do siadu z podparciem między 6. a 8. miesiącem życia. Następnie, około 8. lub 9. miesiąca, prawdopodobnie nauczy się siadać bez podparcia.

Jak poznać, że niemowlę próbuje siadać

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko powinno siadać i jakie są etapy siadania u niemowląt, to na pewno z chęcią dowiesz się, jakie pozycje sygnalizują, że maluch przymierza się do samodzielnego siadania.

Jedną z takich oznak jest przybieranie przez posadzone na podłodze dziecko pozycji tak zwanego trójnogu. Oznacza to, że maluch pochyla się do przodu, opierając się na dłoniach, aby zrównoważyć górną część ciała. Przybierając tę pozycję, dziecko rozwija swój zmysł równowagi. Dzięki tym ćwiczeniom, wkrótce będzie w stanie utrzymać się w pozycji siedzącej z podparciem, a nieco póżniej zupełnie samodzielnie.

WYPRÓBUJ NASZE NARZĘDZIA ROZWOJOWE
kalkulator wzrostu i wagi dziecka Icon

Kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Dzięki naszemu prostemu narzędziu możesz śledzić wzrost, wagę i obwód głowy swojego dziecka oraz porównywać te dane ze średnimi pomiarami na siatkach centylowych.

What is your child*
To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Kiedy dziecko zaczyna siedzieć: jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Nauka siadania u dziecka to wieloetapowy proces, w trakcie którego maluch rozwija zmysł równowagi, a także wzmacnia mięśnie tułowia, pleców i szyi.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym wesprzesz dziecko w nauce siadania:

 • Gdy dziecko trzyma już główkę, zachęcaj je do podnoszenia szyi i głowy podczas leżenia na brzuszku. Dzięki grzechotce lub kolorowej zabawce przyciągniesz jego uwagę i zmotywujesz maluszka do ćwiczeń. Kładzenie dziecka na brzuszku przyczynia się do wzmocnienia mięśni pleców i szyi, co jest niezbędnym warunkiem samodzielnego siedzenia.

 • Na pewno zastanawiasz się, kiedy można sadzać dziecko używając podparcia. Otóż właściwy moment nadejdzie, gdy zauważysz, że maluch jest wystarczająco silny, żeby podczas leżenia na brzuchu unosić klatkę piersiową. Na tym etapie można układać dziecko w pozycji siedzącej, opierając jego plecy o róg kanapy czy dużą poduszkę. To ćwiczenie pomoże mu w nauce utrzymywania równowagi w nowej pozycji.

 • Kolejnym sposobem na wsparcie nauki siedzenia jest zachęcanie dziecka do ćwieczenia pozycji trójnogu (czyli siedzenia z pochylonym tułowiem i podparciem na dłoniach). Warto umieścić przed maluszkiem zabawkę – będzie próbował jej dosięgnąć, dzięki czemu pochyli się i wyciągnie po nią rączki. Ostatni etap nauki to samodzielne siedzenie niemowlaka. Kiedy dziecko siada samodzielnie, nie potrzebuje już asekuracji ani podparcia, choć początkowo może jeszcze opierać dłonie po bokach tułowia, by ustabilizować swoją pozycję.

Zastanawiasz się, kiedy dziecko siedzi stabilnie i jest w stanie przez dłuższy czas bawić się, siedząc prosto na podłodze? Ten moment nadchodzi zazwyczaj, gdy maluch ma około 9 miesięcy. Na tym etapie prawdopodobnie będzie też w stanie obrócić tułów, żeby sięgnąć po zabawki.

 

 

 

Podsumowanie

Codzienny czas zabaw w pozycji leżenia na brzuszku (pod ścisłym nadzorem osoby dorosłej!) pomaga dziecku wzmocnić mięśnie pleców i szyi, które są niezbędne do siedzenia bez podparcia. Podczas takich sesji zachęcaj malucha do podnoszenia głowy, szyi i klatki piersiowej i spoglądania w górę, unosząc do góry zabawki. Śmieszne odgłosy i miny również mogą pomóc go zmotywować do takiego „treningu”. Po pewnym czasie dziecko będzie w stanie siedzieć z podparciem pleców, następnie do utrzymania równowagi będzie używać już tylko rąk, by ostatecznie siedzieć całkowicie samodzielnie, bez podpórki.

Kiedy dzieci zaczynają siadać: czy 4-miesięczne dziecko może już siedzieć?

Zastanawiasz się, kiedy dziecko może siadać? Pamiętaj, wszystko w swoim czasie! Warto uzbroić się w cierpliwość i dowiedzieć się, czym grozi wczesne sadzanie niemowlaka, żeby nie przyspieszać tego procesu na siłę.

Czteromiesięczne dziecko nie jest jeszcze w stanie siedzieć, gdyż umiejętność ta wymaga kontroli i siły mięśni, a także zdolności utrzymania równowagi, które zwykle rozwijają się na późniejszym etapie: zazwyczaj między 6. a 8. miesiącem życia dziecka.

Kiedy dzieci siadają: czy 6-miesięczne dziecko powinno umieć siedzieć?

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dziecko powinno samo siadać, to musisz wiedzieć, że jest to kwestia indywidualna.

6-miesięczne dziecko może być w stanie usiąść, ale w przypadku wielu dzieci zdobycie tej umiejętności może potrwać nieco dłużej. Większość dzieci w wieku 8 miesięcy potrafi już siedzieć z podparciem, natomiast umiejętność samodzielnego siadania pojawia się troszkę później.

Nie bądź zatem rozczarowana, jeśli Twoje sześciomiesięczne dziecko nie chce siedzieć – wzmocnienie mięśni i nauka koordynacji ruchowej wymaga czasu.

Do kiedy dziecko powinno usiąść?

Ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, rozwój umiejętności siadania może u niektórych dzieci trwać nieco dłużej. Pamiętaj, żeby codziennie kłaść malucha na brzuszku, a regularny trening wkrótce przyniesie efekty!

Kiedy niemowlę siada: czy dzieci najpierw raczkują czy siadają?

To, w jakim wieku dziecko siada po raz pierwszy, jest powiązane z innymi kamieniami milowymi rozwoju motorycznego.

Zgodnie z powyższym, dziecko prawdopodobnie nauczy się siadać, zanim zacznie raczkować.

Siła i równowaga potrzebne do siadania z podparciem i bez podparcia są zwykle rozwijane między 6. a 8. miesiącem życia, podczas gdy umiejętność raczkowania przyswajana jest na ogół między 7. a 10. miesiącem życia. Należy pamiętać, że niektóre dzieci całkowicie pomijają etap raczkowania, korzystając z innych metod przemieszczania się, jak pełzanie na brzuszku lub poruszanie się na pupie.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego pewne umiejętności mogą być nabywane nieco przed lub po wskazanym przez nas przedziale czasowym.

Zanim dziecko nauczy się raczkować, zdobywa kolejno następujące umiejętności:

 • Lepsza kontrola nad głową

 • Unoszenie szyi i główki podczas leżenia na brzuszku

 • Chwytanie się za stopy lub łapanie przedmiotów znajdujących się w pobliżu podczas leżenia na plecach

 • Samodzielne przekręcanie się

 • Podpieranie się rączkami z przodu podczas siedzenia (tzw. pozycja trójnoga)

 • Samodzielne siadanie – przetaczanie się na brzuch z pozycji siedzącej i z powrotem

Opisany powyżej rozwój zdolności motorycznych, pomaga wzmocnić mięśnie, dzięki czemu kilka miesięcy później dziecko nauczy się wstawać i stawiać pierwsze kroki.

 

 

Podsumowanie

Niemowlęta zazwyczaj uczą się siadać przed raczkowaniem. Kiedy dzieci zaczynają siadać? Najwcześniej w wieku około 6 miesięcy. Faza raczkowania następuje na ogół między 7. a 10. miesiącem życia.

Zasady dotyczące bezpieczeństwa, których należy dopilnować, zanim dziecko zacznie siadać

Kiedy maluch zaczyna siadać, zabezpieczenie domu musi być już dopięte na ostatni guzik, ponieważ umiejętność siadania sygnalizuje, że dziecko staje się coraz bardziej mobilne.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które będą szczególnie ważne, gdy dziecko nauczy się siadać:

 • Zanim dziecko zacznie siadać, należy obniżyć materac łóżeczka do takiego poziomu, żeby nie mogło z niego wypaść, opierając się o bok łóżka lub przeciągając się przez barierki.

 • Sprawdźcie stabilność większych mebli i lamp podłogowych. Meble takie jak regały, szuflady i stojaki telewizyjne powinny być przymocowane do ścian, ponieważ mogą być niestabilne i przewrócić się, jeśli dziecko podciągnie się, żeby usiąść lub stanąć, trzymając się ich. Konieczne może być także przeniesienie niektórych przedmiotów (takich jak lampy podłogowe lub przedmioty dekoracyjne), żeby nie stanowiły zagrożenia dla maluszka.

 • Zainstalujcie blokady szafek i szuflad we wszystkich niskich szafkach, w których przechowywane są niebezpieczne rzeczy, takie jak przedmioty łatwo tłukące się, noże, chemikalia, środki czyszczące i leki. Pamiętajcie również o blokadach we wszystkich szufladach bez wbudowanych zaczepów, żeby zapobiec wysunięciu się całej szuflady na dziecko, jeśli za nią pociągnie.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Rozwój
Rozwój dziecka od 3. do 9. miesięcy życia: fazy wzrostu

Siadanie dziecka: podsumowanie

Siadanie to tylko jeden z wielu kamieni milowych, które dziecko osiągnie w pierwszym roku życia. Niemowlę próbuje siadać często już w wieku sześciu miesięcy, ale pamiętaj, że to praktyka czyni mistrza! Pomóż dziecku rozwinąć tę umiejętność, zachęcając je do spędzania czasu na brzuszku.

Nie martw się, jeśli Twoje półroczne dziecko nie opanowało jeszcze umiejętności siadania. Zakres czasowy dla tego etapu rozwoju wynosi od 6 do 8 miesięcy, a każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Mięśnie Twojego dziecka wkrótce wzmocnią się na tyle, że będzie w staniu siedzieć z podparciem, a nieco później zacznie siadać samodzielnie, bez asekuracji. Zanim się obejrzysz Twój maluch będzie umiał także stać, chodzić i biegać!

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozwojem swojego dziecka, porozmawiaj z Waszym lekarzem pediatrą, żeby uzyskać specjalistyczną, spersonalizowaną poradę.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie