Bezpieczeństwo dziecka w domu

Nigdy nie zostawiaj swojego maluszka samego

Nawet noworodki mogą czasami się obrócić lub przeturlać, dlatego nigdy nie zostawiaj swojego dziecka samego w wannie czy na podwyższeniu (na przykład na przewijaku lub łóżku). Nigdy też nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, nawet na minutę. Wypadki mogą zdarzyć się w mgnienu oka, dlatego Twoje dziecko zawsze potrzebuje przy sobie osoby dorosłej.

Używaj elektronicznej niani

Nawet kiedy Twoje dziecko jest bezpieczne w innym pomieszczeniu, docenisz dodatkowy spokój, jaki zapewnia elektroniczna niania. Oczywiście nigdy nie zastąpi ona Twojej opieki, ale może pomóc Ci usłyszeć i zobaczyć, co Twoje dziecko robi w pokoju obok.

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem

Potrząsanie maluszkiem, nawet w ramach zabawy, może u niego spowodować krwawienie w mózgu, uszkodzić nerwy i mięśnie. Zespół dziecka potrząsanego może spowodować utratę wzroku, uszkodzenie mózgu lub śmierć. Zajmowanie się dzieckiem to ciężka praca, a w pierwszych dniach często trudno może być odgadnąć powód jego płaczu. Poczucie złości i frustracji jest normalne, jednak nieważne, jak bardzo się sfrustrujesz, NIGDY gwałtownie nie potrząsaj dzieckiem i go nie szarp. Jeśli czujesz, że tracisz nad sobą panowanie, poproś o pomoc partnera, przyjaciela, krewnego lub profesjonalistę. Nigdy też nie potrząsaj dzieckiem w ramach zabawy. Jest to po prostu zbyt niebezpieczne.

Upewnij się, że akcesoria Twojego dziecka są bezpieczne

Obecnie istnieje wiele nowych standardów bezpieczeństwa dotyczących akcesoriów dziecięcych. Przed kupnem bądź przyjęciem używanych akcesoriów warto się upewnić, czy spełniają one te standardy i czy nie zostały wycofane ze sprzedaży.

Przed kupnem akcesoriów zapoznaj się z informacjami o bezpieczeństwie. Regularnie sprawdzaj, czy nie poluzowały się jakieś elementy, nie powstały ostre krawędzie lub czy nie łuszczy się farba.

W mgnieniu oka dziecko przeszło od trybu stacjonarnego do mobilnego. Świeżo zyskana mobilność – toczenie się, odpychanie jedną nogą, raczkowanie, a nawet podciąganie się do pozycji stojącej – oznacza, że będzie dostawało się do różnych rzeczy i miejsc z większą łatwością, często za Twoimi plecami. Teraz, gdy lepiej mu idzie chwytanie i przesuwanie różnych przedmiotów, czas zająć się zabezpieczeniami.

Oto kilka porad, jak ustrzec się wypadków:

  • Usuń niebezpieczne przedmioty z drogi Urządzenia, łatwo tłukące się przedmioty i przewody należy odsunąć od łóżeczka oraz miejsca kąpieli i przewijania.

  • Zejdź niżej do przewijania Zacznij zmieniać dziecku pieluszkę na niżej położonej powierzchni– nawet na podłodze – gdzie nie może stoczyć się i upaść. Jeżeli nadal korzystasz z przewijaka, podtrzymuj dziecko stale ręką podczas przewijania.

  • Oczyść łóżeczko Nadal trzymaj duże zabawki, osłony i poduszki poza łóżeczkiem dziecka, tak aby nie było w stanie wydostać się z niego po nich.

  • Zapobiegaj wypadnięciu Przesuń wsporniki podstawy łóżeczka/materaca niżej, tak aby dziecko nie mogło wypaść przez barierkę łóżeczka.

  • Zwróć uwagę na ostre kanty Załóż osłony na krawędzie stołu, aby zapobiec bolesnym potłuczeniom i zadrapaniom.

  • Zablokuj schody Ustaw barierki na górze i na dole schodów, tak aby dziecko nie mogło się na nie wspiąć za Twoimi plecami.

  • Elektryczność Zakryj gniazdka elektryczne, nawet jeśli są za małe na paluszki dziecka. Najlepiej po prostu zabezpieczyć się przed ryzykiem porażenia prądem. 

  • Korzystaj z blokad na drzwi kredensu Nie dopuszczaj dzieci do kredensów z niebezpiecznymi lub łatwo tłukącymi się przedmiotami, np. lekami, środkami czystości, szklankami itp.

Obserwowanie, jak dziecko odkrywa coraz bardziej świat jest fascynujące, lecz oznacza również, że jest ono bardziej narażone na potencjalne niebezpieczeństwo. Dzięki podjęciu kroków w celu zabezpieczenia domu będzie mogło eksplorować swoje otoczenie w sposób bezpieczny.

Dodatkowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa

Nie wieszaj smoczków czy wisiorków na szyi niemowlaka. Zawieszki i łańcuszki mogą się zaplątać i go udusić. Nigdy nie traktuj leków jak cukierki. Umieść wszystkie torebki i bagaże gości poza zasięgiem Twojego dziecka. Upewnij się, że wszystko, czego używasz do noszenia (plecaki, wózki), jest dopasowane do wieku i etapu rozwoju Twojego dziecka.

Zgoda na pliki cookie