A285

Twoje dziecko zaczyna próbować nowych słów, do których należą pewnie „mama” i „tata”. Wiele z jego prób będzie niezgrabnych, jak np. „bu” zamiast „buzi”. Te nowe dźwięki skłaniają innych do podpowiadania mu potrzebnych słów, a to uczy je języka.

Zanim stanie się biegłe w nazywaniu rzeczy wokół, będzie na nie wskazywać. Jest to proces, który psychologowie nazywają „wspólną uwagą”. Zacznie od dźgania przedmiotów, które chce, i wkrótce będzie wskazywać interesujące obiekty, tylko po to, by zwrócić na nie Twoją uwagę. Będzie robić miny, żeby Cię rozbawić, i będzie tańczyć, i pozować, aby ściągać Twoją uwagę. Nikt nie rozumie znaczenia kryjącego się za jego gestami i zachowaniami lepiej niż Ty, wykorzysta więc całe swoje ciało, aby osiągnąć pożądaną reakcję. Jest zniewalające.

Twoja mała dusza towarzystwa

Wiele dzieci w tym wieku lubi przebywać w otoczeniu innych dzieci w ich wieku, rodzeństwa, krewnych i sąsiadów. Nie oczekuj zbyt wiele interakcji. Twoje dziecko może cieszyć się z obserwowania innych dzieci i nawet próbować je naśladować, ale faktyczna wspólna zabawa przychodzi później. (Uwaga dotycząca naśladowania: Dzieci lubią powtarzać każdą czynność, która wywołuje śmiech. Uważaj więc, co nagradzasz chichotem – może to być coś niezasługującego na bis!) W tym wieku nie należy też spodziewać się, że dziecko będzie potrafiło się dzielić. Zamiast tego skup się na uczeniu starszych dzieci, jak na zmianę z młodszymi bawić się zabawkami.

Nie jest za wcześnie na szukanie oznak empatii u Twojego malucha – płacz, kiedy płacze inne dziecko, pogłaskanie kogoś smutnego lub próba pomocy komuś, kto się zranił. Mimo że Twoje dziecko nie potrafi naprawdę zrozumieć, jak cierpiący się czuje, uczy się jak identyfikować emocje i reagować na nie.