Hiszpańskie imiona żeńskie: Odkryj piękno!

Fakt, że hiszpańskie imiona i nazwiska wprawiają Cię w zachwyt, wcale nas nie dziwi. A może zastanawiasz się nad hiszpańskim imieniem dla swojej córeczki? Chciałabyś wiedzieć, jakie są popularne hiszpańskie imiona dla dziewczynek? Koniecznie przejrzyj naszą listę hiszpańskich imion żeńskich, dzięki której dowiesz się także, jakie jest znaczenie niektórych popularnych hiszpańskich imion dla dziewczynek.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy można nosić hiszpańskie imię będąc Polką, spieszymy z odpowiedzią: zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mogą wybrać dziecku imię obce, niezależnie od własnego obywatelstwa i narodowości. Pamiętaj, że nie zawsze można przetłumaczyć imiona hiszpańskie na polskie, ale wiele z nich ma swoje odpowiedniki. Przed dokonaniem wyboru, warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając hiszpańskie imię dla dziewczynki, żeby była to dobrze przemyślana decyzja.

Bez względu na to, czy ktoś z Twojej rodziny ma hiszpańskie korzenie, czy po prostu chciałabyś znaleźć wyjątkowe imię dla swojego maleństwa, nasza lista 85-u hiszpańskich imion dla dziewczynek ma na celu ułatwić Ci to zadanie.

Nasza lista obfituje w urocze i piękne hiszpańskie imiona żeńskie w różnym stylu. Niektóre są tradycyjne, inne nowoczesne, a jeszcze inne pochodzą z Biblii lub mitologii. U nas każdy znajdzie coś dla siebie!

Najpopularniejsze hiszpańskie imiona damskie

Poniższa lista obejmuje popularne hiszpańskie imiona dla dziewczynek, które cieszą się dużym powodzeniem nie tylko w Hiszpanii, ale także w Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych:

1. Sofía. Hiszpańska forma popularnego w Polsce imienia Zofia oznacza po grecku „mądrość". To imię idealnie pasuje do dziewczynki mądrej ponad swój wiek.

2. Valentina. Jest to żeńska forma rzymskiego imienia Valentine, którego znaczenie to „silny", „energiczny" lub „zdrowy" – musisz przyznać, że to wspaniałe znaczenie niezależnie od płci dziecka.

3. Isabella. Imię to jest średniowieczną, oksytańską formą imienia Elżbieta. Jego brzmienie jest niesłychanie eleganckie i sprawi, że nosząca je dziewczynka będzie emanować pewnością siebie. W języku hebrajskim oznacza ono „mój Bóg jest przysięgą". Odmiana „Isabel” była popularna także wśród hiszpańskiej i portugalskiej rodziny królewskiej.

4. Camila. Jest to hiszpańska i portugalska pisowania imienia Kamila. Kobieta o tym imieniu była legendarną wojowniczką w „Eneidzie” Wergiliusza.

5. Valeria. Żeńska forma imienia Valerius oznacza „silny", podobnie jak bardziej popularne hiszpańskie imię dziewczęce Valentina, które zajmuje drugie miejsce na tej liście. Imię to nosiło kilka świętych z epoki wczesnego chrześcijaństwa.

6. Mariana. Imię to wywodzi się z łacińskiego imienia Marianus. Według innych hipotez powstało ono z połączenia imion Maria i Ana. Uroczym zdrobnieniem tego imienia jest „Marianita”.

7. Gabriela. Ta żeńska forma imienia Gabriel oznacza po hebrajsku „Bóg jest moją siłą". Gabriel jest archaniołem występującym zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie.

8. Sara. Jest to hiszpańska forma angielskiego imienia Sarah, które w języku hebrajskim oznacza „damę", „księżniczkę" lub „szlachciankę". Jest to imię biblijne, które pierwotnie brzmiało Sarai. Zgodnie z Księgą Rodzaju, Bóg zmienił je na Sara w ramach przymierza zawartego po tym, jak jej niewolnica Hagar urodziła Abrahamowi syna. Choć w języku polskim imię to brzmi tak samo jak w hiszpańskim, z pewnością będzie to oryginalne imię żeńskie dla Twojej córeczki.

9. Daniela. W języku hebrajskim męska wersja tego imienia, Daniel, oznacza „Bóg jest moim sędzią". Znaczenie tego biblijnego imienia brzmi nieco surowo, ale samo imię jest niezwykle delikatne i melodyjne.

10. María José. Imiona dwuczłonowe są bardzo powszechne w krajach hiszpańskojęzycznych, a to zestawienie należy do najpopularniejszych hiszpańskich imion damskich. Łączy ona imiona rodziców Jezusa, Marii i Józefa. Pamiętaj jednak, że nie jest to odpowiednik pierwszego i drugiego imienia, ponieważ imię dwuczłonowe zawsze stanowi całość.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Unikalne hiszpańskie imiona dla dziewczynek

11. Alejandra. Hiszpańska forma imienia Aleksandra oznacza po grecku „obrończynię ludzkości". W mitologii greckiej był to także przydomek bogini Hery, która była królową Olimpu, boginią niebios i płodności, a także patronką małżeństwa. Imię to nosi w sobie wielką, kobiecą siłę, którą na pewno chciałabyś przekazać swojej córce.

12. Amalia. To hiszpańskie imię żeńskie jest łacińską wersją germańskiego imienia Amala. Znaczenie słowa amal to „praca".

13. América. Ta hiszpańska żeńska forma germańskiego imienia męskiego Emmerich, którego znaczenie to „cały władca". Hiszpańska forma pochodzi od imienia włoskiego odkrywcy Amerigo Vespucciego, na którego cześć nazwano obie Ameryki. Imię to nosi również popularna amerykańska aktorka. Jeśli zdecydujecie się na to imię, Wasza córeczka dołączy do prawdziwie wyjątkowego grona jego nosicieli.

14. Antonia. Jest to żeńska forma imienia Antonius. Imię to pochodzi z łaciny i ma bardzo wymowne znaczenie: „bezcenny" lub „kwitnący".

15. Aurelia. To hiszpańskie imię pochodzi od łacińskiego nazwiska Aurelius, noszonego przez rzymskiego cesarza Marka Aureliusza. W języku łacińskim oznacza ono „złoty” – idealny wybór dla złotej dziewczyny!

16. Bárbara. Imię to wywodzi się od greckiego słowa tłumaczonego jako „obcy". To latynoskie imię dla dziewczynki ma w sobie ponadczasowy wdzięk i elegancję.

17. Carmen. Jest to średniowieczna hiszpańska forma imienia Carmel, która oznacza „pieśń". Do jej rozpowszechnienia w dużej mierze przyczyniła się francuska opera z XIX wieku o tym samym tytule.

18. Eliana. Jest to hiszpańska wersja imienia Elaine, wywodzącego się od imienia o greckim pochodzeniu, które tłumaczy się jako „słońce". To piękne, symboliczne imię idealnie pasuje do dziewczynki o pogodnym usposobieniu.

19. Fernanda. To klasyczne imię jest hiszpańską żeńską formą imienia Ferdinand. Imię to może kojarzyć się z przygodą, ponieważ w języku niemieckim znaczy tyle co „odważny" lub „podróż" . To wyjątkowe imię dla ciekawej świata, odważnej dziewczynki.

20. Leandra. Jest to hiszpańska żeńska forma męskiego imienia Leander, które oznacza w języku greckim „lwa". Można więc przypuszczać, że żeńska wersja oznacza „lwicę". Imię to pojawia się również w mitologii greckiej, która jest niewyczerpanym źródłem pomysłów na unikalne imiona. Musisz przyznać, że to imię zachwyca swoim brzmieniem!

21. Lucía. Jest to żeńska forma pochodzącego z łaciny imienia Lucius, czyli „światło" . Nosiła je święta, żyjąca na przełomie III i IV wieku w Syrakuzach na Sycylii.

22. Maura. To żeńska forma pochodzącego z łaciny imienia Maurus. Imię to wywodzi się od nazwy średniowiecznych Maurów, czyli ludów zamieszkujących znaczne partie Półwyspu Iberyjskiego, którzy wywarli ogromny wpływ na kulturę i architekturę dzisiejszej Hiszpanii.

23. Narcisa. Jest to żeńska wersja imienia Narcyz, pochodzącego od imienia młodzieńca z mitologii greckiej, który zbyt długo wpatrywał się w swoje odbicie w jeziorze i został zamieniony w kwiat zwany narcyzem. Narcisa to oryginalne imię inspirowane jednocześnie naturą i mitologią.

24. Raquel. Jest to hiszpańska i portugalska wersja imienia Rachel, które w języku hebrajskim oznacza owcę. Jest to niespotykane w Polsce, biblijne imię o pięknym brzmieniu.

25. Renata. Wywodziny się z łaciny, z męskiego imienia „Renatus”. Znaczenie tego hiszpańskiego imienia damskiego to „narodzić się na nowo". Choć istnieje ono także w języku polskim, według rankingu z 2022 r., imię to nadano zaledwie czternastu dziewczynkom.

26. Xiomara. Jest to hiszpańska forma męskiego imienia Guiomar, które wywodzi się od germańskiego imienia Wigmar. Warto wspomnieć, że imię Guiomar pojawia się również w legendzie o królu Arturze. Imię to (które wymawia się jako Sjomara) jest wyjątkowe również dlatego, że zaczyna się na literę X – jest to niezwykle rzadkie także wśród zagranicznych imion.

27. Yolanda. To wdzięczne imię oznaczające „fiołek", pochodzi od średniowiecznego francuskiego imienia Yolande.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Imiona dla dzieci
Najbardziej popularne zagraniczne imiona dla dziewczynek

Typowe hiszpańskie imiona dla dziewczynek

28. Abril. Jest to hiszpańska i katalońska forma imienia April, które oznacza także „kwiecień”. W języku łacińskim słowo to znaczy również „otwierać", co może odnosić się do kwitnienia wiosennych kwiatów. To idealne imię dla dziewczynki urodzonej wiosną.

29. Adela. Imię to wywodzi się od germańskiego słowa oznaczającego „szlachetny". Piękne znaczenie tego hiszpańskiego imienia damskiego idealnie uzupełnia jego urocze, dziewczęce brzmienie.

30. Alba. Imię to jest żeńską formą imienia Albus i po hiszpańsku oznacza „świt", co czyni je wspaniałym imieniem dla dziewczynki urodzonej tuż przed wschodem słońca.

31. Blanca. Pochodzi od francuskiej nazwy Blanche i oznacza „biały" lub „jasny".

32. Ana. To krótkie, urocze imię jest hiszpańską formą imienia Anna. W Biblii imię to występuje jako Hannah. To ponadczasowe imię w formie „Ann” i „Anne” jest również bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych.

33. Estrella. Jest to hiszpańska wersja imienia Stella, które oznacza „gwiazdę". Musisz przyznać, że to stylowe imię wspaniale podkreśli wyjątkowość Twojej małej gwiazdki!

34. Evita. To imię jest zdrobnieniem starotestamentowego imienia Ewa. Był to również słynny pseudonim Evy Perón, byłej pierwszej damy Argentyny, o której życiu powstał musical i film biograficzny.

35. Francisca. Jest to hiszpański odpowiednik angielskiego imienia Francis. Imię to pochodzi od Franków, starożytnego plemienia germańskiego, a jego męski wariant oznacza „Francuza".

36. Inés. Jest to hiszpańska wersja imienia Agnieszka, które po grecku oznacza „czystą". Święta o tym imieniu to patronka dzieci, panien i ogrodników.

37. Juana. Jest to hiszpańska wersja imienia Joanna, które wywodzi się od męskiego imienia Jan. Imię to nosiła słynna królowa Kastylii, żyjąca w XVI wieku. Uroczym zdrobnieniem tego imienia jest Juanita.

38. Julia. Jest to hiszpańska forma męskiego imienia Julius, które prawdopodobnie pochodzi od rzymskiego boga Jowisza. Imię to nosiło wiele znanych Rzymianek, na przykład Julia Augusta, żona cesarza Augusta.

39. Ligia. To hiszpańskie imię pochodzi od greckiego słowa, oznaczającego „czysty głos" lub „przenikliwy", było to imię jednej z Syren w Odysei. Czyż nie jest to piękne imię dla Twojej małej syrenki?

40. Luisa. Jest to żeńska forma hiszpańskiego imienia męskiego Luis, które ma francuskie i łacińskie pochodzenie. Uroczym zdrobnieniem jest Luisita.

41. Luz. To krótkie i urocze imię oznacza po hiszpańsku „światło". Jest to również nazwa, którą określa się Matkę Boską, jako „Matkę Bożą Światłości”.

42. Marcia. Jest to hiszpańska żeńska forma łacińskich imion męskich Marcus i Marcius, które najprawdopodobniej pochodzą od rzymskiego boga wojny Marsa.

43. Marta. Imię to wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza „damę" lub „kochankę". Jest to również imię o korzeniach biblijnych – biblijna Marta była siostrą Łazarza i wzorem zapobiegliwej gospodyni.

44. Maya. W języku hebrajskim imię to oznacza „wodę", ale może też nawiązywać do Majów z Ameryki Łacińskiej.

45. Mía. Jest to hiszpańska wersja imienia Mia, a jedyną różnicą jest znak akcentu. Imię to jest również zdrobnieniem imienia Maria.

46. Paz. Imię to oznacza „pokój" w języku hiszpańskim i jest również tytułem Maryi Dziewicy. To idealne imię dla dziewczynki o spokojnym usposobieniu.

47. Rosa. To piękne imię ma równie piękne znaczenie, a mianowicie „róża”. Wywodzi się ono od germańskiej nazwy Roza.

Fajne hiszpańskie imiona żeńskie

48. Ángela. Imię to oznacza „anioła" i pochodzi od imienia Angelus, którego grecka forma oznacza „posłańca". Hiszpanie używają także podobnej do polskiego zdrobnienia formy Ángelica.

49. Carolina. Łatwo się domyślić, że jest to żeńska forma męskiego imienia Karol, które pochodzi od łacińskiego Carolus. Oryginalne niemieckie imię Carolus znaczy tyle co „mężczyzna" lub „wojownik".

50. Cristina. Imię to jest żeńską formą męskiego imienia Christian. Christina była również imieniem świętej królowej Szwecji, która abdykowała z tronu i przeszła na rzymski katolicyzm.

51. Esmeralda. W języku hiszpańskim imię to oznacza „szmaragd", co jest naprawdę pięknym znaczeniem. Imię to będzie świetnym wyborem, jeśli Twoja córeczka przyjdzie na świat w maju, ponieważ szmaragd jest kamieniem narodzin przypisanym do tego miesiąca.

52. Estefanía. Jest to hiszpańska forma imienia Stephanie czyli Stefania, które wywodzi się od męskiego imienia Stefan. Był to święty z Nowego Testamentu, który jest uważany za pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

53. Felicidad. W języku hiszpańskim to piękne i melodyjne imię oznacza „szczęście". Musisz przyznać, że trudno o radośniejsze znaczenie i lepszy przekaz dla własnego dziecka.

54. Manuela. Ta hiszpańska forma męskiego imienia Manuel wywodzi się od hebrajskiego imienia Emmanuel, które oznacza „Bóg jest z nami". Znaczenie tego imienia napawa nadzieją, nie tylko osoby religijne.

55. Marcela. Jako żeńska wersja męskiego imienia łacińskiego Marcellus lub Marcus, imię to może być związane z rzymskim bogiem wojny, Marsem.

56. Micaela. Jest to żeńska forma męskiego imienia Michał, które w języku hebrajskim oznacza „Któż jest jak Bóg?". Michał jest również jednym spośród biblijnych archaniołów.

57. Olivia. Imię to pochodzi od żeńskiego imienia Oliva lub męskiego imienia Oliver. Bohaterka o tym imieniu pojawia się w „Dwunastej nocy" Szekspira, więc jest to doskonały wybór dla miłośników literatury.

58. Palmira. Jest to żeńska forma męskiego imienia Palmiro, które może oznaczać „pielgrzyma" lub „palmę". Imię to było tradycyjnie nadawane dziewczynkom urodzonym w Niedzielę Palmową, ale może być pięknym wyborem dla Waszej córeczki bez względu na datę urodzin.

59. Paloma. To eleganckie imię pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „gołębicę" i może symbolizować spokój i pogodę ducha.

60. Patricia. Jest to żeńska forma męskiego imienia Patrick, które pochodzi z kolei od łacińskiego imienia Patricius. W języku łacińskim patricius to „patrycjuszowski, szlachecki, szlachetnie urodzony".

61. Paulina. Imię to pochodzi od męskiego imienia Paulino (czyli łacińskiej formy imienia Paweł). Było to imię świętego, bogatego szlachcica, który zrezygnował z dostatniego życia, by poświęcić swoje życie wierze. Inne warianty tego pięknego hiszpańskiego imienia dla dziewczynki to Paola i Paula.

62. Rafaela. Jest to zarówno hiszpańska, jak i portugalska żeńska wersja imienia Rafael, które po hebrajsku oznacza „Bóg uzdrawia". Rafael to także imię jednego z biblijnych archaniołów.

63. Ramona. Jest to żeńska forma imienia Ramón, które wywodzi się od germańskiego i normańskiego imienia Raymond, oznaczającego „radę" i „obrońcę". Święty o tym imieniu jest patronem położnych i przyszłych matek, co czyni męską i żeńską wersję idealnym imieniem dla noworodka.

64. Reina. To piękne imię oznacza „królową" w języku hiszpańskim. Wywodzi się ono od łacińskiego imienia Regina. Innym wariantem tego imienia jest Reyna. To piękne i szlachetne imię na pewno skradnie serca całej waszej rodziny!

65. Viviana. To śliczne hiszpańskie imię dla dziewczynki nawiązuje do rzymskiej świętej z IV wieku. Imię to znaczy po łacinie tyle co „żywa".

Starodawne i biblijne hiszpańskie imiona damskie

66. Abigaíl. Jest to biblijne imię pochodzące ze Starego Testamentu, a jego znaczenie to „mój ojciec jest radością".

67. Ascensión. W języku hiszpańskim imię to oznacza „wniebowstąpienie" i odnosi się do wstąpienia do nieba zmartwychwstałego Jezusa.

68. Asunción. Imię to w języku hiszpańskim oznacza „wniebowzięcie” i odnosi się do wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

69. Belén. Jest to hiszpańskie słowo oznaczające biblijne miasto Betlejem, które po hebrajsku znaczy „dom chleba".

70. Débora. To hiszpańskie imię damskie pochodzi od hebrajskiego imienia Debora. Znaczenie tego imienia to „pszczoła", natomiast w Biblii Debora była bohaterką i prorokinią, która pomogła Izraelitom.

71. Dolores. Imię to oznacza po hiszpańsku „smutek". W ten sposób określa się także Maryję Dziewicę. Było bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a dzięki zdrobniałej formie „Lola”, ostatnio znów wróciło do łask. Co powiesz na takie imię dla Waszej córeczki?

72. Dominga. Jest to hiszpańska żeńska forma imienia Domingo. Domingo pochodzi od łacińskiego Dominicus, co oznacza „Pana", ale jest to również słowo oznaczające „niedzielę” w języku hiszpańskim, dlatego tradycyjnie nadawane było dziewczynkom urodzonym w niedzielę.

73. Gloria. Imię to oznacza „chwałę” i było używane jako tytuł Maryi Dziewicy. Jest popularne w krajach anglo- i portugalskojęzycznych.

