14 tydzień ciąży

14. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Twój maluch uczy się w tym tygodniu nowych ruchów. Jego gałki oczne zaczynają się poruszać, a małe nóżki i rączki zginają się! Ruchy te pozwalają dziecku ćwiczyć ważną umiejętność przyciągania dłoni do ust.

Na tym etapie rozwijają się również zmysły: węchu i smaku, a skóra Twojego dziecka staje się coraz grubsza. To czy Twoje dziecko będzie od urodzenia posiadaczem gęstej czupryny, okaże się dopiero na sali porodowej, ale mieszki włosowe pod powierzchnią skóry tworzą się już teraz.

Z każdym mijającym tygodniem Twoje dziecko coraz bardziej przypomina małą osobę, którą poznasz w dniu jej narodzin. W tej chwili (lub lada moment) genitalia są już w pełni rozwinięte, jednak wciąż może być za wcześnie na określenie, czy powitasz na świecie chłopca czy dziewczynkę.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje dziecko w 14 tygodniu ciąży?

W 14 tygodniu ciąży płód jest mniej więcej wielkości nektarynki. W tym czasie przeciętna waga płodu to około 42 gramów, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) osiąga około 9 centymetrów.

Zapewne nie jest Ci łatwo wyobrazić sobie, co też dokładnie dzieje się teraz w Twoim brzuchu. Zapoznaj się z poniższą ilustracją, by dowiedzieć się, jak wygląda teraz Twoje dziecko i jego otoczenie.

Ciało mamy podczas 14. tygodnia ciąży

W końcu dotarłaś do drugiego trymestru! Mniej więcej w tym czasie Twój ciążowy brzuszek zaczyna się uwydatniać – pamiętaj jednak, że każda przyszła mama i każda ciąża jest wyjątkowa, więc w Twoim przypadku krągłości mogą pojawić się nieco wcześniej lub później. Jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, to też jest zupełnie w porządku! Na początku możesz po prostu zauważyć, że twoje dżinsy są bardziej dopasowane.

Twój lekarz podczas badań prenatalnych zacznie wkrótce regularnie odnotowywać rozmiar Twojego brzucha i macicy, mierząc odległość od kości łonowej do najdalej położonej części trzonu macicy (dna macicy). Od momentu zapłodnienia macica zaczyna unosić się w stronę mostka, aby zrobić miejsce rozwijającemu się dziecku, a pomiar ten pomaga lekarzowi śledzić jego wzrost.

Drugi trymestr jest często określany jako „miesiąc miodowy” ciąży. Faktem jest, że niektóre nieznośne objawy pierwszego trymestru mogą zacząć ustępować, a wiele przyszłych mam zauważa pewne pozytywy, spośród których najczęściej wymienia się:

  • przypływ energii. W drugim trymestrze wiele przyszłych mam odczuwa zdecydowanie większą witalność. Jeżeli też tego doświadczasz, to pewnie jest to miła odmiana w porównaniu do wyczerpania, które mogło doskwierać Ci podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. Na późniejszym etapie – szczególnie w trzecim trymestrze – możesz czuć się nieco ociężała i mniej energiczna, więc wykorzystaj obecny zastrzyk energii na załatwienie wszystkich ważnych spraw.

  • piękne włosy. Nie, nie wydaje Ci się! W czasie ciąży włosy wielu kobiet rzeczywiście są grubsze i rosną nieco szybciej niż zwykle. To jedna ze zmian tego trymestru, która pewnie przypadnie Ci do gustu.

14 tydzień ciąży który to miesiąc?

Jeżeli zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży, śpieszymy z odpowiedzią: 14 tydzień to początek czwartego miesiąca ciąży.

14. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 14. tygodniu ciąży:

  • Wydzielina z piersi. Możesz zauważyć, że z Twoich piersi wycieka gęsty, żółty płyn. Jest to siara, czyli substancja, która ma zapewnić odpowiednie pożywienie Twojemu dziecku w ciągu pierwszych kilku dni po narodzinach, zanim w Twoich piersiach pojawi się mleko. Sącząca się siara może Cię na początku zaskoczyć, jednak jest to całkowicie normalne zjawisko. Możesz użyć bawełnianych wkładek laktacyjnych, które wchłoną wyciekający płyn.

  • Katar ciążowy. Choć może to być po prostu alergia lub przeziębienie, jest to także jeden z objawów ciąży. Jeśli zatkany nos często utrudnia Ci oddychanie, może to być spowodowane działaniem hormonu ciążowego - progesteronu, który zwiększa krążenie w błonach śluzowych nosa, powodując ich obrzęk. Jest to tak zwany ciążowy nieżyt nosa i niestety niewiele można zrobić, aby załagodzić tę dolegliwość. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc Ci poczuć się trochę lepiej. Możesz także spróbować użyć nawilżacza powietrza lub wmasować odrobinę wazeliny wokół nozdrzy, aby nos był mniej suchy. Pomocne może okazać się także płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej.

  • Zwiększony apetyt. Nudności mogą wreszcie odejść w niepamięć, co wiąże się także ze zwiększeniem apetytu. Ciesz się brakiem mdłości i jedz śmiało, ale staraj się trzymać zdrowej, zbilansowanej diety. Większość kobiet, których waga przed ciążą była w normie, musi dodać do dziennego zapotrzebowania kalorycznego około 300 kalorii (600 kalorii, jeśli spodziewasz się bliźniąt). Jednym z wyznaczników prawidłowej wagi jest wskaźnik masy ciała (BMI) zawierający się w przedziale od 18,5 do 24,9. Pobierz nasz przewodnik po zdrowym odżywianiu, aby uzyskać więcej przydatnych informacji na temat zdrowej diety dla przyszłych mam.

  • Skurcze nóg. W drugim trymestrze niektóre kobiety odczuwają skurcze łydek, które często pojawiają się w nocy. Być może uda Ci się ich uniknąć dzięki ćwiczeniom rozciągającym wykonywanym przed pójściem spać i piciu odpowiedniej ilości płynów. Jeśli mimo tym sposobom poczujesz ostry ból łydek, wypróbuj masaż tej partii mięśni lub weż ciepłą kąpiel czy prysznic.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
15 tydzień ciąży

14. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Czy byłaś w ostatnim czasie u dentysty? Jeżeli nie, zarezerwuj termin na kontrolę i czyszczenie. Podczas ciąży Twoje zęby i dziąsła wymagają szczególnej uwagi, w celu zapobiegania zapaleniu dziąseł i chorób przyzębia.

  • Uważaj na zarazki! Odpowiedź immunologiczna organizmu zmienia się w czasie ciąży i jeśli dopadnie Cię przeziębienie lub grypa, przebieg choroby może być trudniejszy niż zwykle. Pamiętaj, aby w porę przyjąć szczepionkę przeciw grypie, a także dbaj o higienę ogólną i jeszcze dokładniejsze mycie rąk. Pamiętaj, aby unikać miejsc, w których możesz zetknąć się z osobami mogącymi Cię zarazić.

  • Czy myślałaś już o zapisaniu się do szkoły rodzenia? Nadszedł czas na zapoznanie się z ofertą dostępną w Twojej okolicy, więc przeczytaj nasz artykuł o tym, jak znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie kurs.

  • Planujesz jakiś wyjazd w drugim trymestrze? To świetny pomysł! Wielu przyszłych rodziców korzysta z okazji na odpoczynek i zmianę klimatu, zanim brzuch przyszłej mamy urośnie i zbliżający się termin porodu utrudni podróżowanie.Dla bezpieczeństwa, przed zarezerwowaniem wakacji, warto skonsultować się z lekarzem. Planując lot, należy koniecznie sprawdzić regulamin linii lotniczych, dotyczący latania w czasie ciąży. Przeczytaj nasz artykuł na temat podróży podczas ciąży, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

  • Jeżeli jesteś w 14. tygodniu ciąży i spodziewasz się bliźniaków, na pewno zastanawia Cię, czym różni się ciąża mnoga, jeśli chodzi o objawy, przyrost masy ciała i zalecane badania. Dowiedz się więcej o ciąży mnogiej czytając nasz artykuł i poproś swojego lekarza o indywidualną poradę i wskazówki.

14. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy Twój przyrost masy ciała jest odpowiedni? Twój lekarz może pomóc Ci ustalić właściwe cele przybierania na wadze, w oparciu o Twój wskaźnik BMI i inne indywidualne czynniki. Choć spersonalizowanych wskazówek i porad udzielić Ci może tylko Twój lekarz, czekając na konsultację, możesz pobawić się naszym kalkulatorem przyrostu wagi w ciąży.

  • O jakie ćwiczenia warto uzupełnić ciążową gimnastykę, a jakich form aktywności fizycznej powinno się unikać w drugim trymestrze?

  • Czy możesz stosować te same, dostępne bez recepty leki na przeziębienie, z których korzystałaś przed zajściem w ciążę?

  • Czy w drugim trymestrze zalecane są jakieś badania genetyczne? Jakie są zagrożenia i korzyści każdego z nich?

  • Czy zalecane jest wykonanie USG przezierności karkowej?

14. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Znajdź odpowiednią dla siebie szkołę rodzenia w swojej okolicy i zapisz się na kurs.

  • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, umów się na wizytę kontrolną do dentysty.

  • Jesteś gotowa na podzielenie się dobrą nowiną z bliskimi? Zerknij na nasze kartki informujące o ciąży i wybierz oryginalny sposób na obwieszczenie tej ważnej wiadomości.

  • Znajdź trochę czasu na poczytanie o opiece prenatalnej w drugim trymestrze ciąży.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie