Najpopularniejsze hiszpańskie imiona męskie

Hiszpańskie nazwiska i imiona męskie wprawiają Cię w zachwyt? Zastanawiasz się nad hiszpańskim imieniem dla Waszego synka? A może chciałabyś się dowiedzieć, jakie są popularne hiszpańskie imiona dla chłopców i czy popularność hiszpańskich imion dla chłopców wzrasta w Polsce? Przeczytaj naszą poniższą listę, żeby poznać wiele – zarówno modnych jak i rzadkich – imion hiszpańskich, które na pewno Cię zainspirują! Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest znaczenie niektórych popularnych hiszpańskich imion dla chłopców oraz jakie są różnice między hiszpańskimi imionami dla chłopców a polskimi.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy można nosić hiszpańskie imię będąc Polakiem, to podpowiadamy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mogą wybrać dziecku imię zagraniczne, niezależnie od własnego obywatelstwa i narodowości.

Faktem jest, że nie zawsze można przetłumaczyć imiona hiszpańskie na polskie, ale wiele z nich ma swoje odpowiedniki. Przed dokonaniem wyboru, warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając hiszpańskie imię dla chłopca oraz jak wybierać hiszpańskie imię dla chłopca, które będzie pasować do polskiego nazwiska?

Niezależnie od tego, czy ktoś spośród Waszych krewnych pochodzi z kraju hiszpańskojęzycznego, czy po prostu szukasz wyjątkowego imienia dla Waszego maluszka, warto sprawdzić, jakie trendy panują odnośnie nadawania hiszpańskich imion chłopcom w ostatnich latach.

Hiszpańskie imiona męskie z poniższej listy podzieliliśmy na kilka kategorii, żeby jeszcze łatwiej było Ci znalźć, to czego szukasz! Są tu imiona urocze, mocne, wyjątkowe, biblijne, a nawet rzadkie. Ponieważ imiona te są wymawiane w różny sposób w zależności od regionu, dodaliśmy zapis wymowy wielu z nich.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Popularne hiszpańskie imiona męskie

Poniższe hiszpańskie imiona dla chłopców cieszą się dużą popularnością także w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

1. José. Jest to hiszpańska wersja imienia Józef, które pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „niech przyda Jahwe (Bóg)". Jest to nr 1 wśród hiszpańskich imion dla chłopców w Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Inną, rzadką odmianą jest pisownia nieakcentowana Jose lub nieco zmieniona wersja tego imienia: Josepe. Pamiętej, że mimo iż imię zaczyna się na literę „J”, w języku hiszpańskim wymawia się ją (na początku każdego imienia) jako „H”.

2. Luis. Jest to hiszpańska forma francuskiego imienia chłopięcego Louis, które wywodzi się od niemieckiego imienia Ludwig. Oznacza ono „słynną bitwę". Zdrobnienia hiszpańskiej wersji to Lucho i Luisito.

3. Carlos. To hiszpańskie imię chłopięce jest odpowiednikiem imienia Karol w języku polskim. Imię to wywodzi się z germańskiego i znaczy tyle co „mężczyzna".

4. Juan. To hiszpańskie imię, cieszące się popularnością od czasów średniowiecza, jest odpowiednikiem imienia Jan. W 2022 roku imię to zajęło drugie miejsce w rankingu popularności imion męskich w Polsce. Oryginalną, baskijską wersją tego imienia jest Ibán.

5. Jorge. Jest to odpowiednik imienia George, czyli Jerzy. Wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego „rolnika” lub „robotnika ziemskiego”.

6. Pedro. Jest to hiszpańska forma chłopięcego imienia Peter, które wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego „kamień".

7. Jesús. Jest to hiszpańska, akcentowana wersja biblijnego imienia Jezus. Pochodzi ono od greckiej formy aramejskiego imienia Yeshu'a.

8. Manuel. To imię dla chłopca występuje zarówno w języku hiszpańskim, jak i portugalskim. Pochodzi od imienia Emmanuel – którego znaczenie przetłumaczyć można jako „Bóg jest z nami". Imię to nosili bizantyjscy cesarze, a także członkowie hiszpańskiej i portugalskiej rodziny królewskiej.

9. Santiago. W języku hiszpańskim imię to oznacza dosłownie „Świętego Jakuba", czyli patrona Hiszpanii. Santiago jest również stolicą Chile i nazwą wielu innych miast w krajach hiszpańskojęzycznych.

10. Sebastián. Imię to pochodzi od nazwy miejscowości Sebaste, która znajduje się w dzisiejszej Turcji. W języku greckim oznacza „czcigodny". Imię to było powszechnie używane w średniowiecznej Europie, w tym w Hiszpanii i Francji.

11. Matías. Jest to hiszpańska forma imienia Matthias, greckiej wersji biblijnego imienia Mateusz, które po hebrajsku oznacza „dar Boży".

12. Nicolás. To hiszpańskie imię pochodzenia greckiego oznacza „zwycięstwo ludu". Bardziej znana jest angielska pisownia: Nicholas. Będący patronem dzieci Święty Mikołaj, z czasem zaczął być utożsamiany z bardziej komercyjną postacią Świętego Mikołaja przynoszącego dzieciom prezenty.

13. Samuel. To imię chłopięce popularne w wielu językach, wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „imię Boga" lub „Bóg wysłuchał". Samuel był sędzią w Starym Testamencie. Uroczym zdrobnieniem imienia jest Samu.

14. Alejandro. To bardzo popularne w Hiszpanii imię, jest odpowiednikiem imienia Aleksander. Pochodzi ono od greckiego słowa oznaczającego „obrońcę ludzi".

15. Mateo. Podobnie jak imię Matías, to hiszpańskie imię chłopięce również wywodzi się od biblijnego imienia Mateusz.

16. Diego. Imię często uważane za skróconą wersję imienia Santiago, zajmującego pozycję nr 9 na naszej liście. Może również wywodzić się od zlatynizowanego imienia Didacus, które po grecku oznacza „nauczający". Znani nosiciele tego imienia to argentyński piłkarz Diego Maradona i meksykański malarz Diego Rivera.

17. Benjamín. To hiszpańskie imię dla chłopca wywodzi się z hebrajskiego i oznacza „syn południa" lub „syn prawej ręki". W Biblii Benjamin był założycielem jednego z plemion hebrajskich.

18. Daniel. W języku hebrajskim imię to oznacza „Bóg jest moim sędzią". Biblijny Daniel był prorokiem w Starym Testamencie. Danilo to urocze zdrobnienie tego bardzo stoickiego imienia.

19. Joaquín. Jest to hiszpańska forma imienia Joachim. Uważa się, że święty Joachim był ojcem Maryi Dziewicy. Znanym nosicielem tego imienia jest amerykański aktor Joaquin Phoenix.

20. Tomás. Hiszpańska forma imienia Tomasz ma aramejskie korzenie i oznacza „bliźniaka". W Nowym Testamencie apostoł o tym imieniu badał rany Jezusa po jego zmartwychwstaniu.

Wyjątkowe hiszpańskie imiona dla chłopców

21. Bautista. To wyjątkowe hiszpańskie imię męskie pochodzi z języka francuskiego i znaczy „zanurzyć się" w języku greckim. Imię to powstało na cześć świętego Jana Chrzciciela.

22. Camilo. To hiszpańskie imię dla chłopca wywodzi się od rzymskiego imienia Camillus, którego znaczenie nie jest znane. Jeśli spodziewasz się bliźniąt i szukasz pomysłów na imiona dla chłopca i dziewczynki, możesz połączyć to imię z żeńskim odpowiednikiem – Camilą.

23. Cayetano. Jest to hiszpańska wersja włoskiego imienia Gaetano, które odnosiło się do kogoś pochodzącego ze starożytnego włoskiego miasta Caieta. Choć znaczenie tego imienia nie jest szczególnie interesujące, jest ono niewątpliwie wyjątkowe i oryginalne.

24. Cristián. Imię chłopięce Christian występuje w wielu językach, lecz jego hiszpańska pisownia różni się zarówno od polskiej, jak i angielskiej. Jest to imię pochodzenia grecko-łacińskiego, które wywodzi się od słowa „chrześcijanin”. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych imię to pierwotnie było uważane za imię unisex, ale obecnie jest częściej nadawane chłopcom – żeńską pochodną w języku hiszpańskim, tak jak i polskim, jest Cristina (poznaj więcej hiszpańskich imion dla dziewczynek.

25. Domingo. To imię chłopięce oznacza w języki hiszpańskim „niedzielę”, natomiast dosłowne znaczenie „od Pana” – odnosi się do niedzieli jako dnia świętego dla chrześcijan. Tradycyjnie to wyjątkowe imię nadawane jest chłopcom urodzonym w niedzielę.

26. Donato. To hiszpańskie imię chłopięce pochodzenia łacińskiego oznacza „obdarowany". Imię to nosiło kilku świętych i dwóch renesansowych mistrzów – wśród nich prawdopodobnie znany Ci Donatello.

27. Emiliano. To hiszpańskie imię chłopięce ma łacińskie korzenie i wywodzi się z imienia Aemilianus. Współczesna forma tego imienia brzmi Emil, a jego znaczenie to „rywal".

28. Fabián. Imię to pochodzi z łaciny i oznacza „fasolę". Znaczenie to nie jest tak doniosłe, jak znaczenie wielu innych imion pochodzących z tego języka, nie zmienia to jednak faktu, że jest to urocze hiszpańskie imię dla chłopca.

29. Fausto. To hiszpańskie imię męskie pochodzi od łacińskiego imienia Faustus, które oznacza „pomyślny" lub „szczęśliwy". Cóż za wyjątkowe imię i znaczenie dla radosnego chłopca!

30. Fermín. Jest to hiszpańska wersja francuskiego i angielskiego imienia Firmin, które po łacinie znaczy tyle co „mocny". Imię to nosiło wielu świętych. Warto również wspomnieć o Sanfermin(es) – jest to hiszpańskie święto ku czci świętego Firmina. Obchodzone jest ono w Pampelunie, a jego główną atrakcją jest gonitwa z bykami po ulicach miasta. Musisz przyznać, że Fermín to naprawdę wyjątkowe hiszpańskie imię dla chłopca.

31. Germán. Jest to hiszpańska forma łacińskiego imienia Germanus, które oznacza „brata". Jest ono również spokrewnione z imieniem Herman, które w języku niemieckim oznacza „wojskowego". Innym, godnym uwagi wariantem tego hiszpańskiego imienia jest Armando.

32. Gustavo. To hiszpańskie imię dla chłopca pochodzi z języka germańskiego. Genezą tego imienia są słowa: „gund”, czyli „walka” i „stab”, czyli „buława, laska”. Jego znaczenie można więc interpretować jako „ten, który podczas walki dzierży buławę” (czyli osoba sprawująca władzę podczas wojny).

33. Ignacio. Odpowiednik polskiego imienia Ignacy. Jest to imię męskie o niepewnej etymologii. Oryginalne imię Świętego Ignacego to Íñigo – rzadka, baskijska odmiana tego imienia. W Polsce popularność tego imienia rośnie – w ostatnim rankingu popularności uplasowało się na dziesiątym miejscu. Słynnym polskim nosicielem tego imienia był Ignacy Krasicki – żyjący w XVIII wieku dostojnik kościelny, poeta, a także prekursor polskiej powieści.

34. Julián. Imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od rzymskiego rodu Juliuszy. Imię Julian w 2022 roku nadano W Polsce 2040 chłopcom. Słynny nosiciel tego imienia, Julian Tuwim, był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

35. Justino. Jest to hiszpańska forma imienia chłopięcego Justin, które wywodzi się od łacińskiego imienia Justus. Imię to znaczy „sprawiedliwy" i jest używane od średniowiecza. Inną hiszpańską wersją tego imienia jest Justo.

36. Lorenzo. Hiszpańska odmiana imienia Lawrence lub Laurence – pierwotnie imię to oznaczało mężyczyznę pochodzącego ze starożytnego włoskiego miasta – Laurentum. Choć znaczenie tego imienia nie jest szczególnie ciekawe, przez wiele stuleci cieszyło się ono dużą popularnością. Hiszpanie używają także uroczego zdrobnienia: Renzo.

37. Máximo. W języku łacińskim oznacza „największy". Wasz synek z pewnością będzie dla Was największym skarbem, więc imię to może mieć symboliczne znaczenie.

38. Nazario. Imię oznaczało osobę pochodzącą z Nazaretu, czyli miasta, w którym mieszkał Jezus. Było to także imię wielu świętch.

39. Néstor. W języku greckim oznacza „domownika" i odnosi się do postaci z „Iliady” Homera. Imię to na pewno przypadnie do gustu fanom mitologii greckiej.

40. Pascual. Imię wywodzące się z łaciny i znaczące tyle co „związany z Wielkanocą". To wspaniały wybór dla chłopca urodzonego w Wielkanoc.

41. Ramiro. To hiszpańskie imię dla chłopca pochodzi od zlatynizowanego greckiego imienia, którego znaczenie to „rada" i „sławny". Wielu hiszpańskich królów nosiło to imię, więc jeśli nadacie je Waszemu synkowi, to znajdzie się on w iście zaszczytnym gronie.

42. Ramón. W języku niemieckim oznacza „radę" i „obrońcę". Wariantem tego uroczego hiszpańskiego imienia dla chłopca może być również Raymundo lub Raimundo.

43. Raúl. Czy domyśliłabyś się, że jest to hiszpańska wersja imienia Ralph? Co ciekawe, w latach 90-tych imię Raúl było bardzo popularne także w Stanach Zjednoczonych. Imię to ma staronordyckie pochodzenie, a jego dawna, średniowieczna odmiana to Ralf lub Rafe.

44. Reinaldo. To hiszpańskie imię chłopięce ma germańskie pochodzenie i oznacza „radzić" i „rządzić".

45. Salvador. Imię to jest hiszpańską, katalońską i portugalską formą łacińskiego imienia Salvator, które oznacza „zbawiciel". Słynnym nosicielem tego pięknego imienia był hiszpański malarz Salvador Dalí.

46. Vidal. To hiszpańskie imię chłopięce wywodzi się od łacińskiego imienia Vitalis, które oznacza „zdolny do życia". Imię to nosiło kilku świętych i męczenników z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Funkcjonuje ono w niektórych krajach także jako nazwisko, a jego słynnym nosicielem jest np. amerykański pisarz Gore Vidal.

47. Xavier. W języku baskijskim oznacza „nowy dom". Imię to funkcjonowało pierwotnie, do czasów świętego Franciszka Ksawerego, jako nazwisko. Jego inną hiszpańską odmianą jest Javier.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Imiona dla dzieci
Zabawne Angielskie imiona żeńskie i męskie

Typowe hiszpańskie imiona dla chłopców

48. Álvaro. To hiszpańskie imię chłopięce ma germańskie korzenie i najprawdopodobniej wywodzi się z imienia Alfher, oznaczającego „elfiego wojownika". Jego znaczenie jest więc raczej zabawne, ale musisz przyznać, że samo imię jest bardzo atrakcyjne.

49. Ángel. To hiszpańskie imię chłopięce oznacza „anioła" i pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego imienia Angelus. Co ciekawe, wymawia się je nieco inaczej w Hiszpanii (Angkel) i Ameryce Łacińskiej (Anghel).

50. Antonio. Nietrudno się domyślić, że jest to hiszpańska wersja najpopularniejszego w Polsce imienia męskiego: Antoni. W Hiszpanii największa popularność tego imienia przypadła na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX wieku, lecz wciąż jest to imię nadawane wielu chłopcom. Jego znanym nosicielem jest hiszpański aktor Antonio Banderas.

51. Cruz. To urocze hiszpańskie imię chłopięce w niektórych krajach uznawane jest za imię z kategorii unisex, może także funkcjonować jako nazwisko. W języku hiszpańskim jego znaczenie to „krzyż". Imię to jest popularne także w Stanach Zjednoczonych.

52. Felix. W języku łacińskim to hiszpańskie imię chłopięce znaczy „szczęśliwy" lub „odnoszący sukcesy". Jest to nowotestamentowe imię biblijne, które nosiło wielu świętych i papieży. Jego inną odmianą jest imię Feliciano, pochodzące od imienia Felix.

53. Gael. To hiszpańskie imię chłopięce było pierwotnie używane jako określenie kogoś, kto mówił po gaelicku. To urocze imię chłopięce zyskuje na popularności zarówno w Hiszpanii, jak i Stanach Zjednoczonych.

54. Josué. Hiszpańska forma imienia Jozue oznacza „Bóg jest zbawieniem". Według Starego Testamentu, Jozue towarzyszył Mojżeszowi, w czasach gdy Bóg zesłał 10 przykazań. W Hiszpanii imię to wymawia Hosłe, natomiast w Ameryce Łacińskiej: Hofue.

55. Marino. W języku łacińskim oznacza „z morza". Pierwotnie było to imię typowe dla marynarzy. Wybierz to hiszpańskie imię dla swojego synka, jeśli jesteście miłośnikami morza!

56. Óscar. To imię pochodzenia gaelickiego oznacza „przyjaciel jelenia". Imię to może mieć również staroangielskie i staronordyckie pochodzenie. Rozpowszechniło się ono dzięki królowi Szwecji i pisarzowi Oscarze Wilde.

57. Plácido. Po łacinie oznacza „cichy" lub „spokojny". To urocze hiszpańskie imię idealnie pasuje do chłopca o spokojnym usposobieniu.

58. Silvestre. To hiszpańskie imię męskie ma rzymskie korzenie i znaczy po łacinie „z lasu". Nosiło je trzech papieży. Warto rozważyć to imię, jeśli szukacie dla swojego synka imienia inspirowanego naturą.

59. Silvio. Pochodzi od łacińskiego imienia Silvius, które oznacza „las". Imię to nosili słynny król, a także święty. Jak myślisz, czy pasowałoby do Waszego dziecka?

60. Tadeo. Imię wywodzące się z greckiej formy aramejskiego imienia Tadeusz, które oznacza „serce" i pojawia się również w Biblii.

61. Tristán. To hiszpańskie imię dla chłopca wywodzi się ze średniowiecznej francuskiej opowieści, która może być związana z legendą o królu Arturze. To naprawdę urocze imię dla chłopca, skradnie serca miłośnikom legend i mitologii.

Hiszpańskie imiona męskie, które epatują siłą

62. Agustin. To epatujące siłą hiszpańskie imię dla chłopca pochodzi od rzymskich imion Augustinus i Augustus – znaczenie obu tych imion to „wywyższony" lub „czcigodny". Słynnym nosicielem tego imienia był rzymski cesarz August.

63. Andrés. Jest to hiszpańska (a także islandzka) forma imienia Andrzej. Greckie znaczenie tego słowa to „męski". W Polsce to popularne niegdyś imię, w 2022 roku nadano zaledwie 170-ciu chłopcom.

64. Basilio. Wywodzi się z greckiego imienia oznaczającego „króla". Basilio był biskupem w kościele chrześcijańskim, który został mianowany świętym. Imię to jest popularne wśród wschodnich chrześcijan.

65. Bernardo. Znaczenie tego melodyjnego imienia to „niedźwiedź” i „odważny", co może dodać pewności siebie Waszemu synkowi.

66. César. Jest to hiszpańska wersja imienia Cezar, które było imieniem słynnego rzymskiego cesarza. W późniejszym czasie słowem tym zaczęto określać rangę władców. Jeżeli chcecie, żeby Wasz synek dołączł do tej zacnej grupy, wybierzcie dla niego to piękne hiszpańskie imię męskie.

67. Edgardo. Hiszpańska odmiana chłopięcego imienia Edgar ma w sobie siłę, ponieważ oznacza „bogactwo", „fortunę" i "włócznię". Innym wariantem tego imienia w języku hiszpańskim jest Édgar.

68. Enrique. Jest to hiszpańska forma imienia Henryk, które w języku germańskim oznacza „władcę domu". Urocze hiszpańskie zdrobnienia to Kike i Quique.

69. Guillermo. To chłopięce imię jest hiszpańskim odpowiednikiem imienia William. Wywodzi się ono z języka germańskiego, a jego znaczenie to „wola" lub „hełm". Imię to wymawia się jako „Gijermo”. W Stanach Zjednoczonych osiągnęło ono szczyt popularności w 1996 roku.

70. Héctor. Imię to powstało jako zlatynizowana forma imienia greckiego, które oznacza „trzymający się mocno". W greckiej legendzie Hektor był trojańskim czempionem, imię pojawia się również w legendzie o królu Arturze. Jeśli szukacie dla swojego synka pełnego mocy imienia z mitologii greckiej, z hiszpańskim akcentem, to będzie to doskonały wybór.

71. León. To hiszpańskie imię chłopięce jest także nazwą jednego z hiszpańskich miast. W języku greckim oznacza ono „lwa". W Polsce popularność tego imienia zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach – w ubiegłym roku uplasowało się na siódmym miejscu, w rankingu najpopularniejszych imion męskich.

72. Marco. Wywodzi się od łacińskiego imienia Marcus, które z kolei pochodzi od Marsa, rzymskiego boga wojny. Imię to cieszy się dużą popularnością także w innych krajach.

73. Osvaldo. Imię Oswald wywodzi się od staroangielskich słów oznaczających „Boga” i „moc". To wspaniałe imię z silnym przekazem pojawia się również w języku staronordyckim.

74. Reyes. To hiszpańskie imię, w niektórych krajach, nadaje się dzieciom obydwu płci. Oznacza po hiszpańsku „króli" i pochodzi od jednego z tytułów Maryi Dziewicy. Legenda głosi, że Dziewica Maryja ukazała się królowi Ferdynandowi III, żeby przepowiedzieć pokonanie Maurów. „Reyes” było początkowo nazwiskiem, później zaczęto używać go jako imienia.

75. Ricardo. Wywodzi się z germńskiego imienia Richard, którego znaczenie to „odważny władca”. Imię to jest popularne w wielu krajach. Hiszpanie używają też uroczego zdrobnienia: Rico.

76. Roberto. Imię pochodzenia germańskiego oznaczającego „jasną sławę". Imię to nosiło wielu królów, a hiszpańska forma Roberto była używana przez słynnego kardynała i misjonarza. Pełnym wdzięku, hiszpańskim zdrobnieniem jest Berto.

77. Rodrigo. Pochodzi od germańskiego imienia Roderick, które znaczy tyle co „sławny władca". Słynnym nosicielem hiszpańskiej wersji tego imienia, był żyjący w VIII wieku król Wizygotów, który zasłynął z walk z muzułmańskimi najeźdźcami. Uroczym hiszpańskim zdrobnieniem tego imienia jest Ruy.

78. Valerio. Imię to pochodzi z łaciny i pierwotnie było rzymskim nazwiskiem. Jego znaczenie to „być silnym", więc może posłużyć również jako motto.

79. Vicente. Łaciński odpowiednik tego imienia znaczy tyle co „podbijać". Imię to jest dość powszechne począwszy od XIX wieku, nosiło je także wielu świętych.

Hiszpańskie imiona męskie pochodzące z Biblii

80. Aarón. Hiszpańską formę imienia Aron wymawia się z akcentem na „o”. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i znaczy tyle co „wysoka góra" lub „wywyższony". W Starym Testamencie Aaron był starszym bratem Mojżesza.

81. Adán. Tak właśnie pisze się po hiszpańsku imię Adam. Jego znaczenie w języku hebrajskim to „człowiek" i zgodnie z tradycją biblijną, Adam był pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga.

82. Bartolomé. Jest to hiszpańska forma chłopięcego imienia Bartłomiej. Ma ono biblijne korzenie, gdyż Bartłomiej był jednym z 12 apostołów. W Hiszpanii popularność tego imienia znacznie spadła, ale być może wkrótce wzrośnie w Polsce... Jak myślisz?

83. Esteban. To hiszpańskie imię męskie wywodzi się od greckiego imienia Stephanos, oznaczającego „koronę" lub „bogactwo". Święty Szczepan, którego historia opisana jest w Nowym Testamencie, uważany jest za pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Jeśli Twój partner ma na imię Stefan, warto rozważyć dla synka imię Estévez, gdyż jego znaczenie to „syn Estebana".

84. Ezechiel. Hebrajskie imię Ezechiel oznacza „Bóg wzmocni". Ezechiel jest prorokiem w Starym Testamencie. Istnieją dwie opcje wymowy tego imienia: Efekjel (Hiszpania) lub Esekjel (Ameryka Łacińska).

85. Felipe. To hiszpańskie imię biblijne jest dość powszechne w Hiszpanii i Brazylii. W Polsce imię Filip cieszy się obecnie dużą popularnością: w rankingu z 2022 roku zajęło 10. miejsce. W języku łacińskim imię to oznacza „przyjaciela koni", dlatego jest to idelany wybór dla rodziny kochającej jeździectwo.

86. Jeremías. To hebrajskie imię, znane w Polsce jako Jeremiasz, oznacza „Bóg wywyższy". Jeremiasz był głównym prorokiem Starego Testamentu.

87. Lázaro. Jest to hiszpańska forma imienia Łazarz. W Biblii Łazarz został wskrzeszony z martwych przez Jezusa. W języku hebrajskim imię to oznacza „mój Bóg pomógł”.

88. Miguel. Jest to hiszpańska forma imienia Michał. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza „któż jest jak Bóg?". Biblijny Michał był archaniołem i obrońcą Izraela. Jeżeli lubisz imiona dla chłopców rozpoczynające się na literę M, możesz również rozważyć współczesną hiszpańską odmianę imienia Maikel.

89. Rafael. W języku hebrajskim imię to oznacza „Bóg uzdrawia". Biblijny Rafael był bowiem archaniołem, który uzdrowił niewidomego. Polski odpowiednik, czyli imię Rafał, zajęło 86. miejsce w rankingu popularności w 2022 roku, nadano je trzystu noworodkom.

90. Saúl. W języku hebrajskim imię to oznacza „modlił się". Było to starotestamentowe imię króla Izraela. Co ciekawe, imię apostoła Pawła z Nowego Testamentu, pierwotnie brzmiało Saul.

91. Urbano. To hiszpańskie imię chłopięce wywodzi się od łacińskiego imienia Urbanus, które oznacza „mieszkańca miasta". Imię to pojawia się w Nowym Testamencie. Jeśli w mieście czujesz się jak ryba w wodzie, to daj temu wyraz, nadając to wyjątkowe imię Waszemu dziecku.

92. Ximeno. Ten uniklany zapis jest rzadką, średniowieczną hiszpańską formą chłopięcego imienia Jimeno, czyli Szymon. Imię to znaczy tyle co „usłyszał" w języku hebrajskim. Warto wiedzieć, że pojawia się ono zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Taki zapis znanego w Polsce imienia czyni je naprawdę wyjątkowym.

93. Yair. To hiszpańskie imię męskie ma hebrajskie korzenie i znaczy tyle co „świeci". Pojawia się ono dwukrotnie w Starym Testamencie. Musisz przyznać, że trudno o bardziej świetliste znaczenie!

94. Zacarías. W języku hebrajskim to hiszpańskie imię oznacza „Bóg pamięta". W Biblii imię to występuje jako Zachariasz.

Rzadkie hiszpańskie imiona dla chłopców

95. Cebrián. To rzadkie hiszpańskie imię chłopięce wywodzi się od rzymskiego nazwiska rodowego, oznaczającego „z Cypru". Być może domyślasz się, że polskim odpowiednikiem jest w tym przypadku imię Cyprian. Jego słynnym nosicielem był wybitny poeta i dramatopisarz z okresu romantyzmu, Cyprian Kamil Norwid.

96. Clemente. To nieznane w Polsce imię brzmi tak samo w języku hiszpańskim, portugalskim i włoskim. W języku łacińskim oznacza ono „miłosierny" lub „łagodny", co może tłumaczyć fakt, iż nosiło je aż 14 papieży, a także wielu świętych. Imię to jest obecnie uważane za rzadkie, jego popularność od wielu lat spada.

97. Crisóstomo. Jest to hiszpańska wersja greckiego imienia Chrysostomos, które oznacza „złote usta". Imię to pochodzi od przydomka nadawanego niegdyś utalentowanym mówcom. Cóż, nie jest to cecha, która od razu daje o sobie znać u noworodka, ale jeśli podoba Ci się brzmienie i znaczenie tego hiszpańskiego imienia, to nie zastanawiaj się ani chwili dłużej!

98. Eberardo. Jako hiszpańska wersja angielskiego imienia Everard. Eberardo, jak przystało na hiszpańskie imię, brzmi bardziej melodyjnie, prawda? To jedno z wyjątkowych hiszpańskich imion dla chłopców, które zaczynają się na literę E. Imię to ma średniowieczne pochodzenie i w języku germańskim oznacza „dzika".

99. Hernando. Jest to rzadka, średniowieczna forma hiszpańskiego imienia chłopięcego: Ferdinand. Bardziej popularną wersją tego imienia jest Fernando. Oba imiona oznaczają w języku germańskim „odważną podróż". Wersja Ferdinando, była z kolei popularna wśród członków hiszpańskiej i portugalskiej rodziny królewskiej.

100. Wilfredo. W języku staroangielskim imię to oznacza „pragnący pokoju". Musisz przyznać, że to piękne i bardzo szlachetne znaczenie idealnie uzupełnia ciekawe brzmienie tego hiszpańskiego imienia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszej powyższej liście hiszpańskich imion dla chłopców, udało Ci się znaleźć imię, które przypadnie do gustu całej Waszej rodzinie.

Wiemy jednak, że wybór odpowiedniego imienia bywa trudnym zadaniem, nie trać zatem nadziei, jeśli dotychczasowe poszukiwania nie zakończyły się sukcesem.

Koniecznie przejrzyj nasze inne propozycje imion zagranicznych i polskich imion dla chłopców, żeby uzyskać jeszcze więcej inspiracji i pomysłów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie wypróbuj nasz generator imion dla dzieci, dzięki któremu łatwo i szybko przeszukasz tysiące imion, ustawiając filtry według własnego gustu i upodobań, takie jak: pierwsza litera, motyw czy pochodzenie.

Zgoda na pliki cookie