Najbardziej nietypowe i oryginalne imiona dla dziewczynek

Wykupiłaś już wszystkie książki z imionami dla dzieci w lokalnej księgarni i dodałaś do zakładek mnóstwo stron internetowych w tym temacie? Nie ma w tym nic dziwnego! Szukanie odpowiedniego imienia dla dziecka może być równie ekscytujące, co trudne – a czasem nawet przytłaczające! Jeżeli nie ograniczacie poszukiwań do imion znanych w Polsce, lesz rozważacie też rzadkie zagraniczne imiona żeńskie, to decyzja może być jeszcze trudniejsza. Sprawę dodatkowo komplikować mogą obawy rodziców, którzy często zachodzą w głowę, czy oryginalne imię dla dziewczynki może być trudne do wymówienia lub pisowni dla innych osób. Zanim ostatecznie zdecydujecie się na nietypowe imię damskie, warto zrobić rozeznanie i dowiedzieć się, jakie są korzyści i wady nadawania dziecku oryginalnego imienia, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając oryginalne imię dla dziecka, czy jak uniknąć nadania dziecku rzadkiego imienia, które może się źle zestarzeć.

Tymczasem na pewno zastanawiasz się, jakie są trendy w nadawaniu oryginalnych imion dla dziewczynek w ostatnich latach, czy popularność oryginalnych imion dla dziewczynek rośnie oraz jakie są popularne źródła inspiracji przy wyborze oryginalnych imion dla dziewczynek?

Mamy nadzieję, że w naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także idealne, oryginalne imię żeńskie dla Waszej córeczki!

Piękne, rzadkie imiona żeńskie – zagraniczne

Jeżeli interesują Cię oryginalne imiona dla dziewczynek, które mają fantastyczne brzmienie i ciekawe znaczenie, to na poniższej liście na pewno znajdziesz coś dla siebie! 1. Annalise. Powstało z połączenia imion Anna i Lise. Musisz przyznać, że jest ono nie tylko rzadkie, ale też bardzo eleganckie i pełne wdzięku. 2. Brigitta. Jest to urocza odmiana angielskiego imienia Bridget, która funkcjonuje w języku niemieckim, holenderskim i węgierskim. Jak Ci się podoba? 3. Charmaine. Znaczenie tego imienia nie jest znane, choć jest wysoce prawdopodobne, że Charmaine jest połączeniem słowa „charm" (czyli urok) z przyrostkiem aine wywodzącego się z dziewczęcego imienia Lorraine. Jeżeli zaś jesteś w ciąży mnogiej i spodziewasz się dwóch dziewczynek, to te dwa imiona świetnie sprawdzą się jako imiona dla bliźniaczek. 4. Larisa. To oryginalne, zagraniczne imię dla dziewczynki najprawdopodobniej pochodzi od starożytnego greckiego miasta – Larisy. Jest to również imię greckiej świętej. Jeżeli spodziewasz się bliźniaczek, idealnym pomysłem na imię dla drugiej córeczki będzie Melissa. 5. Micaela. Jest to zagraniczna żeńska forma imienia Michał, czyli hebrajskiego imienia, które oznacza „Któż jest jak Bóg?".

Piękne, rzadkie imiona żeńskie – polskie

Te rzadkie imiona żeńskie na pewno skradną Wasze serca!

6. Judyta. Imię to wywodzi się z Biblii i pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego „mieszkankę Judei" lub „chwaloną". To piękne imię uchodzi w Polsce za rzadkie: w roku 2022 nadano je 75 dziewczynkom. 7. Klementyna. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, żeński odpowiednik imienia Klementyn. Wywodzi się od starorzymskiego przydomka: Clementia. Oznacza kobietę łagodną, cichą, pobłażliwą lub łaskawą. 8. Nastazja. Wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza osobę zmartwychwstałą. W Polsce imię to występuje począwszy od XII wieku. To oryginalne imię żeńskie otrzymało w zeszłym roku zaledwie 11 dziewczynek. 9. Adriana. Jak łatwo się domyślić, jest to żeńska forma łacińskiego imienia Adrian (jego znaczenie to „pochodzący z miasta Hadria"). Imię to nadano w zeszłym roku 48 dziewczynkom. Jego słynną nosicielką była polska piosenkarka Adriana Rusowicz. 10. Stefania. Jest to żeńska forma imienia Stefan. Pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa stephanos (wieniec, korona). Jeśli polujesz na nietypowe imiona polskie dla dziewczynek, to warto rozważyć to imię. 11. Bogumiła. Imię pochodzenia słowiańskiego, odpowiednik męskiego imienia Bogumił. Jego znaczenie to „miły Bogu” albo „miłujący Boga”.Imię to uplasowało się na 287. miejscu rankingu najpopularniejszych imion żeńskich, w roku 2022 nadano je 22 dziewczynkom.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Urocze i oryginalne imiona żeńskie – zagraniczne

Imiona z poniższej listy są nie tylko oryginalne, ale też bardzo dziewczęce i pełne wdzięku – aż trudno stwierdzić, które z nich jest najładniejsze, prawda? 12. Letitia. Po łacinie to piękne imię oznacza „radość" lub „szczęście". Jest to również imię czczonej w Hiszpanii świętej. Jeśli chcesz, by życie Twojej małej dziewczynki było pełne radości i zadowolenia, nadanie jej tego imienia może być świetnym początkiem. 13. Odette. Odette to francuskie zdrobnienie imienia Oda, które jest żeńską formą imienia Otto. Możesz kojarzyć je także jako imię bohaterki z baletu pt. Jezioro Łabędzie. 14. Filippa. To królewsko brzmiące imię jest żeńską formą imienia Filip, które oznacza „miłośnika koni". 15. Gemma. Jako średniowieczny włoski przydomek, Gemma oznacza „klejnot" lub „kamień szlachetny". Musisz przyznać, że to znaczenie pasuje jak ulał do Waszej najdroższej córeczki. 16. Phoebe. Jest to zlatynizowana forma greckiego imienia Phoibe, oznaczającego „jasny" lub „czysty". W mitologii greckiej była to bogini proroctw i intelektu, jedna z tytanid.

Urocze i oryginalne imiona żeńskie – polskie

17. Ludmiła. A może przypadnie Ci do gustu to niezwykle rzadkie, staropolskie imię żeńskie, o znaczeniu „miła ludziom"? Imię to zyskało popularność w XIX wieku, dzięki romansowi Żelisław i Ludmiła autorstwa Leona Potockiego. 18. Abigail. Jest to imię pochodzące z Biblii, którego znaczenie w języku hebrajskim to „mój ojciec się uradował”. Jeżeli interesują Cię rzadkie imiona damskie, to może to być wspaniały wybór dla Waszej córeczki ! 19. Malina. Prawdopodobnie powstało jako zdrobnienienie imienia Magdalena na gruncie kilku języków wschodniosłowiańskich bądź w Skandynawii. Musisz przyznać, że imię to brzmi niezwykle oryginalnie i smakowicie! 20. Oktawia. Jest to żeńska forma imienia Oktawian, a jego znaczenie to „ósme dziecko". W Polsce imię to pojawiło się w XIX wieku, lecz wciąż uchodzi za nietypowe i oryginalne. W poprzednim roku otrzymało je 61 dziewczynek. 21. Sabina. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od nazwy plemion sabelskich, Sabinów (środkowa Italia). Imię, które oficjalnie pojawiło się w Polsce w XVIII wieku, w zeszłym roku zajęło 177. miejsce w rankingu popularności.

Krótkie i oryginalne imiona damskie – zagraniczne

Jeśli szukasz niecodziennego imienia dla dziewczynki, które jest oryginalne, ale też krótkie i łatwe do wymówienia, to koniecznie zapoznaj się z naszymi poniższymi propozycjami. 22. Enya. To angielska forma imienia Eithne, które w języku irlandzkim oznacza „ziarno". Jest to także zdrobnienie używane jako pseudonim przez irlandzką wokalistkę i kompozytorkę, której pełne imię to Eithne Patricia Ní Bhraonáin. 23. Fay. W języku średnioangielskim to krótkie imię oznacza „wróżkę". Jeżeli lubisz rzadkie imiona damskie o uroczym brzmieniu, to będzie to idealny wybór. 24. Iris. Imię to oznacza „tęczę" w języku greckim. Warto wiedzieć, że to krótkie imię jest też nazwą kwiatu i przydomkiem greckiej bogini tęczy. Jak myślisz, czy to imię pasowałoby do Waszej córeczki? 25. Maia. Pochodzi z mitologii greckiej i oznacza „dobrą matkę". Istnieje kilka wariantów jego pisowni, ale jeśli szukasz imienia, którego pisownia nie przysporzy nikomu problemów, wybierz właśnie tę wersję. 26. Layla. W języku arabskim to piękne imię oznacza „noc". Imię to pojawia się także w słynnej średniowiecznej poezji powstałej w Arabii i Persji. 27. Kylie. Oto kolejne krótkie imię o mocnym znaczeniu. Kylie to imię pochodzące z Australii. Uważa się, że oznacza „bumerang" w jednym z australijskich języków aborygeńskich.

Krótkie i oryginalne imiona damskie – polskie

28. Ina. Imię Ina może być skrótem takich imion jak Michalina, Halina czy też Janina. W Polsce stanowi też samodzielnie funkcjonujące imię, które zdecydowanie należy do kategorii bardzo rzadkich: w 2022 roku nadano je tylko 23 dziewczynkom. 29. Ela. Zdrobnienie od imienia Elżbieta (imienia hebrajskiego oznaczającego „Bóg moją przysięgą"), które w ostatnim czasie zaczęło funkcjonować jako osobne imię. W 2022 roku nazwano tak 6 dziewczynek. 30. Mira. Jest to imię pochodzenia słowiańskiego o niejasnej etymologii. Najprawdopodobniej wywodzi się od rdzenia mir („pokój, świat") i oznacza: „zgodna, spokojna". 31. Zuza. Skrócona forma imienia Zuzanna (które pochodzi z hebrajskiego i znaczy tyle co „lilia"). W Polsce imię Zuzanna występuje od XIII wieku, natomiast krótsza forma upowszechniła się dopiero kilka lat temu. Jak Ci się podoba krótka i nietypowa wersja tego tradycyjnego imienia? 32. Ada. To rzadkie, krótkie imię pochodzenia hebrajskiego znaczy „upiększać się, stroić się”. Imię to pojawia się także w Starym Testamencie, gdzie Ada jest jedną z żon Lemecha i matką Jubala.

Niezwykłe, rzadkie imiona dla dziewczynek – zagraniczne

Jeżeli polujesz na rzadkie zagraniczne, ciekawe imiona dla dziewczynek lub oryginalne polskie imiona żeńskie, to zapoznaj się z naszą poniższą listą i wybierz imię, dzięki któremu Wasza córeczka będzie wyróżniać się z tłumu! 33. Allegra. To urocze, oryginalne imię oznacza po włosku „wesoła" lub „pełna życia". Czyż nie jest to wspaniałe znaczenie dla dziewczynki? 34. Thalia. W języku greckim to wyjątkowe imię znaczy „rozkwitać". Jest to również przydomek jednej z dziewięciu muz w mitologii greckiej. 35. Tabitha. To aramejskie imię oznaczające „gazelę". Jest to imię biblijne występujące w Nowym Testamencie. 36. Eufrazja. To imię ma nie tylko piękne i oryginalne brzmienie, ale też fantastyczne znaczenie w języku greckim, a mianowicie: „dobry humor". Takie imię idealnie pasuje do pogodnej, radosnej dziewczynki, która wprawia w dobry nastrój także wszystkich wokoło. 37. Fionnuala. Jest to rzadkie, irlandzkie imię, które oznacza „białe" lub „jasne ramię". Fionnuala występuje w irlandzkiej legendzie o dziewczynie przemienionej w łabędzia. 38. Izolda. Pochodzenie tego imienia nie jest do końca jasne, lecz w słynnej legendzie arturiańskiej Izolda jest irlandzką księżniczką, która zakochuje się w rycerzu swojego króla. 39. Joelle. Żeńska forma imienia Joel, które w języku hebrajskim oznacza „Jahwe jest Bogiem". Joelle to oryginalne i melodyjne imię, które na pewno spodoba się całej Waszej rodzinie. Pierwszą literę tego imienia można wymawiać z twardym dźwiękiem "dż" lub jako delikatniejsze "rz".

Niezwykłe, rzadkie imiona dla dziewczynek – polskie

Zapoznaj się z naszą poniższą listą, na której znajdziesz także oryginalne święte imiona żeńskie. 40. Irena. Jest to imię pochodzenia greckiego, którego znaną polską nosicielką była słynna piosenkarka Irena Santor. Obecnie zalicza się do rzadkich i oryginalnych imion, w roku 2022 nadano je 72 dziewczynkom i tym samym uplasowało się na 164. miejscu rankingu popularności. 41. Roma. Stanowi skróconą postać imienia Romualda lub Romana, lecz może być także nadane jako samodzielne imię. Znaną współczesną nosicielką tego imienia jest aktorka Roma Gąsiorowska. 42. Cecylia. Wywodzi się z łacińskiego słowa caecus, oznaczającego „ciemny, ślepy, wątpliwy". Nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus. W Polsce imię to pojawiło się w źródłach po raz pierwszy w XIII wieku. 43. Jowita. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, utworzone od imienia boga Jowisza. W Polsce pojawiło się dopiero w XX wieku, a spopularyzował je Stanisław Dygat powieścią Disneyland i opartym na niej filmem: Jowita. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Jowita w 2022 roku zajęła 158. miejsce w grupie imion żeńskich. 44. Wioletta. Jest to rzadkie imie pochodzenia włoskiego. Oznacza nazwę kwiatu – violett – fiołek wonny. Czy to nie wspaniałe imię dla Waszego małego kwiatuszka? 45. Sylwia. To imię wywodzące się z łaciny, pochodzi od słowa silvius (leśny, dziki, żyjący w lesie). Święta o tym imieniu to matka VI-wiecznego papieża, św. Grzegorza, która ostatnie lata życia spędziła na modlitwie i praktykowaniu ascezy. 46. Tamara. Imię pochodzenia hebrajskiego, w dosłownym tłumaczeniu „palma”, w przenośni: „smukła”, „wyniosła”. Słynną nosicielką tego imienia była malarka Tamara Łempicka.

Ekstrawaganckie i bardzo rzadkie imiona żeńskie – zagraniczne

Zastanawiasz się, jakie są przykłady oryginalnych imion dla dziewczynek z różnych kultur i języków? Lubisz ekstrawagancję i szukasz naprawdę wyjątkowego imienia? W takim razie poniższa lista jest stworzona dla Ciebie! 47. Sybilla. Pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „prorokinię". To wspaniałe, oryginalne imię podkreśli wyjątkowość Waszej córezczki! 48. Aviva. Jako żeńska forma hebrajskiego imienia Aviv, które oznacza „wiosnę", Aviva kojarzona jest także z miastem Tel Awiw. Musisz przyznać, że imię to ma w sobie mnóstwo radości i świeżości! 49. Yesenia. Imię to pochodzi od nazwy Jessenia, rodzaju drzewa w Ameryce Południowej. Ciekawostką jest, że pojawia się ono również w wielu meksykańskich telenowelach. 50. Danica. To słowiańskie imię oznacza „gwiazdę poranną" lub „Wenus", łączy więc w sobie romantyzm z oryginalnością. 51. Kiera. Jest to angielska wersja irlandzkiego imienia Ciara, które pochodzi z męskiego imienia Ciar (czyli „czarny"). 52. Raquel. To imię jest hiszpańską i portugalską formą hebrajskiego imienia Rachel, oznaczającego „owieczkę". Słodkie znaczenie, oryginalność i piękne brzmienie – czego chcieć więcej?

Ekstrawaganckie i bardzo rzadkie imiona żeńskie – polskie

Zastanawiasz się, jakie jest najrzadsze imię żeńskie w Polsce? Pierwsza pozycja z poniższej listy to jedno z imion, które nadano w zeszłym roku zaledwie dwóm dziewczynkom. Sprawdź nasze inne propozycje i daj się zainspirować! 53. Anelia. Gratka dla miłośników ekstrawagancji: to piękne imię w 2022 roku nadano w Polsce tylko dwóm dziewczynkom. 54. Odetta. Jest to wariant imienia Odeta, które z kolei jest południowo-słowiańską formą imienia Odyla. Oznacza: „zamożna". 55. Ligia. To imię pochodzenia greckiego, które wywodzi się od słowa ligus, oznaczającego „czysty głos". Było imieniem jednej z mitycznych syren. 56. Jaga. Dawniej funkcjonujące jedynie jako zdrobnienie takich imion jak Jadwiga czy Jagoda, obecnie stanowi odrębne, lecz bardzo ciekawe, rzadkie imię. 57. Arletta. Imię pochodzenia celtyckiego, wywodzące się od imienia Carletta. Imię to zajęło 938. miejsce w ubiegłorocznym rankingu, nazwano tak jedynie dwie dziewczynki.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Imiona dla dzieci
Najlepsze, najładniejsze angielskie imiona żeńskie

Nietypowe imiona żeńskie, które mają w sobie moc – zagraniczne

Te oryginalne imiona dla dziewczynek dodadzą pewności siebie każdej małej nosicielce! 58. Aaliyah. Jest to żeńska forma arabskiego imienia męskiego Aali, które oznacza „wysoki" lub „wzniosły". To idealne znaczenie dla przebojowej dziewczynki, która podbije świat! 59. Arabella. To średniowieczne szkockie imię jest najprawdopodobniej wariantem imienia Annabel i wywodzi się od łacińskiego słowa orabilis, oznaczającego „przywoływalny". 60. Ashanti. Jest to nazwa ludu zamieszkującego południową Ghanę. Najprawdopodobniej oznacza „wojowniczy" w języku Twi. Musisz przyznać, że trudno o bardziej przebojowe imię dla dziewczynki! 61. Atena. Atena była grecką boginią mądrości i wojny, a także patronką stolicy Grecji. Jest to imię pełne odwagi i siły, więc stanowi świetny wybór, jeśli chcesz wraz z imieniem przekazać córce te cechy. 62. Berenice. Jest to łacińska wersja greckiego imienia, które oznacza „przynosząca zwycięstwo". Berenice pojawia się w Nowym Testamencie. Imię to jest zarówno kobiece jak i pełne siły. 63. Devika. W języku hindi imię to oznacza „małą boginię". Idealne imię dla Waszej uroczej dziewczynki! 64. Kirsten. Imię to jest duńską i norweską wersją imienia Christina. Prawda, że brzmi wyjątkowo pięknie? 65. Ofelia. W języku greckim to piękne imię oznacza „pomoc". Jest to także słynna bohaterka sztuki Williama Szekspira pt. Hamlet. 66. Filomena. Imię to pochodzi od greckich słów philos („przyjaciel" lub „kochanek") i menos („umysł, siła, moc"). Było to również imię świętej. Mimo mocnego znaczenia samo imię ma delikatny wydźwięk.

Nietypowe imiona żeńskie, które mają w sobie moc – polskie

67. Leonia. Wywodzi się od greckiego słowa Leon, które oznacza lwa. W 2022 roku nadano je w Polsce 25 dziewczynkom. 68. Dobrawa. Jest to imię, które nosiła czeska żona Mieszka I. Wywodzi się od dąbrowy czyli lasu dębowego. W źródłach polskich poświadczone od XII wieku jako Dąbrówka, Dubrowka i Dubrawka. 69. Jagna. Według badaczy imię to jest usamodzielnionym zdrobnieniem imienia Agnieszka, Jadwiga lub Agata. Znaną współczesną nosicielką tego imienia jest snowboardzistka i posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. 70. Elwira. Jest to oryginalne, rzadkie imię żeńskie o nie do końca pewnym pochodzeniu. Przypuszczalnie wywodzi się od mauretańskiego słowa El-mira, oznaczającego: „księżna" lub „dostojna pani".

Szukanie niespotykanego imienia dla dziewczynki może być ekscytujące, ale bywa też przytłaczające. Obejrzyj poniższy film, żeby poznać kilka ciekawych faktów, które mogą pomóc Ci znaleźć idealne imię dla córeczki.

Inne rzadkie imiona dla dziewczynek – polskie i zagraniczne

Nie martw się, jeśli nadal nie znalazłaś idealnego imienia dla swojej córki, gdyż mamy w zanadrzu jeszcze wiele ciekawych i niespotykanych propozycji.

71. Amina. 72. Aarti. 73. Agnetha. 74. Aimee. 75. Ainslee. 76. Akari. 77. Aksana. 78. Aldina. 79. Alondra. 80. Andżelika. 81. Anika. 82. Beatriz. 83. Bellona. 84. Betania. 85. Bora. 86. Branca. 87. Bryony. 88. Cambria. 89. Chita. 90. Dalal. 91. Damira. 92. Darina. 93. Edyta. 94. Eunika. 95. Everlee. 96. Galene. 97. Ginevra. 98. Grażyna. 99. Greta. 100. Hadassah. 101. Honorata. 102. Imaan. 103. Inga. 104. Jagienka. 105. Juliana. 106. Julita. 107. Kaede. 108. Kamala. 109. Kiraz. 110. Leida. 111. Lidia. 112. Marzena. 113. Marysia. 114. Melodia. 115. Nalini. 116. Naoko. 117. Nashwa. 118. Nika. 119. Noam. 120. Odell. 121. Olimpia. 122. Petula. 123. Piera. 124. Raisa. 125. Rasima. 126. Renata. 127. Rivka. 128. Rowena. 129. Rubina. 130. Rupa. 131. Salima. 132. Senga. 133. Shadi. 134. Shan. 135. Sima. 136. Stanisława. 137. Tamar. 138. Teofila. 139. Timea. 140. Tosia. 141. Vanna. 142. Vera. 143. Vida. 144. Vinka. 145. Wallis. 146. Władysława. 147. Xenia. 148. Xiomara. 149. Zaria. 150. Zelia.

Podsumowanie

Czy znalazłaś na naszej liście idealne, wyjątkowe imię dla swojej córeczki? Każde z nich jest pełne wyrazu i niepowtarzalne jak Wasza córka!

Jeśli nadal szukasz inspiracji, sprawdź naszą listę hiszpańskich imion żeńskich i najbardziej popularnych zagranicznych imion dla dziewczynek. Koniecznie wypróbuj też nasz generator imion dla dzieci.

Niezależnie od tego, czy macie już krótką listę imion, którą próbujecie zawęzić, czy też czujecie się zupełnie bezradni w obliczu zbyt wielu możliwości, zorganizowanie przyjęcia z okazji nadania dziecku imienia może być świetnym sposobem na zasięgnięcie opinii rodziny i przyjaciół.

Zgoda na pliki cookie