A35_2

tydzień ciąży

38. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 38. tygodniu ciąży

W 38. tygodniu ciąży maleństwo jest długości łodygi rabarbaru, czyli prawdopodobnie zbliża się do ok. 49,5–50,8 cm, a jego waga wynosi nieco ponad 3 kg. Twoje dziecko uznaje się obecnie za donoszone, chociaż do oficjalnej daty rozwiązania zostały jeszcze dwa tygodnie. Osiemdziesiąt pięć procent dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wyznaczonej daty rozwiązania.

Lada dzień

Twoje dziecko uznaje się obecnie za donoszone, chociaż do oficjalnej daty rozwiązania zostały jeszcze dwa tygodnie. Osiemdziesiąt pięć procent dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wyznaczonej daty rozwiązania, zatem prawdopodobnie poród zacznie się w dowolnym momencie w ciągu następnych czterech tygodni.

Kosmetyczne zmiany

Twoje maleństwo traci lanugo, cienki meszek, który pokrywał powierzchnię jego ciała od miesięcy. Przy porodzie trochę meszku może pozostawać na ramionach, czole i szyi. Dziecko traci także maź płodową — kremowo-woskowatą substancję, która chroniła jego skórę przed płynem owodniowym.

Gospodarka odpadami

Ale co dzieje się ze zrzuconą mazią i meszkiem? Część ląduje w jelitach dziecka, gdzie tworzy składnik smółki. Smółka to zielonawo-czarna, smolista substancja, która zostanie wydalona jako pierwszy stolec dziecka po urodzeniu. Zawiera również obumarłe komórki, płyn owodniowy i produkty przemiany materii z wątroby, trzustki i woreczka żółciowego dziecka.

Wyhamowujemy

Tempo rozwoju Twojego maleństwa może zwalniać, jednak dziecko stale dokonuje milowych kroków. Prawdopodobnie  długość jego ciała zbliża się do ok. 49,5–50,8 cm, natomiast jego waga wynosi nieco ponad 3 kg.

Twoja ciąża w 38. tygodniu

Nawodnienie

W miarę jak dziecko rośnie, wywiera coraz większy nacisk na Twój pęcherz moczowy. Pomimo że jest on spłaszczony, powinnaś przyjmować płyny, aby nawadniać organizm.

Przećwicz pozycję

Czas, aby zrobić powtórkę z zajęć, które miałaś w szkole rodzenia, i pomyśleć o preferowanych pozycjach do porodu. Niezależnie od tego, czy na stojąco, na czworaka lub siedząc w bujanym fotelu, przyda się wypróbować rozmaite ułożenia w domu przed rozwiązaniem.

Bezpieczna podróż powrotna

Musisz zainstalować fotelik samochodowy skierowany tyłem do kierunku jazdy, tak aby bezpiecznie (i zgodnie z prawem) przewieźć swoje dziecko ze szpitala do domu. Pamiętaj, że tylko 5 procent dzieci rodzi się zgodnie z planowaną datą, więc najlepiej zająć się tym odpowiednio wcześniej.

Czy wiesz, że…?

Twoje maleństwo może obecnie przemieszczać się w dół („opada”, czyli „wstawia główkę”) w Twojej miednicy, przygotowując się do przyjścia na świat. Dobre wieści polegają na tym, że będziesz w stanie teraz swobodniej oddychać; „złe” zaś, że dziecko będzie znajdować się niżej względem Twojej miednicy, naciskając na pęcherz, co wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie!

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: