A60_2

Zapewnianie bezpieczeństwa dziecka w domu

W mgnieniu oka dziecko przeszło od trybu stacjonarnego do mobilnego. Świeżo zyskana mobilność – toczenie się, odpychanie jedną nogą, raczkowanie, a nawet podciąganie się do pozycji stojącej – oznacza, że będzie dostawało się do różnych rzeczy i miejsc z większą łatwością, często za Twoimi plecami. Teraz, gdy lepiej mu idzie chwytanie i przesuwanie różnych przedmiotów, czas zająć się zabezpieczeniami.

Oto kilka porad, jak ustrzec się wypadków:

 • Usuń niebezpieczne przedmioty z drogi
  Urządzenia, łatwo tłukące się przedmioty i przewody należy odsunąć od łóżeczka oraz miejsca kąpieli i przewijania.
 • Zejdź niżej do przewijania
  Zacznij zmieniać dziecku pieluszkę na niżej położonej powierzchni– nawet na podłodze – gdzie nie może stoczyć się i upaść. Jeżeli nadal korzystasz z przewijaka, podtrzymuj dziecko stale ręką podczas przewijania.
 • Oczyść łóżeczko
  Nadal trzymaj duże zabawki, osłony i poduszki poza łóżeczkiem dziecka, tak aby nie było w stanie wydostać się z niego po nich.
 • Zapobiegaj wypadnięciu
  Przesuń wsporniki podstawy łóżeczka/materaca niżej, tak aby dziecko nie mogło wypaść przez barierkę łóżeczka.
 • Zwróć uwagę na ostre kanty
  Załóż osłony na krawędzie stołu, aby zapobiec bolesnym potłuczeniom i zadrapaniom.
 • Zablokuj schody
  Ustaw barierki na górze i na dole schodów, tak aby dziecko nie mogło się na nie wspiąć za Twoimi plecami.
 • Elektryczność
  Zakryj gniazdka elektryczne, nawet jeśli są za małe na paluszki dziecka. Najlepiej po prostu zabezpieczyć się przed ryzykiem porażenia prądem. 
 • Korzystaj z blokad na drzwi kredensu
  Nie dopuszczaj dzieci do kredensów z niebezpiecznymi lub łatwo tłukącymi się przedmiotami, np. lekami, środkami czystości, szklankami itp.

Obserwowanie, jak dziecko odkrywa coraz bardziej świat jest fascynujące, lecz oznacza również, że jest ono bardziej narażone na potencjalne niebezpieczeństwo. Dzięki podjęciu kroków w celu zabezpieczenia domu będzie mogło eksplorować swoje otoczenie w sposób bezpieczny.

Może Cię zainteresować również: