Włoskie imiona żeńskie: Najsłodsze włoskie imiona dla dziewczynki

Szukasz pięknego, włoskiego imienia dla swojej córeczki? Niezależnie od tego, czy romantyczne włoskie imiona żeńskie interesują Cię ze względu na pochodzenie któregoś z członków Waszej rodziny, czy na fascynację romantycznymi, melodyjnymi imionami – jesteś we właściwym miejscu! Włoskie imiona damskie pochodzą często z czasów Starożytnego Rzymu i z okresu Renesansu, dlatego warto zwrócić uwagę na ich ciekawe i doniosłe znaczenie.

Zapoznaj się z naszą poniższą listą najpiękniejszych włoskich imion dla dziewczynek, wśród których znajdziesz zarówno klasycznne, najpopularniejsze włoskie imiona damskie, jak i te oryginalne i niespotykane.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

Najpopularniejsze włoskie imiona żeńskie

Oto najpopularniejsze włoskie imiona dla dziewczynek, które na pewno skradną także Wasze serca:

1. Sofia. Pisane również jako Sophia – to popularne w wielu krajach imię oznaczające w języku greckim „mądrość". Polski odpowiednik – czyli Zofia – od wielu lat cieszy się wielką popularnością, w roku 2022 imię to trafiło na pierwsze miejsce w rankingu imion żeńskich. Znane osoby noszące to imię to między innymi amerykańska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa, Sofia Coppola i włoska aktorka Sophia Loren.

2. Aurora. Po łacinie oznacza „świt". Imię to wywodzi się z mitologii – nosiła je rzymska bogini poranka.

3. Giulia. To żeńskie włoskie imię wywodzi się od męskiego imienia pochodzenia łacińskiego: Juliusz. Oznacza ono „należący do rodu Juliuszów". Imię to może również nawiązywać do rzymskiego boga Jowisza. Inne formy tego włoskiego imienia dla dziewczynek to Giuliana i Giulietta.

4. Ginevra. To piękne imię dla dziewczynki jest włoską wersją walijskiego imienia Guinevere, które oznacza „biały upiór". W legendzie arturiańskiej Ginewra była żoną króla Artura.

5. Alice. Możnaby pomyśleć, że to angielskie imię, jednak Alice występuje w wielu językach, w tym także włoskim, w którym wymawia się je jako Alicze. Imię to ma starofrancuskie i germańskie pochodzenie i było powszechne w Europie od XII wieku. Imię ponownie stało się popularne w XIX wieku, dzięki powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”.

6. Emma. To urocze włoskie imię wywodzi się od germańskich słów oznaczających „całość" lub „uniwersalność". Imię to nosiły członkinie angielskiej i austriackiej rodziny królewskiej, natomiast w późniejszych czasach do jego popularności przyczyniły się bohaterki powieści noszące to imię, np. „Emma" autorstawa Jane Austen. W Polsce wciąż należy do rzadziej spotykanych imion – w rankingu popularności z 2022. roku uplasowało się na 89. miesjcu.

7. Giorgia. Imię to pochodzi od męskiego imienia George, które po grecku oznacza „rolnika" lub „robotnika ziemskiego". Pisownia tego włoskiego imienia żeńskiego różni się od angielskiego odpowiednika (Georgia). Nobliwe imię George (Jerzy) to imię wielu królów, a także patrona wędrowców, górników i rycerzy, który często przedstawiany był jako rycerz na koniu, walczący ze smokiem.

8. Beatrice. Imię to, wymawiane jako Beatricze, to włoskie imię dla dziewczynki pochodzące od Beatrix, łacińskiego imienia oznaczającego „podróżnika". Jeśli jesteś miłośniczką literatury, imię Beatrice kojarzysz zapewne z „Boskiej komedii” Dantego Alighieri oraz z komedii „Wiele hałasu o nic” Williama Szekspira.

9. Greta. Jeśli szukasz krótkiego i uroczego włoskiego imienia dla dziewczynki, Greta idealnie pasuje do tego opisu. Jest to skrócona forma imienia Margareta, które po grecku oznacza „perłę". Prawdopodobnie imię to ma również irańskie korzenie. Ponieważ imię Margaret wypadło z łask w XX wieku, bardziej powszechna stała się jego krótsza wersja, zwłaszcza we Włoszech, gdzie szczyt jego popularności przypadł na rok 2014.

10. Vittoria. Nietrudno zgadnąć, że to włoskie imię dla dziewczynki to odpowiednik Wiktorii. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza „zwycięstwo" - w mitologii rzymskiej nosiła je bogini zwycięstwa. W anglojęzycznym świecie imię to stało się popularne dopiero za panowania królowej Wiktorii.

11. Anna. To imię dziewczęce cieszy się dużą popularnością w wielu krajach, w tym także we Włoszech. Po raz pierwszy pojawiło się jako Hannah w Starym Testamencie, a rozpowszechniło się w czasach bizantyjskich. Jeżeli chodzi o pisownię, bardziej popularna jest łacińska wersja tego imienia. Zgodnie z Biblią imię to nosiła matka Maryi Dziewicy. Jeśli lubisz królewskie imiona, to musisz wiedzieć, że imię to było również używane przez rosyjską rodzinę królewską. Imię Anna występuje w wielu językach jako pierwsza część imion dwuczłonowych, jak na przykład Annabella, Annachiara, Annamaria i Annetta.

12. Martina. Ta żeńska forma męskiego imienia Martin, wywodzącego się od rzymskiego imienia Martinus. Martinus może z kolei pochodzić od Marsa – rzymskiego boga wojny. Jeśli szukasz krótszego imienia lub zdrobnienia, dobrym wyborem może okazać się imię Tina.

13. Chiara. Polska wersja tego imienia to Klara, a jego znaczenie (z języka łacińskiego) to „czysta", „jasna" lub „sławna". Święta Chiara opuściła swoją zamożną rodzinę, żeby podążać za świętym Franciszkiem z Asyżu. Uroczym zdrobnieniem tego imienia może być Claretta.

14. Matilde. Jest to włoska, hiszpańska i portugalska wersja imienia Matylda, które po niemiecku oznacza „siłę w walce". Rzadszą formą tego włoskiego imienia dla dziewczynki jest Mafalda.

15. Ludovica. Ta żeńska forma męskiego imienia pochodzenia starogermańskiego Ludwig, którego znaczenie przetłumaczyć można jako „wsławiony w walce". To formalnie brzmiące imię przeżywa we Włoszech swój renesas.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Imiona dla dzieci
Najlepsze, najładniejsze angielskie imiona żeńskie

Jakie są unikalne włoskie imiona żeńskie?

To zupełnie zrozumiałe, że szukasz dla swojej córeczki imienia równie wyjątkowego jak ona sama. Być może znajdziesz je wśród poniższych oryginalnych włoskich imion żeńskich – koniecznie zapoznaj się także z pochodzeniem i znaczeniem imion, gdyż może to ułatwić Wam podjęcie ostatecznej decyzji.

16. Alessia. To imię greckiego pochodzenia oznaczające „pomocnika” lub „obrońcę”. W języku angielskim imię to występuje w formie Alexis i zalicza się do kategorii imion unisex, więc można je również nadać chłopcu.

17. Allegra. W języku włoskim znaczenie tego imienia to „wesoły" lub „żywy", to wymowne imię idealnie będzie pasować do pogodnej dziewczynki, pełnej radości i życia.

18. Anselma. To rzadkie włoskie imię zostało nadane włoskiemu świętemu Anzelmowi, który został arcybiskupem Canterbury w Anglii pod koniec XI wieku. Jeśli szukasz oryginalnego imienia dla swojej córki, będzie to świetny wybór, niezależnie od tego, czy Twoja rodzina jest religijna.

19. Azzurra. To włoskie imię dla dziewczynki pochodzi od słowa lazur i oznacza po prostu „błękit nieba". To doskonały wybór, jeżeli szukasz imion związanych z naturą.

20. Cinzia. Cinzia (po polsku Cyntia), to włoskie imię dziewczęce pochodzenia greckiego. Oznacza ono „kobietę z Kynthos” – góry, na której urodziła się grecka bogini Artemida wraz ze swoim bliźniakiem, bogiem Apollem.

21. Costanza. Współczesne włoskie imię żeńskie pochodzące od dawnego łacińskiego imienia męskiego Constans, którego zanczenie to „stały" lub „niezłomny". Słynną nosicielką tego imienia (o nieco innej pisowni) była żona kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, Costanze.

22. Elettra. Imię Elektra pochodzi z mitologii greckiej. W języku greckim oznacza „bursztyn", czyli skamieniałą żywicę wykorzystywaną do tworzenia biżuterii. Godną uwagi wersją tego imienia jest Ambra, która również oznacza "bursztyn", ale w języku włoskim. Imię to przypominać może swojej małej właścicielce, że jest dla Ciebie cenna niczym starożytny kamień szlachetny.

23. Fiorella. To urocze włoskie imię damskie wywodzi się od słowa Fiore, które w języku włoskim oznacza „kwiat". Imiona dla dziewczynek wywodzące się od nazw kwiatów ciszą się obecnie dużą popularnością także we Włoszech.

24. Lucrezia. Pierwotnie było to rzymskie nazwisko rodowe, które prawdopodobnie oznaczało „zysk" lub „bogactwo". Jako imię żeńskie Lucrezia zdobyła popularność dzięki legendzie z bohaterką o tym imieniu. Cieszyło się ono dużym powodzeniem wśród szlachty w okresie renesansu.

25. Mirabella. To piękne włoskie imię oznacza po łacinie „cudowna". Imię to było popularne w średniowieczu, następnie wyszło z użycia, by ponownie zyskać popularność w XIX wieku. Obecnie należy do pięknych, ale niezbyt popularnych imion żeńskich.

26. Narcisa. Imię to pochodzi z greckiej mitologii – być może pamiętasz mit o Narcyzie – młodym mężczyźnie, który tak długo wpatrywał się we własne odbicie, że zamienił się w kwiat. Imię to ma zarówno formę męską, jak i żeńską – Narciso i Narcisa. To piękne imię zalicza się we Włoszech do imion rzadko spotykanych.

27. Palmira. W języku włoskim imię to oznacza „pielgrzyma". Słowo palma oznacza drzewo palmowe i odnosi się do praktyki pielgrzymów opuszczających miejsce kultu z liśćmi palmowymi. Tradycyjnie imię nadawane jest dziewczynkom urodzonym w Niedzielę Palmową.

28. Romola. Legenda głosi, że Romulus i Remus byli założycielami Rzymu. Imię Romola zaś to żeńska forma imienia Romulus, którego znaczenie to „pochodzący z Rzymu". To oryginalne imię będzie idealnym wyborem dla dziewczynki, która ma wśród swoich przodków kogogoś pochodzącego z Rzymu lub... miłośnika historii Starożytnego Rzymu.

29. Viviana. To imię pochodzenia łacińskiego, a jego znaczenie to „pełna życia". Imię to rozpowszechniło się dzięki dwóm świętym noszącym jego męską i żeńską wersję: święty Wiwian i święta Wiwiana/Bibiana (rzadsza pisownia tego samego imienia).

Jakie są wdzięczne włoskie imiona żeńskie?

Wszystkie włoskie imiona dla dziewczynek są piękne, lecz te z poniższej listy mają szczególny wdzięk!

30. Alessandra. Jak zapewne się domyślasz, to włoskie imię to odpowiednik imienia Aleksandra. Imię to pojawia się także w greckiej mitologii, a jego urocze zdrobnienia to Alessa i Sandra.

31. Bruna. Jest to włoskie imię żeńskie, wywodzące się od niemieckiego słowa brun, które oznacza „zbroję" albo kolor „brązowy". Tradycyjnie imię to nadawano dzieciom o brązowych włosach. Uroczym zdrobnieniem damskiej wersji może być również Brunella.

32. Carla. Jest to żeńska forma germańskiego imienia Karl, którego znaczenie to „mężczyzna". W języku polskim odpowiednikiem tego imienia jest Karolina, we włoskim natomiast istnieją także inne wersje takie jak Carlotta, Carola i Carolina.

33. Caterina. To imię pochodzenia greckiego jest obecnie popularne jako Catherine lub Katherine. Jego znaczenie nie jest do końca jasne, ale prawdopodobnie oznacza „każdą z dwóch" lub „czystą". Rozpowszechniło się ono w IV wieku, dzięki świętej o tym imieniu. Wiele słynnych królowych nosiło to imię, więc może warto dodać do tej listy Waszą małą królewnę?

34. Cecylia. Chociaż to imię dla dziewczynki oznacza po łacinie „ślepca", samo imię ma piękny, melodyjny dźwięk, zwłaszcza gdy wymawia się je po włosku jako Czeczilia. Imię wywodzi się od świętej Cecylii, która jest uważana za patronkę muzyki i muzyków. Jeśli to imię przypadnie Wam do gustu, może ono symbolizować także Waszą miłość do muzyki.

35. Celestina. Imię pochodzenia łacińskiego, którego oznaczenie to „z nieba, niebiański".

36. Elisabetta. Zgadłaś! To włoskie imię dla dziewczynki to odpowiednik znanego w wielu krajach imienia Elżbieta, które w języku hebrajskim oznacza „mój Bóg jest przysięgą". To biblijne imię pojawia się zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. To klasyczne imię zyskało najpierw popularność w Europie Wschodniej, a następnie rozprzestrzeniło się na całym kontynencie. W Stanach Zjednoczonych jest to jedno z najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Włosi chętnie zdrabniają to imię jako Betta i Bettina.

37. Evelina. To imię o niejednoznacznej etymologii, które może pochodzić od starofrancuskiego Avaline („mały ptak”). Po pewnym czasie imię to w wersji „Evelina” rozprzestrzeniło się w całej Europie. Według innych teorii uważane jest ono za rozszerzoną formę imienia Ewa, może wywodzić się również od celtyckiego słowa ewlin, które oznacza radosną osobę.

38. Gabriella. Gabriel to jedna z ważnych postaci biblijnych. Archanioł o tym imieniu pojawia się jako posłaniec Boga zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Żeńska forma tego imienia zdobyła popularność w wielu krajach.

39. Leontina. To rzymskie imię żeńskie wywodzi się od męskiego imienia greckiego, oznaczającego „lwa", co sugerowałoby, że żeńska wersja oznacza „lwicę". W języku angielskim imię to występuje jako Leontine. Słynną Amerykanką o tym imieniu jest uznana na całym świecie śpiewaczka operowa Leontyne Price. Idealne imię dla małej, ryczącej lwicy, nieprawdaż?

40. Livia. To włoskie imię dla dziewczynki wywodzi się od rzymskiego nazwiska, które po łacinie oznacza „zazdrościć" lub kolor „niebieski". Warto wspomnieć także o rzymskim historyku imieniem Liwiusz, który zasłynął z napisania historii Rzymu. Inną formą tego imienia jest Liviana.

41. Serafina. Imię to pochodzi od słowa serafin, które po hebrajsku oznacza „ognisty". Serafini są zakonem aniołów wspomnianym w Biblii. Jak myślisz, czy imię to pasowałoby do Twojej małej Anielicy?

42. Serena. Wywodzące się z łacińskiego słowa serenus, które oznacza „czysty”, „spokojny” lub „pogodny", imię to stało się popularne po tym, jak Edmund Spenser użył go w swoim XVI-wiecznym poemacie „The Faerie Queene”. Słynną współczesną nosicielką tego imienia jest amerykańska tenisistka Serena Williams.

43. Stefania. Imię to pochodzi od greckiego imienia Stephanos, które oznacza „koronę" lub „bogactwo" i cieszy się dużą popularnością zarówno w języku włoskim, jak i greckim. Imię to jest nie tylko piękne, ale ma też wyjątkowe, szlachetne brzmienie.

44. Valentina. Jest to żeńska wersja męskiego imienia pochodzenia łacińskiego – Valentinus, które oznacza „silny”, „energiczny”, „zdrowy". Imię to stało się symbolem święta miłości, ponieważ dzień świętego Walentego przypadał na ten sam dzień, co starożytny rzymski festiwal płodności. Imię to może mieć symboliczne znaczenie dla pary, której córka urodziła się 14 lutego.

Jakie są ekspresywne włoskie imiona żeńskie?

Poniżej lista pełnych energii włoskich imion żeńskich, które epatują gorącym temperamentem. Ciekawostką jest, że imiona te cieszą się szczególną popularnością wśród Amerykanów włoskiego pochodzenia. Może któreś z nich skradnie także Wasze serca?

45. Adriana. To popularne we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii imię jest żeńską formą męskiego imienia Adrian, które nosiło kilku papieży i świętych. Słynną współczesną nosicielką żeńskiej wersji tego imienia jest brazylijska modelka Adriana Lima.

46. Angelica. Czyż nie każdy uważa swoją nowo narodzoną córeczkę za anielską? Może warto zatem rozważyć nadanie córce imienia pochodzącego od łacińskiego słowa oznaczającego anioła. Co ciekawe, w języku greckim imię to oznacza „posłańca".

47. Arianna. Jest to włoska wersja greckiego imienia żeńskiego Ariadna. W języku greckim imię to oznacza „najświętsza". Godnymi uwagi współczesnymi nosicielkami tego imienia są włosko-amerykańska piosenkarka Ariana Grande i grecko-amerykańska bizneswoman Arianna Huffington.

48. Cristina. Jest to imię pochodzenia grecko-łacińskiego, które wywodzi się od słowa Christianus oznaczającego „chrześcijanina, wyznawcę Chrystusa". Imię to jest znane na całym świecie, a wśród znanych nosicielek jego żeńskiego odpowiednika wymienić można wiele świętych i XVII-wieczną szwedzką królową, która abdykowała, żeby przejść na katolicyzm.

49. Daniela. To żeńska wersja męskiego imienia Daniel, które po hebrajsku oznacza „Bóg jest moim sędzią". w Polsce uchodzi za wyjątkowo rzadkie imię, które zgodnie z opublikowanym rankingiem nadano w 2022 roku zaledwie trzydziestu dziewczynkom. włoskich imion dla dziewczynek

50. Erica. Ta żeńska forma męskiego imienia Eric oznacza po łacinie „wrzos". To wspaniałe imię dla miłośników pięknych, krótkich imion i ... kwitnących wrzosowisk!

51. Felicia. Imię to, tak jak i jego męska forma Felix, oznaczają po łacinie „szczęśliwy", lub „odnoszący sukcesy". Imię to było pierwotnie nazwiskiem, a następnie przydomkiem, zanim w średniowieczu zaczęto używać go jako imienia. W Stanach Zjednoczonych imię to było popularne w latach osiemdziesiątych XX wieku. We Włoszech zaś istnieje także jego inna odmiana – Feliciana.

52. Francesca. Jest to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa Franciscus oznaczającego „Francuza”. Imię to występuje w wersji męskiej (Francis) i żeńskiej (Frances), jego pochodną jest także niezwykle urocze i melodyjne imię Francesca, w skrócie: Franca.

53. Giada. To włoskie imię dla dziewczynki oznacza „jadeit", czyli zielony kamień szlachetny wykorzystywany w rzeźbiarstwie oraz do tworzenia biżuterii. Słynną nosicielką tego imienia jest uznana włosko-amerykańska szefowa kuchni Giada De Lauretiis. Jak myślisz, czy to piękne włoskie imię pasowałoby do Waszej córeczki?

54. Isabella. Ta forma imienia Isabel (pochodnej Elizabeth) to jego łacińska wersja, która stała się popularna dopiero w latach 90-tych. W 2009 roku imię to wspięło się na szczyt listy najpopularniejszych imion dziewczęcych w Stanach Zjednoczonych, w Polsce natomiast imię Izabela uplasowało się na 60. miejscu ubiegłorocznego rankingu. Uroczym zdrobnieniem tego imienia może być Bella, czyli po włosku „piękna". Jedną spośród jego sławnych nosicielek jest włoska aktorka Isabella Rossellini.

55. Lidia. Jest to imię pochodzenia greckiego oznaczające „mieszkankę Lidii", czyli historycznej krainy w Azji Mniejszej, w dzisiejszej Turcji. Imię to pojawia się również w Biblii w opowieści o kobiecie nawróconej na chrześcijaństwo przez świętego Pawła.

56. Maria. Jest to łacińska forma hebrajskiego imienia Miryam. Maria jest biblijnym imieniem Matki Jezusa Chrystusa, a w Polsce do XIX wieku nie nadawano go dzieciom, gdyż było zarezerwowane właśnie dla Matki Boskiej. Znaczenie tego imienia nie jest do końca jasne, według jednej z hipotez, pochodzi ono z egipskiego słowa „ukochana". To popularne w wielu krajach klasyczne imię dla dziewczynki przypadnie do gustu reprezentantom wszystkich pokoleń Waszej rodziny.

57. Roberta. Jest to żeńska forma męskiego imienia Robert (w języku włoskim: Roberto). Imię to pochodzi z języka germańskiego, a jego znaczenie to „ten, który jest sławny”, „ten, który żyje w chwale” oraz „ten, który oświeca noce”. Zdrobnieniem żeńskiej wersji tego imienia jest natomiast „Robertina” – czyż nie brzmi uroczo?

58. Rosa. Oznacza „różę" po łacinie, ale uważa się, że imię to ma pochodzenie germańskie. Było to imię trzynastowiecznej świętej, a godną uwagi współczesną nosicielką tego imienia była amerykańska działaczka na rzecz praw obywatelskich Rosa Parks. Imię to ma wiele możliwych odmian: Rosalia, Rosalinda, Rosanna, Rosaria, Rosella, Rosetta, Rosina, Rosabella.

59. Silvia. W języku łacińskim słowo silva oznacza „drewno” lub „las", Silvanus zaś był rzymskim bogiem lasów. Silvia i Silvana to żeńskie wersje tego imienia i mogą okazać się świetnym wyborem, jeśli szukacie imion inspirowanych naturą.

60. Stella. Jest to łacińskie słowo oznaczające gwiazdę. Imię to po raz pierwszy zostało użyte przez szesnastowiecznego angielskiego poetę Sir Philipa Sidneya w jego sonecie „Astrophel and Stella”. Popularność tego imienia wzrosła w XIX wieku, znacznie spadła w latach 80-tych XX wieku, by ponownie wrócić do łask na początku lat dwutysięcznych.

61. Susanna. To biblijne imię, pochodzące od hebrajskiego imienia Szoszannah, oznaczającego „lilię" lub „różę". W anglojęzycznym świecie ta pisownia imienia została zastąpiona przez Susan. Susanna brzmi jednak bardziej melodyjnie, nieprawdaż?

62. Veronica. Jest to alternatywna wersja łacińskiego imienia żeńskiego Berenice, które oznacza „przynosząca zwycięstwo". Taka pisownia tego włoskiego imienia dziewczęcego często kojarzona jest ze znaczeniem "prawdziwy wizerunek" od łacińskich słów vera icon. Według legendy Weronika to imię kobiety, która otarła twarz niosącemu krzyż Jezusowi. Jego wizerunek w cudowny sposób odbił się na tkaninie chusty znanej jako welon Weroniki.

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? Zapoznaj się z naszymi poradami na temat pielęgnacji noworodka żeby kąpanie, przewijanie i pielęgnacja skóry noworodka nie miało przed Tobą żadnych tajemnic!

Jakie są urocze włoskie imiona żeńskie?

Oto kolejna porcja pełnych wdzięku włoskich imion dla dziewczynek, wśród których na pewno znajdziesz imię pasujące do Waszej małej ślicznotki!

63. Adelina. To urocze włoskie imię dla dziewczynki pochodzi od niemieckiego słowa adal oznaczającego "szlachetny”. Co ciekawe, w Polsce jako oficjalne imię dziewczynkom nadaje się zdrobnienie tego imienia, a mianowicie Alina.

64. Bianca. Znaczenie tego imienia w języku włoskim to "biała" lub "jasna”. Imię to cieszyło się dużą popularnością wśród rodziny królewskiej i szlachty. Jeżeli jesteś miłośniczką literatury, to być może pamiętasz, że imię „Bianca” pojawiło się także w sztukach Williama Szekspira – „Otello” i „Poskromienie złośnicy”. We Włoszech imię to osiągnęło szczyt popularności w 2018 roku i jego popularność wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

65. Corinna. Jest to imię greckiego pochodzenia oznaczające "dziewicę". To piękne imię dziewczęce zdobyło popularność w wielu krajach, w tym również we Włoszech. Najbardziej znaną nosicielką tego imienia była starożytna grecka poetka znana po prostu jako Corinna.

66. Cosima. To urocze włoskie imię wywodzi się z greckiego słowa kosmos i oznacza "porządek" lub "przyzwoitość". Słynną nosicielką tego imienia była Cosima Wagner, córka węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta i druga żona niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera.

67. Gia. Jest to skrócona forma dawnych, tradycyjnych imion włoskich Gianna i Giovanna. To śliczne, krótkie imię idealnie łączy w sobie tradycję i współczesną modę.

68. Lucia. Jest to żeńska forma imienia Lucjusz – a słowo „Luce”, z którego się wywodzi oznacza po łacinie „światło". Imiona te były popularne w Europie w czasach średniowiecza i renesansu. W Polsce należy ono do bardzo rzadko spotykanych imion, w 2022 roku nadano je zaledwie pięciu dziewcznykom.

69. Luna. To żeńskie imię oznaczające po łacinie „księżyc", jest powszechne nie tylko w języku włoskim, ale także w wielu innych językach. W mitologii rzymskiej Luna była boginią księżyca, często przedstawianą na rydwanie wznoszącym się na niebie. To piękne i tajemnicze imię zdecydowanie należy do imion unikatowych – nadając je swojej córeczce podkreślicie jej wyjątkowość.

70. Patrizia. Imię Patrycja ma w języku inną pisownię i wymowę – Włosi wymawiają je jako Patritszja. Imię to pochodzi od imienia Patricius, którego znaczenie to "szlachcic". Męska i żeńskia forma tego imienia stały się popularne dzięki świętemu Patrykowi, który żył w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

71. Perla. To włoskie imię żeńskie, oznaczające po prostu „perłę". To imię pomoże Wam wyrazić, jak cenna i wyjątkowa jest Wasza córeczka.

72. Pia. To krótkie i urocze imię wywodzi się z łacińskiego imienia Pius, którego dosłowne znaczenie to "pobożny".

73. Viola. Znaczenie tego imienia to „fiołek" – a imię pochodzące od tego fioletowego kwiatuszka na pewno pasować będzie do jego małej i uroczej właścicielki.

Pięknie brzmi także jego zdrobniała forma: Violetta. Współczesną nosicielką tego imienia jest wielokrotnie nagradzana amerykańska aktorka Viola Davis.

74. Zita. W dialekcie toskańskim imię to oznacza „małą dziewczynkę". Zostało one rozpowszechnione dzięki pochodzącej z Toskanii świętej Zycie.

Jakie są eleganckie włoskie imiona żeńskie?

W Polsce od wielu lat panuje trend na nadawanie dzieciom klasycznych, tradycyjnych imion. A co byś powiedziała na tradycyjne imię włoskie? Takie imię nie tylko pięknie brzmi, ale jest też kwintesencją włoskiego stylu i elegancji.

Zapoznaj się z poniższą listą tradycyjnych włoskich imion dla dziewczynek i wybierz najpiękniejsze z nich dla swojej córeczki!

75. Agata. To włoskie imię dla dziewczynki jest łacińską formą greckiego imienia, którego znaczenie to „dobry". Pochodząca z Sycylii Święta Agata była w średniowieczu czczona w całej Europie, co przyczyniło się do rozpowszechnienia jej imienia na naszym kontynencie.

76. Agnese. W języku greckim imię to oznacza "czysta" i jest związane ze świętą Agnieszką, która często przedstawiana jest z barankiem (po łacinie: agnus). Polski odpowiednik, czyli Agnieszka nie jest już tak popularny jak kiedyś, więc może czas rozpowszechnić je w tej nowej, nieco egzotycznej formie?

77. Agostina. Wywodzi się od pochodzącego z łaciny imienia Augustus, które stało się sławne w całym chrześcijańskim świecie dzięki cesarzowi rzymskiemu Oktawianowi Augustowi. Agostina jest z kolei krótszą formą żeńskiego imienia Agosta.

78. Amalia. Imię to wywodzi się z języka germańskiego i pochodzi od słowa „amal”, oznaczającego „pracę". Inna odmiana tego ślicznego włoskiego imienia dla dziewczynki to Amelia. Jego słynną właścicielką była pierwsza kobieta, która przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, Amelii Earhart.

79. Antonia. Jest to włoska żeńska forma męskiego imienia Antoni. Jego geneza nie jest do końca jasna, ale najprawdopodobniej ma pochodzenie etruskie. Według jednej z hipotez imię to oznacza "kwiat" w języku greckim. Inne odmiany to Antonella, Antonietta i Antonina.

80. Domenica. Imię to pochodzi od łacińskiego imienia Dominicus, oznaczającego „Pana", w języku włoskim zaś słowo to oznacza „niedzielę”. Tradycyjnie imię to nadawane jest włoskim dziewczynkom urodzonym w niedzielę.

81. Donata. Wywodzi się z łacińskiego imienia Donatus, które oznacza „podarowany” – imię to było popularne w czasach renesansu. Popularnym zdrobnieniem tego imienia jest Donatella, a jego słynną nosicielką jest włoska projektantka mody Donatella Versace.

82. Fiorenza. Miłośnicy kultury renesansu na pewno skojarzą to imię z włoską nazwą miasta od której pochodzi – Firenze (w języku polskim: Florencja). Znaczenie tego słowa to „prosperujący, kwitnący", czyli przymiotniki określające Florencję w czasach jej świetności.

83. Giovanna. To włoskie imię dziewczęce funkcjonuje w Polsce jako Joanna. Wywodzi się ono z męskiego imienia Jan, które upowszechniło się dzieki postaciom biblijnym: Janowi Chrzcicielowi i apostołowi o tym imieniu. To biblijne imię cieszyło się dużą popularnością w dobie renesansu.

84. Lorenza. Laurentum było starożytnym włoskim miastem, od nazwy którego wywodzi się włoskie nazwisko Laurentius. Z czasem zaczęło ono funkcjonować jako imię męskie: Lorenzo. Lorenza nie jest tak popularna jak jej męski odpowiednik, mimo że imię to ma bardzo eleganckie brzmienie i urocze zdrobnienie: Renza.

85. Maddalena. To włoska wersja imienia Magdalena, które pochodzi od biblijnej Marii Magdaleny, która pojawia się w Nowym testamencie. Hebrajskie imię odnosi się do wioski, której nazwa oznacza „wieżę". Uroczym zdrobnienieniem tego imienia może być Lena.

86. Marcella. To włoskie imię dla dziewczynki wywodzi się od rzymskich imion Marcellus i Marcus, które pochodzą z kolei od Marsa, czyli rzymskiego boga wojny. W języku włoskim imię to wymawia się jako Marczela.

87. Michela. Włoska żeńska forma imienia Michael, imię to oznacza po hebrajsku „któż (jest) jak Bóg?". Zarówno forma męska, jak i żeńska są powszechne na całym świecie. Michelina to urocze zdrobnienie, które brzmi podobnie do polskiej wersji, czyli Michaliny.

88. Natalia. Imię to pochodzi z łaciny i oznacza dosłownie „dzień Bożego Narodzenia". Niezależnie od tego, czy Twoja córka urodzi się w Boże Narodzenie, będzie ona dla Was najwspanialszym prezentem, co warto podkreślić nadając jej to piękne, melodyjne imię.

89. Nicoletta. To żeńskie zdrobnienie włoskiego imienia męskiego, występuje również jako Nicolina. Wywodzi się od greckiego imienia Nikolaos i oznacza „zwycięstwo ludu". Imię to stało się popularne dzięki świętemu Mikołajowi.

90. Ottavia. Po łacinie to włoskie imię oznacza „ósmy". Pierwotnie było to nazwisko rodowe należące do rzymskiego cesarza Cezara Augusta. Później stało się popularne jako imię, tradycyjnie nadawane dziecku urodzonemu jako ósme w kolejności.

