Piękne, wyjątkowe japońskie imiona męskie

Zachwycają Cię japońskie imiona i nazwiska męskie? A może myślisz o nadaniu japońskiego imienia Waszemu synkowi? Zastanawiasz się, czy popularność japońskich imion męskich wzrasta w Polsce? Chciałabyś wiedzieć, jakie są popularne japońskie imiona męskie? Zapoznaj się z naszą obszerną listą, dzięki której dowiesz się, jakie jest znaczenie niektórych popularnych japońskich imion męskich oraz jakie są różnice między japońskimi a polskimi imionami męskimi.

Łącząc różne znaki kanji, możesz stworzyć spersonalizowane imię, które będzie tak wyjątkowe i urocze, jak Twoje nowo narodzone dziecko! Żeby Cię zainspirować, zebraliśmy 220 japońskich imion dla chłopców, poprzedzonych krótkim wstępem, dotyczącym stojących za tymi imionami tradycji.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy można nosić japońskie imię męskie będąc Polakiem, spieszymy z odpowiedzią: zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mogą wybrać dziecku imię obce, niezależnie od własnego obywatelstwa i narodowości.

Przed dokonaniem wyboru, warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając japońskie imię męskie dla dziecka, żeby była to dobrze przemyślana decyzja.

Japońskie imiona męskie – tradycje i znaczenie

Wybierając japońskie imię dla swojego synka, warto lepiej zrozumieć tradycje związane z nadawaniem imion w Japonii. Być może słyszałaś już o japońskim alfabecie i tamtejszych zwyczajach – poniższe informacje mogą stanowić wówczas krótkie powtórzenie, które pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak nadaje się japońskie imiona męskie oraz ich znaczenie.

Kanji, hiragana i katakana

Japońskie imiona zazwyczaj wykorzystują kanji, czyli zestaw znaków o chińskim pochodzeniu i japońskiej wymowie. Znaki te zapewniają wizualną reprezentację imienia i są dość złożone, ale rodzice mogą również używać hiragany i katakany, które są prostszymi sposobami zapisu kanji.

Na przykład, japońskie imię chłopięce Haruto zapisane za pomocą kanji, wygląda tak: 晴斗.

Można jednak zapisać je prościej za pomocą hiragany, wówczas wygląda ono następująco: はると.

W katakanie jest to jeszcze bardziej uproszczone: ハルト.

Znaki, znaczenie i wymowa

Gdy rodzice zdecydują, czy do zapisu imienia dziecka używać będą kanji, hiragany czy katakany, muszą wybrać także znaki, znaczenie i wymowę – gdyż w przypadku tego samego imienia istnieją różne możliwości.

Japońskie imiona dla chłopców wykorzystują ponad 3000 znaków kanji, które można połączyć w niemal nieskończoną liczbę wariacji, w celu utworzenia spersonalizowanych imion i znaczeń.

Znaki Rodzice mogą użyć tylko jednego znaku w imieniu swojego dziecka, jednak często decydują się na dwa lub trzy kanji, żeby imię było bardziej osobiste. Czteroznakowe imiona są zazwyczaj zarezerwowane dla najstarszego syna w rodzinie, więc Wasz pierworodny może potrzebować bardziej złożonego japońskiego imienia.

Znaczenie Japońscy rodzice łączą kanji, tworząc wymowne imiona pasujące do ich właścicieli. Każdy znak może mieć wiele znaczeń, które zmieniają się w zależności od sposobu ich łączenia. Weźmy na przykład imię Daiki:

  • Japoński znak "dai" może oznaczać "duży" lub "wielki".

  • Znak "ki" w tym połączeniu może oznaczać między innymi "jasność", "drzewo" i "cenny". Imię Daiki może więc oznaczać "dużą jasność", "wielką jasność", "wielką wartość" itd.

Wymowa Tak jak znaczenie imion dla chłopców w języku japońskim może się różnić, tak samo może się różnić ich wymowa. Powszechne i tradycyjne imiona mają dobrze znaną wymowę, ale wielu rodziców informuje o wybranej pisowni i wymowie imienia swojego dziecka, jeśli są one nietypowe (takie kombinacje kanji mogą mieć oryginalne brzmienie!). W latach 90. popularne stało się używanie nietypowej wymowy nawet dla bardziej tradycyjnych imion. Weźmy na przykład kanji 大翔:

  • tradycyjna wymowa to Khiroto, wielu rodziców nadal używa tej formy

  • alternatywne wersje wymowy to : Haruto i Masato

Na naszej liście japońskich imion dla chłopców uwzględniliśmy najpopularniejszą wymowę. W przypadku japońskiego imienia zawsze warto podpowiedzieć bliskim, jak prawidłowo się je zapisuje i wymawia.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Popularne japońskie imiona męskie

Jeśli interesują Cię modne japońskie imiona męskie i ich zanczenie, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą!

Prezentujemy na niej japońskie imiona robiące furorę w Stanach Zjednoczonych, a także te, które są na fali w samej Japonii. Dwa spośród popularnych w Japonii imion, znajdują się na liście TOP 1000 w Stanach Zjednoczonych: Kenzo i Kenji.

Poznaj najnowsze trendy i daj się zainspirować, wybierając dla Waszego synka popularne imię o pięknym znaczeniu!

1. Kenzo. Najpopularniejszym japońskim imieniem dla chłopców w Stanach Zjednoczonych, przynajmniej w ostatnich latach, jest Kenzo, tradycyjnie zapisywane jako Kenzō. To popularne wśród japońsko-amerykańskich rodzin imię chłopięce może kojarzyć się z marką modową, założoną przez projektanta Kenzō Takadę. Kanji "ken" może oznaczać "pokorny", "zdrowy", "silny" i "mądry", a "zo" oznacza "trzy".

2. Kenji. Kenji jest drugim najpopularniejszym japońskim imieniem męskim w Stanach Zjednoczonych. Wśród innych interpretacji, "ken" może oznaczać "zdrowy", "silny", "ostry" i "wytrzymały", a "ji" oznacza "dwa".

3. Aoi. To japońskie imię dla chłopców wymawia się zgodnie z zapisem, a jego najpopularniejszym znaczeniem jest "malwa". "Ao" może jednak również oznaczać "zielony" lub "niebieski", więc istnieją inne możliwe interpretacje.

4. Aoto. To urocze imię wymawia się zgodnie z zapisem. Jednym z bardziej powszechnych znaczeń jest "niebieska konstelacja", w której "ao" oznacza "niebieski", a "to" odnosi się do konstelacji w języku chińskim.

5. Haruto. Popularne, powszechnie występujące i urocze japońskie imię dla chłopców Haruto wymawia się tak, jak się je pisze. Imię łączy w sobie "haru", które może oznaczać "światło, słońce" lub "czystą pogodę", ale także "latać, szybować" albo być odniesieniem do chińskiej konstelacji.

6. Hinata. Imię to (czytaj: Khinata), będzie idealnie pasować do Waszego małego promyczka słońca, gdyż powszechne znaczenia kombinacji kanji tego imienia to "słoneczne miejsce", "w kierunku słońca" i "słonecznik". Istnieje wiele japońskich imion dla chłopców, które mają związek ze Słońcem, jednak to imię zdecydowanie należy do naszych faworytów.

7. Minato. Minato (wymawiane zgodnie z zapisem), choć rzadsze niż inne popularne japońskie imiona dla chłopców występujące na tej liście, jest używane od dziesięcioleci i od czasu do czasu moda na nie powraca. Oznacza "port".

8. Riku. Riku (wymowa zgodna z zapisem) łączy w sobie dwa kanji, tworząc typowe znaczenie "ziemia". Jeśli interesują Cię inne zagraniczne imiona, musisz wiedzieć, że Riku to także fińska forma skrócona imienia Richard.

9. Sota. Jeśli podoba Ci się pomysł na imiona dla dzieci związane z naturą, możesz rozważyć imię Sota, tradycyjnie zapisywane jako Sōta (wymowa zgodna z zapisem). "So" może oznaczać "dźwięk wiatru", a "ta" – "duży, mocny, wielki".

10. Yuto. Chociaż Yuto jest popularną pisownią, tradycyjnym sposobem zapisu tego japońskiego imienia dla chłopców jest Yūto. Wymawia się je tak, jak się pisze, jeśli zaś chodzi o znaczenie, "yu" może oznaczać "doskonałość, wyższość", a "to" – "szybować, latać". Czyż nie jest to wspaniałe znaczenie imienia dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to fascynujące zadanie, ale bywa też kłopotliwe. Obejrzyj ten film, żeby poznać kilka ekscytujących faktów, które mogą pomóc Ci znaleźć idealne imię dla Waszego dziecka!

Wyjątkowe i rzadkie japońskie imiona męskie

Japońskie (unikatowe!) imię męskie na pewno sprawi, że Wasz synek będzie wyróżniał się z tłumu. Oryginalne imiona męskie mają nietypowe brzmienie/pisownię i od dłuższego czasu nie znajdują się na szczycie list popularności. Wybierz jedno spośród poniższych wyjątkowych imion, żeby idealnie pasowało do Twojego jedynego w swoim rodzaju malucha.

11. Akimitsu. To niezwykłe imię będzie idealnie pasować do Twojego błyskotliwego synka. Wymawiane jako Akijmitsu, jest doskonałym przykładem japońskich imion dla chłopców, zawierających słowo "światło", ponieważ ta kombinacja kanji może być interpretowana jako "jasne światło".

12. Hanzō. Tradycyjna pisownia i znany patron sprawiają, że jest to imię wyjątkowe. Wymawiane jako Hołnzo, było imieniem słynnego szesnastowiecznego samuraja. Łączy w sobie "han" i "", co oznacza "połowę" i "ukrywanie się".

13. Isamu. To idealne japońskie imię dla małych śmiałków oznacza po prostu "kogoś odważnego". Wymowa jest w tym przypadku zgodna z opisem – imię to możesz kojarzyć, gdyż jest imieniem słynnego artysty i architekta krajobrazu, Isamu Noguchiego.

14. Jun'ichi. To rzadkie japońskie imię dla chłopców, które łączy kanji "jun", w znaczeniu "czysty", z "ichi", co znaczy "jeden". Wymawia się je jako Juniczi.

15. Ken'ichi. Podobnie jak powyższe, Ken'ichi jest również unikatowym imieniem, wymawianym jako Keniczi. Podobnie jak Kenzo i Kenji, łączy w sobie "ken", oznaczający "silny, zdrowy" lub "studiować, wyostrzyć" z "ichi", znaczący "jeden".

16. Kōji. Wymawia się je jako Kozi i jest to wyjątkowe, pełne wyrazu japońskie imię męskie. "Ko" może oznaczać "dostatek", "pokój" lub "szczęście, powodzenie". W połączeniu z "ji" może oznaczać "szefa". Jak myślisz, czy to imię pasowałoby do Waszego synka?

17. Minoru. Być może spodoba Ci się unikatowe znaczenie imienia Minoru (wymowa zgodna z zapisem). Jedną z uroczych interpretacji jego znaczenia jest "przynosić owoce". Czyż nie brzmi słodko?

18. Naomi. Choć Naomi to jedno z najpopularniejszych japońskich imion dla dziewczynek, nadaje się je także chłopcom, gdyż jest to imię z kategorii unisex. W przypadku obu płci, "nao" jest zwykle interpretowane jako "prosty, bezpośredni", z kolei "mi" tradycyjnie znaczy "piękna" w odniesieniu do dziewcząt i "ja" w odniesieniu do chłopców.

19. Ryōsuke. To imię o unikatowej pisowni, zazwyczaj używane jest w znaczeniu "czysty" dla "ryō" oraz "pomoc, asystować" dla "suke". Jeśli chodzi o wymowę, istnieją dwie opcje: Rjosuke lub Rjoske.

20. Yasu. Jeżeli zastanawiasz się, jakie japońskie imiona dla chłopców oznaczają "spokój" lub "pokój", to Yasu jest jednym z nich. Wymawiane jako Jasu, może oznaczać "spokój, ciszę" lub po prostu "pokój".

Więcej wyjątkowych i rzadkich japońskich imion męskich

Poniżej prezentujemy dodatkową porcję rzadkich japońskich imion dla chłopców – niektóre wyróżniają się rzadkimi dźwiękami, a inne były popularne wiele-wiele lat tremu. Może któreś z nich skradnie Wasze serca!

 ImięWymowaZnaczenie
21.HayateHajajeNagły poszum wiatru
22.HifumiKhifumiJeden / dwa / trzy
23.KatashiKatasziTwardy, stanowczy
24.KentarōKentaroZdrowy / duży, wspaniały / syn
25.KōsukeKosukePokój / posłuszeństwo / pomoc
26.NobuNobuZaufaj / przedłuż, rozciągnij
27.OsamuOsamuDyscyplina, nauka
28.RyōichiRjoicziDobry, wyraźny / jeden
29.RyūjiRjoziSmok, szlachetny / szef
30.TakehikoTakekikoWojsko, bambus / chłopiec, książę

 

Powszechne japońskie imiona dla chłopców

Jakie jest dobre japońskie imię dla chłopca? Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od Twojego gustu i preferencji, choć wielu rodziców szuka imienia wyłącznie wśród powszechnych, znanych japońskich imion dla chłopców. Imiona te mają piękne znaczenie i wielu dumnych nosicieli, do których wkrótce może dołączyć Wasz synek.

31. Arata. To popularne japońskie imię ma urocze znaczenie "świeży, nowy", więc jest idealne dla nowo przybyłego na świat. Wymawia się je zgdonie z zapisem.

32. Fuyuki. Być może imię to nie jest Ci obce, ponieważ jest ono dość powszechne. Wymawia się je jako Fujuki, a jego najbardziej tradycyjne znaczenie to "zima" i "drzewo".

33. Hikaru. Wymawiane jako Khikaru, oznacza "światło" lub "jasność", choć kombinacje tych kanji mogą być interpretowane także w inny sposób. Jest to dość popularne imię, które może być nadawane zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom.

34. Osuke. Imię to nie sprawi problemu w kwestii wymowy, gdyż czyta się je tak samo, jak się pisze. Jeśli chodzi o znaczenie, to jest ono wyjątkowo rozczulające – a mianowicie "kwiat wiśni" i "pomagać".

35. Ren. To słodkie, dawne imię chłopięce wróciło do łask i cieszy się także popularnością wśród amerykańskich chłopców. Oznacza "lotos" lub "miłość".

36. Ritsu. To powszechne i urocze imię wymawia się zgodnie z zapisem i jest idealnym imieniem, zwłaszcza jeśli któreś z Was jest prawnikiem. Oznacza bowiem "prawo" lub "bycie wybitnym".

37. Shuto. Jeżeli Wasz synek urodzi się zimą, może spodoba Wam się japońskie imię Shuto, wymawiane jako Szato. Jego kombinacja kanji tworzy znaczenie "ostrokrzew" i "zima".

38. So. Jeśli szukasz prostego, krótkiego imienia dla chłopca, rozważ So, które wymawia się tak, jak się je pisze. Imię znaczy tyle co "świeży", więc Twój maluch zawsze będzie pełen energii!

39. Tatsuki. W wielu kulturach drzewa są symbolem mądrości i siły, więc rozważ japońskie imię dla chłopców Tatsuki, jeśli chcesz wraz z imieniem przekazać te cechy swojemu synowi. Wymawia się je zgodnie z zapisem, a dokładne znaczenie to "drzewo" i "oznaczać uczciwość".

40. Touji. Innym imieniem, które dobrze sprawdza się w przypadku zimowych chłopców, jest Touji, co po japońsku oznacza "przesilenie zimowe". Wymawia się je jako Toji.

Więcej powszechnych japońskich imion dla chłopców

Te popularne japońskie imiona dla chłopców cieszą się powodzeniem wśród japońskich rodzin od wielu lat. Stanowią doskonały wybór dla rodziców szukających klasycznego imienia dla swojego syna. Aby poznać jeszcze więcej powszechnie występujących imion, zapoznaj się z poniższą listą.

 ImięWymowaZnaczenie
41.AsahiAsakhiPoranne słońce, świt
42.FuyuhikoFujuhikoZima / chłopiec, książę
43.FuyuhiroFujuhiroZima / ocean
44.FuyuyoshiFujujosziZima / cnota
45.RinRinDostojny
46.ShutaSzataŚwięty / szorowanie
47.SogoSogoŚwieży / sam
48.ShugoSugoHolly / uświadomić sobie, stać się świadomym
49.ToukiTokiZima
50.YumaJumaPrawdomówny, uczciwy

 

Fajne japońskie imiona męskie

Bez względu na to, czy szukasz imion o ostrym brzmieniu, czy tych miłych dla ucha, warto wziąć pod uwagę nadanie synu imienia japońskiego. Te wspaniałe imiona o głębokim, spersonalizowanym znaczeniu sprawią, że poczujecie się naprawdę wyjątkowi!

51. Banri. To japońskie imię wymawia się zgodnie z zapisem, a jego znaczenie to "tysiące mil". To dobre imię, by życzyć maluchowi życia pełnego przygód.

52. Haru. Musisz przyznać że Haru (wymawiane zgodnie z zapisem), ma bardzo przyjemne brzmienie! Chociaż składa się ono z pojedynczego kanji, może funkcjonować też jako zdrobnienie dla popularnego, dłuższego Haruto, gdzie "Haru" oznacza "światło, słońce", "wiosnę" lub "czystą pogodę".

53. Hikari. Istnieje wiele japońskich imion dla chłopców, oznaczających "światło", a Hikari (wymowa zgodna z zapisem) jest jednym z nich. Musisz przyznać, że brzmi świeżo i uroczo!

54. Kaede. Imię to jest podobne do – cieszącego się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych – imienia Kade, ma jednak nieco inną pisownię. Jeśli wolisz tradycyjne imię, wybierz imię Kaede (jest wymawiane po japońsku zgodnie z zapisem), którego znaczenie to "klon".

55. Kaito. Jeśli uwielbiasz wpatrywać się w niebo i w morze, to imię Kaito jest stowrzone dla Ciebie ! Wymawia się je zgodnie z zapisem, gdzie kai oznacza "morze, ocean", a to znaczy "latać, szybować". Jest to świetna propozycja dla wszystkich szukających japońskich imion dla chłopców, które są związane z wodą.

56. Kei. Jest to dobry przykład imienia składającego się z jednego kanji o wielu znaczeniach, ponieważ "kei " może oznaczać między innymi "inteligentny", "kamień szlachetny" i "gratulować". Jeżeli podoba Ci się jego brzmienie i interesują Cię także inne zagraniczne imiona dla chłopców, to na pewno przypadnie Ci do gustu hawajskie imię dla chłopców Kai.

57. Masao. Unikatowa pisownia sprawia, że imię to należy do kategorii "cool" wśród japońskich imion dla chłopców. Ponadto jest łatwe do wymówienia (wymowa zgodna z zapisem), a połączenie kanji oznacza w tym przypadku "właściwego bohatera".

58. Nori. Najpopularniejszą interpretacją tego kanji jest "ceremonia, rytuał". W języku japońskim Nori wymawia się zgodnie z zapisem.

59. Ryō. To wyjątkowo urocze japońskie imię męskie (czytaj: Rio) może znaczyć między innymi "chłodny, orzeźwiający".

60. Taro. Tradycyjny zapis tego imienia to Tarō, a jego wymowa jest zgodna z zapisem. To wspaniałe japońskie imię dla chłopców, może oznaczać "wielkiego syna", ponieważ "ta" znaczy między innymi "duży, wielki", a "to" może oznaczać "syna".

Inne fajne japońskie imiona męskie

Jeżeli chodzi o fajne japońskie imiona męskie, to naprawdę jest w czym wybierać! Odznaczają się one ciekawym brzmieniem i znaczeniem, które spodoba się każdemu chłopcu. Przekonaj się o tym czytając nasze poniższe propozycje!

 ImięWymowaZnaczenie
61.HayatoHajatoSokół / osoba
62.KatsuKatsuZwycięstwo
63.KazukiKazukiPokój / jasność, nadzieja
64.KenKenZdrowy, silny
65.MakotoMakotoSzczerość
66.MitsuakiMitsuakiLekki / jasny, świetlisty
67.NaokiNaokiProsty, bezpośredni / drzewo
68.RyōtaRiotaFajny, czysty / duży, świetny
69.RyūRiuSmok
70.TaikiTaikiDuży, wielki / jasność, drzewo

 

Krótkie i długie japońskie imiona dla chłopców

Zgodnie z tradycją związaną z japońskimi imionami dla chłopców, rodzice mogą wybierać dla swoich synów zarówno dłuższe imiona, z wieloma znakami kanji (zwłaszcza w przypadku najstarszego syna) lub krótkie, składające się z pojedynczych znaków. Zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze propozycje imion dla chłopców z obu kategorii.

71. Akio. Choć jest to krótkie imię, Akio oferuje całkiem sporo interpretacji. "Aki" zazwyczaj oznacza "jasny, świetlisty", a w połączeniu z "o" może znaczyć "mężczyzna", "samiec", "bohater" i wiele więcej.

72. Hideyoshi. Ciekawostką jest, że długie japońskie imiona męskie mogą składać się z kilku imion. W tym przypadku mamy imię Hide, znaczace "doskonały, wybitny", w połączeniu z imieniem Yoshi, znaczącym "dobry, cnotliwy" lub "powodzenia". Razem imię to wymawia się Hidejoszi.

73. Hirohito. Jeśli chodzi o piękne, długie japońskie imiona dla chłopców, to jest nim na przykład Hirohito (wymowa zgodna z pisownią). Połączenie "hiro" i "hito" ma bardzo ładne znaczenie: "obfity" i "współczujący" lub "osoba".

74. Kazuyuki. To długie imię może mieć jedno z najwspanialszych znaczeń na naszej liście japońskich imion dla chłopców! "Kazu" oznacza "harmonia, pokój", a "yuki" –"szczęście, powodzenie". Wymawia się je jako Kazujuki.

75. Nao. Krótko i na temat: Nao jest wymawiane jako Nao i oznacza "prosto, bezpośrednio".

76. Nobutoshi. Nobutoshi, wymawiane jako Nobutoszi, to długie imię o atrakcyjnym znaczeniu. "Nobu" może oznaczać "zaufanie", a "toshi" zazwyczaj znaczy "szybki, sprytny".

77. Shin. Jeśli chodzi o pojedyncze kanji, godnym uwagi imieniem jest Shin, wymawiane jako Szin. W języku japońskim imię to znaczy "prawdziwy, autentyczny".

78. Shin'ichi. Jeśli podoba Ci się powyższe imię i znaczenie Shin, ale wolisz dłuższe imiona, rozważ Shin'ichi. Wymawia się je jako Sziniczi – łączy w sobie cząstki "shin" ("prawdziwy, autentyczny") z "ichi", znaczącym "jeden".

79. Shō. To kolejne imię zawierające pojedynczy znak, z kilkoma różnymi opcjami znaczeniowymi. Wymawiane jako Szo, może znaczyć między innymi "szybować", ale też "nagrodę".

80. Yori. Yori, wymawiane jako Jori, to doskonała opcja na słodkie japońskie imię dla chłopca. Znaczy po prostu "polegaj na", a bycie niezawodnym jest godną podziwu cechą charakteru.

Więcej krótkich i długich japońskich imion dla chłopców

Jednym z kryteriów, według których pogrupować można japońskie imiona dla chłopców jest długość imienia i liczba znaków, które zawiera. Zapoznaj się z naszą poniższą tabelką, żeby poznać kilka dodatkowych krótkich i długich imion.

 ImięWymowaZnaczenie
81.FuyuhitoFujuhitoZima / życzliwość
82.FuyuichirouFujuicziroZima / jeden, syn
83.KyōKioZjednocz się, współpracuj
84.MasahikoMasahikoElegancki, odpowiedni / chłopiec, książę
85.ShinsukeSzinsukeRozszerzać, autentyczny / pomagać, asystować
86.ShunSzunSzybki, utalentowany
87.TakahiroTakahiroCenny / wielki, dobrze prosperujący
88.TōruToruPrzebić, przeniknąć
89.YukiJukiSzczęście, śnieg
90.YutaJutaWyższość, odwaga / duży, wielki

 

Piękne japońskie imiona męskie

Twój uroczy synek z pewnością zasługuje na równie urocze imię, a w języku japońskim istnieje ich bardzo wiele. Japońskie imiona męskie są niezwykle różnorodne, zarówno jeśli chodzi o ich brzmienie, długość, jak i znaczenie. Łączy je jedno: są piękne i egzotyczne, co podkreśli wyjątkowość Waszego synka.

91. Asuka. To japońskie imię unisex o uroczym znaczeniu. Wymawiane zgodnie z pisownią, łączy w sobie "asu", które może oznaczać "jutro" i "zapach", natomiast "ka" znaczy tyle co "latać".

92. Daigo. (Wymowa zgodna z pisownią). To japońskie imię dla chłopców jest niejako z góry przeznaczone dla zwycięzców, znaczy bowiem: "duży, wielki" i "oświecenie".

93. Fuyutake. Wymawiane jako Fujutake, imię to ma urocze znaczenie inspirowane naturą. "Fuyu" może oznaczać "zimę", a "take" – "bambus".

94. Haruo. Jeśli Wasz synek urodzi się wiosną, rozważ to japońskie imię, ponieważ oznacza ono "wiosennego mężczyznę". Ma również uroczą wymowę (zgodną z pisownią).

95. Isao. Kolejna urocza i krótka opcja. Isao wymawia się zgodnie z pisownią, oznacza zaś "cnotę" lub "honor, zasługę".

96. Kohaku. Urocze brzmienie tego japońskiego imienia dla chłopców sprawia, że jest ono naprawdę pełne wdzięku. Wymawia się je zgodnie z pisownią i oznacza "bursztyn", więc jest to dobry wybór, jeśli dziecko urodzi się w listopadzie. Bursztyn jest bowiem kamieniem narodzin dla tego miesiąca.

97. Kōki. Nawet jeśli pisownia i brzmienie tego imienia nie są wystarczająco atrakcyjne, możesz polubić jego znaczenie. Wymawiane jako Koki, "" może oznaczać w nim "światło" lub "szczęście, powodzenie", a "ki" – "nadzieję" lub "jasność".

98. Shoichi. Jeżeli szukasz słodkiego imienia dla swojego malucha, rozważ Shoichi, wymawiane jako Szoiczi. "Sho" oznacza "tęczówkę", a "ichi" znaczy "jeden".

99. Touwa. Touwa ma tak wiele wspaniałych interpretacji, że trudno wybrać najlepsze znaczenie! Wymawiamy je Towa, gdzie "tou" może oznaczać "zimę", a "wa" – "pióra" lub "pokój, harmonię".

100. Yoshi. Yoshi może być najbardziej uroczym japońskim imieniem dla chłopców, ponieważ znaczy po prostu "powodzenia". Jeśli jako dziecko lubiłaś grać w Nintendo, to być może pamiętasz Yoshi – uroczego dinozaura oraz zaufanego pomocnika Mario i Luigiego w Super Mario World.

Inne piękne japońskie imiona męskie

Trudno byłoby zebrać wszystkie ładne japońskie imiona męskie, gdyż jest ich bardzo wiele! Nie mogliśmy jednak pominąć imion chłopięcych, których znaczenie to "dźwięk" lub "marzenie i wizja". Przedstawiamy zatem kolejną porcję pięknych imion chłopięcych – naprawdę jest w czym wybierać!

 ImięWymowaZnaczenie
101.AyumuAjumuSpacer, krok / marzenie, wizja
102.DaisukeDaisukeDuży, świetny / pomocny
103.HibikiHibikiDźwięk, echo
104.HajimeHazimePoczątek
105.HarukiHarukiŚwiatło, słońce / jasność, życie
106.ItsukiItsukiDrzewo
107.JunpeiJunpeiCzysty / równy, równomierny, spokojny
108.KenshinKenszinPokorny, skromny / ufać, wierzyć
109.ToumaTomaZaakceptuj / prawda, rzeczywistość
110.YukiharuJukiharuŚnieg / chwała

 

Urocze japońskie imiona męskie

W kulturze japońskiej nie jest niczym niezwykłym nadanie chłopcu słodkiego, romantycznego imienia, zarówno jeśli chodzi o jego brzmienie, jak i znaczenie. Poniższe, pełne uroku japońskie imiona męskie na pewno przypadną do gustu całej Waszej rodzinie!

111. Akemi. Oprócz ładnego – zgodnego z pisownią – brzmienia, Akemi ma również doskonałe znaczenie: "jasny" ("ake") i "piękny" ("mi"). Inną interpretacją tego neutralnego w stosunku do płci japońskiego imienia jest "naturalne piękno", którym Wasz maluch z pewnością będzie się odznaczał!

112. Atsuki. Istnieje wiele interpretacji pięknego japońskiego imienia dla chłopców Atsuki, ale wśród najpiękniejszych są "ciepło" i "nadzieja". Wymawia się je zgodnie z pisownią.

113. Haruka. Wymawiane zgodnie z pisownią, jest kolejnym imieniem, które ma wiele znaczeń. Najładniejszymi interpretacjami mogą być "wiosna" dla "haru" i "kwiat" lub "zapach" dla "ka".

114. Jun. Jeśli szukasz prostego, ale ładnego japońskiego imienia dla chłopców, rozważ Jun, kolejną opcję neutralną płciowo. Może znaczyć "czysty" lub "wilgoć".

115. Michi. To ładne i dość powszechne japońskie imię również należy do kategorii unisex. Wymawiane jako Miczi, ma piękne znaczenie: "ścieżki". Z pewnością przyjście na świat Waszego dziecka będzie początkiem nowej drogi życia.

116. Noriaki. Cudownie brzmiące japońskie imię męskie "Nori" może oznaczać "prawo" lub "regułę, ceremonię", natomiast "aki" – "jasny, przejrzysty".

117. Soma. Imię to łączy w sobie "so" i "ma", tworząc ładne znaczenie: "dźwięk wiatru" i "autentyczny, prawdziwy".

118. Touya. Jeśli jesteś miłośniczką spokojnych wieczorów i rozgwieżdżonego nieba, to na pewno przypadnie Ci do gustu imię Touya, wymawiane jako Toja, oznaczjące "wieczór, noc".

119. Yoshiharu. Łącząc dwie nazwy, Yoshiharu może oznaczać "dobro" i "wiosnę", co jest zrozumiałe, zważywszy, że wiosna przynosi nam wiele dobrych rzeczy! Wymawia się je jako Joszharu.

120. Yukiya. To ładne i urocze japońskie imię dla chłopców, wymawiane jako Jukija, będzie doskonałym wyborem dla Twojego syna. "Yuki" może oznaczać "szczęście" lub "śnieg", a "ya" jest często używane jako wykrzyknik. Twój maluszek jest więc "szczęściem!". Albo – "śniegiem" !

Więcej uroczych japońskich imion dla chłopców

Ze względu na wiele sposobów łączenia kanji, lista pięknych japońskich imion dla chłopców jest niemal nieskończona! Co powiesz na jeszcze więcej uroczych japońskich imion o znaczeniu takim jak "szczęście", "pokój" i "spokój"?

 ImięWymowaZnaczenie
121.AkihitoAkihitoJasny / współczujący
122.KaoruKaoruZapach, pachnący
123.KichirōKicziroPowodzenia / syn
124.MasamiMasamiStać się właściwym / pięknym
125.RukaRukaPrzepływ, strumień / wiatr
126.SoichiSoicziŚwieży / jeden
127.SoraSoraNiebo
128.TeruyukiTerujukiPołysk / śnieg
129.YasuharuJasuharuPokój, spokój / wiosna
130.YukinariJukinariŚnieg / stać się

 

Japońskie imiona męskie, które epatują siłą

W języku japońskim nie brakuje mocnych imion dla chłopców. Znajdziesz wiele kombinacji kanji, które tworzą wspaniałe znaczenia, odpowiednie dla Twojego silnego chłopca!

131. Akira. To pełne mocy japońskie imię męskie oznacza "jasny" lub "przejrzysty", a jasny umysł Waszego synka poprowadzi go przez życie! Musisz przyznać, że imię to ma również piękne brzmienie, zgodne z pisownią.

132. Chihiro. Wymawiane jako Czihiro, imię to łączy w sobie "chi", czyli "tysiąc" i "hiro", czyli "głębokość". Brzmi imponująco, prawda?

133. Daiki. Wszystkie kombinacje kanji Daiki sprawiają, że jest to charyzmatyczne japońskie imię dla chłopców. Wymawia się je zgodnie z pisownią, jeśli zaś chodzi o znaczenie, to "dai" może oznaczać w nim "duży, wielki", a po połączeniu z "ki" – "jasność", "drzewo" lub "cenny".

134. Fuyuto. Jeśli uważasz, że zima to najwspanialsza pora roku, ta propozycja może być dla Ciebie. Fuyuto, wymawiane jako Fujuto, oznacza "zimę", a zarazem "wznosić się".

135. Haruya. Kolejne inspirowane naturą japońskie imię dla chłopców o znaczeniu "wiosna", Haruya idzie o krok dalej z "ya", które jest albo wykrzyknikiem, albo oznacza "także, więcej". Tak więc, moc wiosny jest zintensyfikowana!

136. Hiro. Jako japońskie imię chłopięce typu unisex, Hiro (wymawiane zgodnie z pisownią) jest bardzo uniwersalne. Oprócz tego, że brzmi podobnie do angielskiego słowa oznaczającego bohatera (co samo daje mocny przekaz), ma również silne znaczenie: "obfity", "hojny" i "dostatni". Jeśli byłaś fanką serialu telewizyjnego Heroes (Bohaterowie), możesz pamiętać postać, potrafiącą podróżować w czasie i zatrzymywać czas.

137. Kazuo. Jeśli szukasz japońskiego imienia chłopięcego o głębokim znaczeniu, rozważ imię Kazuo, wymawiane zgodnie z pisownią. "Kazu" może oznaczać "pokój, harmonię", a w połączeniu z "o" także "mężczyznę" lub "samca". Twój maluch będzie więc "spokojnym mężczyzną".

138. Masashi. Co powiesz na imię Masashi, wymawiane jako Masaszi? "Masa" może oznaczać "rząd", a w połączeniu z "shi" – "wolę, cel".

139. Shuji. Krótko i treściwie: Shuji znaczy "rządzić, dowodzić". Imię wymawia się jako Szuji.

140. Toya. Imię to czyta się jako Toja, a jego pierwsza część ("to") oznacza wisterię, czyli piękne, kwitnące pnącze. Jednak tym, co nadaje siłę temu imieniu, jest znaczenie kryjące się w "ya", czyli "strzała".

Więcej japońskich imion męskich, które epatują siłą

Jak Ci się podobają imiona z powyższej listy? Czy wiecie już, jak nazwiecie Waszego synka? Jeżeli japońskie imiona, epatujące siłą, są w Twoim stylu, ale nadal szukasz tego jedynego, zapoznaj się z poniższą listą, zawierającą między innymi imiona o tak doniosłym znaczeniu, jak "zwycięstwo", "zaufanie" i "wieczny".

 ImięWymowaZnaczenie
141.DaichiDaicziDuży, wielki / ziemia, ląd
142.FumihitoFumihitoPisanie / współczucie
143.FuyutaFujutaZima / duży, wielki
144.HarumaHarumaWiosna / koń
145.KatsurōKatsuroZwycięstwo / syn
146.KentaKentaZdrowy, silny / duży, wspaniały
147.MasaruMasaruZwycięstwo / doskonałość
148.NaruhitoNaruhitoCnota / współczucie
149.NobuyukiNobujukiZaufanie, otwartość / szczęście
150.SeriyaSerijaTawuła (roślina) / wieczny

 

Numeryczne japońskie imiona dla chłopców

Wiele japońskich imion dla chłopców odzwierciedla kolejność synów w rodzinie, np. pierwszy syn, drugi syn itd. Żeby utworzyć takie imię, należy połączyć kanji "ro", oznaczające "syna", z kanji oznaczającym dany liczebnik. Choć rodzice z dziesięciorgiem synów to rzadki model rodziny, przedstawiamy imiona numeryczne dla synów od pierwszego do dziesiątego:

151. Ichiro. "Ichi" oznacza "jeden", więc Ichiro, wymawiane jako Icziro, jest idealnym japońskim imieniem dla pierwszego syna! Tradycyjna pisownia to Ichirō. Słynnym nosicielem tego imienia jest Ichiro Suzuki, baseballista, który pobił rekordy debiutantów podczas swojego pierwszego roku w Seattle Mariners.

152. Jiro. Drugi syn możne otrzymać imię Jiro, ponieważ "ji" oznacza "dwa". Wymawia się je zgodnie z pisownią i tradycyjnie zapisuje jako Jirō.

153. Saburo. Ponieważ "sabu" oznacza "trzy", Saburo (lub Saburō) pasuje do trzeciego syna. Wymawia się je zgodnie z pisownią.

154. Shiro. Czwarty syn w rodzinie może otrzymać japońskie imię Shiro, tradycyjnie: Shirō. Czyta się je jako Sziro, "shi" oznacza "cztery" a "ro" oczywiście – "syn".

155. Goro. Goro kontynuuje motyw liczbowy, ponieważ "go" oznacza "pięć", jest to więc dobra opcja dla piątego syna. Pisownia i wymowa sprawiają, że jest to urocze japońskie imię dla chłopców, którego wymowa – zgodna z pisownią – nie przysporzy nikomu problemów. Można również użyć tradycyjnej pisowni: Gorō.

156. Rokuro. Kontynuuj liczenie z Rokoru (lub Rokorō), wymawianym zgodnie z pisownią, dla swojego szóstego syna. "Ro" oznacza "sześć".

157. Shichiro. Twój siódmy syn może nosić imię Shichiro, ponieważ "shichi" oznacza "siedem". Wymawia się je jako Szicziro, niezależnie od tego, czy używa się tradycyjnej pisowni Shichirō, czy tej współczesnej, bardziej powszechnej.

158. Hachiro. Jeśli masz aż ośmiu synów, rozważ imię Hachiro, wymawiane jako Hacziro. "Hachi" oznacza "osiem". Jako bardziej tradycyjny sposób zapisu imienia można użyć Hachirō.

159. Kuro. "Ku" znaczy po prostu "dziewięć", więc Kuro lub Kurō może być wspaniałym imieniem dla dziewiątego syna. Wymawia się je zgodnie z pisownią.

160. Juro. Wreszcie, dziesiąty syn tradycyjnie otrzymywał imię Juro (Jūrō), ponieważ "ju" oznacza "dziesięć". Ma ono również uroczą, zgodną z pisownią, wymowę.

Jeszcze więcej japońskich imion dla chłopców

Jak już zapewne zdążyłaś zauważyć, Japończycy są niezwykle kreatywni w nadawaniu dzieciom imion. Nie martw się jednak, jeśli wciąż nie znalazłaś imienia, które pasowałoby do Waszego synka – być może znajdziesz je wśród imion zamieszczonych poniżej.

161.Akihiko173.Enji185.Hiroto197.Masaaki209.Susumu
162.Aritomo174.Fukashi186.Ichirou198.Masaharu210.Taichi
163.Azuma175.Fumihiro187.Isami199.Naoshi211.Takara
164.Bunji176.Fumio188.Iwao200.Naoto212.Takashi
165.Bunta177.Futoshi189.Jin201.Noboru213.Takuto
166.Chikayoshi178.Gaku190.Jirou202.Norio214.Tarou
167.Choki179.Gorou191.Katsuhito203.Nozomu215.Tsubasa
168.Daiji180.Hachirou192.Katsuo204.Shingo216.Yamato
169.Daishi181.Hanzou193.Kazuya205.Shin'ya217.Yasu
170.Daizen182.Hideaki194.Kenzou206.Shion218.Yosuke
171.Eiko183.Hiraku195.Kitchirou207.Shōta219.Yūdai
172.Eishun184.Hiroshi196.Kiyoshi208.Shiori220.Zenji

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Japońskie imię dla chłopców Yasu oznacza "pokój, spokój", więc każde imię, zawierające cząstkę "yasu" wiąże się z tym znaczeniem. Nasza lista zawiera ponad 200 imion, wśród których znajdziesz Yasuharu, oznaczające "pokój, spokój" i "wiosnę", a także Yasuaki, Yasuhiko i Yasumichi.

Podsumowanie

Podobnie jak w Korei, również w Japonii imiona dla chłopców prezentują unikatową tradycję tego kraju. Znalezienie idealnego imienia dla nowo narodzonego dziecka może być trudnym zadaniem, ale w przypadku japońskich imion dla chłopców, łączenie znaków kanji może pomóc w wybraniu spersonalizowanego znaczenia i brzmienia, które przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym członkom rodziny.

Zdaj się na swoją intuicję, a niezależnie od tego, jakie imię wybierzesz, na pewno będzie ono pasować do Waszego synka.

Jeśli interesują Cię inne języki i kultury, sprawdź koniecznie naszą listę hiszpańskich imion dla chłopców.

Pamiętaj też, żeby pobrać aplikację Pampers Club i otrzymać nagrody za wszystkie przyszłe zakupy pieluszek, których będzie potrzebował mały Jun lub Kenji!

Zgoda na pliki cookie