74. Guadalupe. Jest to kolejny hiszpański tytuł Maryi Dziewicy, a także nazwa słynnej bazyliki w Meksyku. Nazwa ta pochodzi z języka arabskiego i najprawdopodobniej oznacza „dolinę wilków". Imię to można również skrócić do „Lupe”.

75. Itziar. To hiszpańskie imię dla dziewczynki pochodzi od nazwy baskijskiej wioski, w której znajduje się znane sanktuarium Matki Boskiej. Nazwa ta oznacza prawdopodobnie „stary kamień".

76. Hiacynta. Jest to hiszpańska i portugalska forma imienia Hyacinthus, które oznacza „hiacynt" czyli piękny wiosenny kwiat.

77. Josefina. Jest to żeńska forma imienia Józef. To tradycyjne, piękne imię znaczy tyle co „Bóg pomnoży".

78. Leticia. Hiszpańska wersja imienia Letitia oznacza „radość" i „szczęście". Narodziny córeczki na pewno będą jednym z najszczęśliwszych dni w Waszym życiu, więc imię to ma symboliczny wymiar.

79. Maria. Uważa się, że to piękne biblijne imię oznacza „morze goryczy", choć jego geneza nie jest jednoznaczna. W Hiszpanii imię to jest często częścią imienia dwuczłonowego, np. María José (jednego z 10 najpopularniejszych hiszpańskich imion dla dziewczynek). Imię to nadaje się w Hiszpanii także chłopcom – jako drugie imię, np. José María. Co ciekawe, w Polsce również jest to (jedyne) żeńskie imię, które mężczyźni mogą nosić jako drugie imię (nosił je np. słynny filozof i matematyk Józef Maria Bocheński).

80. Milagros. W języku hiszpańskim nazwa ta oznacza „cuda" i jest tytułem Maryi Dziewicy. Co do tego nie ma wątpliwości: każde życie jest cudem!

81. Rosario. Imię to po hiszpańsku oznacza „różaniec" i jest powiązane z Maryją Dziewicą.

82. Teresa. To klasyczne imię występuje w wielu językach, w tym także w hiszpańskim. W języku greckim oznacza „lato" lub „żniwa".

83. Verónica. Imię to pochodzi od łacińskiego imienia Berenice, które oznacza „prawdziwy obraz". Z czasem pisownia tego biblijnego imienia uległa zmianie i upowszechniła się jego obecna forma. Święta o tym imieniu jest między innymi patronką fotografów.

84. Vicenta. Ta hiszpańska żeńska forma męskiego imienia Vincent, oznacza po łacinie „podbijać". Jeśli chcesz, żeby Twoja córeczka osiągnęła wszystko, co tylko sobie wymarzy, wybierz dla niej to piękne, starodawne imię.

85. Zoraida. Podobnie jak imię Alba, które również znajduje się na naszej liście, Zoraida oznacza po arabsku „świt" lub „czarujący". Imię to nosiła święta, która przeszła na islam. Możesz je także kojarzyć z hiszpańskiej powieści „Don Kichot”.

Podsumowanie

Jak sama widziesz, język hiszpański to istna skarbnica pięknych imion żeńskich, które warto wziąć pod uwagę wybierając imię dla dziewczynki.

Wiemy jednak, że wybór imienia dla dziecka to często nie lada wyzwanie, więc nie smuć się, jeśli nie znaleźliście jeszcze idealnego imienia dla Waszego maleństwa.

Być może znajdziesz je na jednej z naszych pozostałych list z imionami, na przykład wśród włoskich imion dziewczęcych lub wśród najpopularniejszych imion dziewczęcych w Polsce.

Szukanie imienia ułatwi Ci także nasz niezawody generator imion dla dzieci. Z jego pomocą z łatwością przeszukasz tysiące imion, które możesz przeglądać, ustawiając filtry takie jak pierwsza litera, motyw czy pochodzenie imion.

Zgoda na pliki cookie