91. Paola. Pochodzi od łacińskiego imienia Paulus, które oznacza „mały" lub „pokorny".

92. Raffaella. Wywodzi się z hebrajskiego imienia, które można przetłumaczyć jako „Bóg uzdrawia". To włoskie imię dla dziewczynki jest żeńską formą imienia męskiego Raffaello. Imię męskie pojawia się również w Biblii jako imię jednego z Archaniołów. Zarówno męska, jak i żeńska forma tego imienia są powszechnie używane w całej Europie.

93. Renata. Oznacza po łacinie „narodzić się na nowo". To tradycyjne włoskie imię dla dziewczynki może być świetnym sposobem na uhonorowanie nieżyjącej już, bliskiej osoby o tym imieniu.

94. Savina. Włoska pisownia imienia Sabina odnosi się do Sabinów – starożytnego ludu, żyjącego w środkowych Włoszech. Ostatecznie obszar ten został włączony do Imperium Rzymskiego.

95. Vincenza. Jest to żeńska forma męskiego imienia włoskiego Vincent. Wywodzi się od łacińskiego słowa vincere, które oznacza „podbijać". Chociaż popularność tego imienia spadła, imię to epatuje siłą, którą możesz podkreślić nadając je swojej córeczce.

Jakie są delikatne włoskie imiona żeńskie?

Na wypadek, gdybyście nie znaleźli idealnego włoskiego imienia dla dziewczynki wśród naszych powyższych propozycji, oto kilka dodatkowych imion o wyjątkowo pięknym brzmieniu.

96. Amadea. Imię to oznacza po łacinie „miłość Boga". Na pewno słyszałaś już męską formę tego pięknego imienia, gdyż Amadeusz to drugie imię znanego kompozytora – Mozarta. Córeczka o imieniu Amadea na pewno będzie się wyróżniać z tłlumu!

97. Diletta. To imię dla dziewczynki oznacza po włosku „ukochaną" i pochodzi od łacińskiego słowa dilectus. Idealny wybór dla ukochanej dziewczynki!

98. Erminia. Istnieje kilka hipotez na temat pochodzenia tego imienia. Według jednej z nich wywodzi się ono z łacińskiego imienia o etruskim pochodzeniu – Herminius. Według innej teorii pochodzi od Hermesa – czyli posłańca bogów w mitologii greckiej. To włoskie imię dla dziewczynki jest naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne!

99. Fabrizia. Jest to żeńska forma łacińskiego imienia Fabricius, którego znaczenie to „rzemieślnik". W oparciu o genezę tego imienia, będzie to doskonały wybór dla dziewczynki, której rodzice zajmują się rękodziełem.

100. Gemma. Początkowo był to średniowieczny włoski przydomek, którego znaczenie to „klejnot" lub „kamień szlachetny". Imię to nosiła żona XIII-wiecznego poety Dantego Alighieri.

101. Maura. W języku łacińskim to włoskie imię dziewczęce oznacza dosłownie „mauretański". Jest to piękne imię, które brzmi podobnie do popularnej w Polsce w ostatnich latach Laury.

102. Pasqualina. To pochodzące z łaciny i języka hebrajskiego imię oznacza „związane z Wielkanocą" lub „Paschą". Wybór tego włoskiego imienia dla dziewczynki możesz rozważyć (nie tylko) w przypadku córeczki urodzonej w okolicy któregoś z tych świąt.

103. Saveria. Jest to żeńska forma męskiego imienia Xavier, które oznacza „nowy dom". W tym przypadku bardziej prozaiczne znaczenie imienia rekompensuje jego piękne brzmienie.

104. Severina. Imię to pochodzi od łacińskiego imienia Severus, które oznacza „surowy". Musisz przyznać, że pomimo znaczenia to włoskie imię dla dziewcznyki wcale nie brzmi aż tak surowo!

105. Tecla. W języku greckim to włosko-hiszpańskie imię oznacza „chwałę Boga". Imię to zostało nadane świętej Tekli, słynnej świętej żyjącej w I wieku.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ta obszerna lista włoskich imion damskich stała się dla Was źródłem pomysłów i inspiracji. Nie martw się jednak, jeśli tym razem nie znalazłaś idealnego imienia dla swojej córeczki. Koniecznie przejrzyj naszą listę najpopularniejszych imion dla dziewczynek oraz listy zawierające oryginalne imiona zagraniczne z innych krajów.

Innym ciekawym sposobem na znalezienie imienia dla dziecka, jest skorzystanie z naszego generatora imion dla dzieci. Przeszukaj tysiące imion za pomocą filtrów, takich jak pierwsza litera, długość czy motyw, żeby znaleźć idealne imię dla Waszej córeczki.

Zgoda na pliki cookie