Bezpieczeństwo dziecka w domu

Bezpieczeństwo wiąże się z obserwowaniem otoczenia i zagospodarowywaniem go pod kątem wieku i rozwojudziecka

Przygotowywanie bezpiecznych ścieżek i miejsc dla Twojego dzieckaiej niż obserwowanie go w każdej sekundzie (co jest niewykonalne!), ale kilka ogólnych zasad bezpieczeństwa dotyczy wszystkich dzieci.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego

Nawet noworodki mogą czasami obrócić się lub przeturlać, więc nigdy nie zostawiaj swojego dziecka samego w wannie, na podwyższeniu, takim jak przewijak lub łóżko. Jeśli zadzwoni telefon, zabierz dziecko ze sobą (lub pozwól na przekierowanie połączenia do automatycznej sekretarki). Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, nawet na minutę.

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem

We wczesnym okresie często trudno jest rozpoznać, dlaczego dziecko płacze. Występująca czasami frustracja jest naturalna, ale niezależnie od tego, jak bardzo się zirytujesz, nigdy nie potrząsaj gwałtownie dzieckiem. Zespół dziecka potrząsanego (SBS) może mieć dramatyczne skutki dla Twojego dziecka.

Zmniejsz ryzyko wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS) lub śmierci łóżeczkowej

Badania pokazały, że układanie dziecka do snu na plecach zmniejsza ryzyko SIDS nawet do 70%. Należy także zadbać o następujące kwestie:

1. Utrzymuj odpowiednią temperaturę pokoju.Niemowlę w mniejszym stopniu potrafi dostosować swoją temperaturę, niż osoba dorosła, gdyż poci się jedynie w okolicach głowy. Nie zakładaj dziecku nic na głowę i zdejmij jedną warstwę ubranka, jeśli jego głowa stanie się wilgotna od potu.

2. Sprawdź miejsce, w którym sypia. Twoje dziecko powinno spać na twardym materacu. Unikaj grubych kołder, koców, poduszek, skór owczych i łóżek wodnych. Nie trzymaj w łóżeczku poduszek ani dużych wypchanych zabawek. Unikaj używania miękkich podkładek.

3. Rzuć palenie. Dzieci narażone na bierne palenie są dwukrotnie bardziej podatne na śmierć w wyniku SIDS. Dom palacza jest bardziej narażony na wystąpienie pożaru i obrażeń wywołanych ogniem.

4. Jeśli możesz lub chcesz, karm piersią. Dzieci karmione piersią są w mniejszym stopniu narażone na SIDS.

Upewnij się, że akcesoria dziecięce są bezpieczne

Wszystko, co kupujesz powinno mieć odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Regularnie sprawdzaj, czy w zakupionej rzeczy nie poluzowały się jakieś elementy, nie powstały ostre krawędzie lub czy nie łuszczy się z nich farba.

Nie dopuść do dławienia się

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec ryzyku zadławienia się:

  • Unikaj niektórych pokarmów, takich jak hot-dogi, całe winogrona, orzeszki ziemne, twarde cukierki i surowa marchew.

  • Zawsze karm swoje dziecko na siedząco, na kolanach lub w foteliku dziecięcym. Dbaj o to, aby dziecko nie chodziło ani nie biegało z jedzeniem w ustach.

  • Luźne elementy zabawek, takie jak oczy, guziki lub klamerki oraz zabawki łatwo rozpadające się na małe kawałki stanowią ryzyko zadławienia.

  • Sprawdzaj ubranie pod kątem luźnych nitek lub wstążek oraz wszelkich elementów, które mogą się owinąć wokół szyi lub palców dziecka.

Bezpieczeństwo nad wodą

Nigdy nie spuszczaj swojego dziecka z oczu w pobliżu zbiorników wodnych. Dbaj o jego bezpieczeństwo, przestrzegając następujących zasad:

  • Łazienka powinna zostać strefą zamkniętą. Dzieci nie powinny' mieć wstępu do łazienki, kiedy Ciebie w niej nie ma.

  • Jeśli posiadasz basen, odgrodź go. Ustaw ogrodzenie z zamykaną furtką, wyższą' niż 1,2 metra.

  • Uważaj na urządzenia wodne. Nadmuchiwane rękawki, dmuchane koła i inne podobne rzeczy nie zapewniają bezpieczeństwa małym dzieciom. Przez cały czas nie spuszczaj dziecka z oczu.

Zgoda na pliki cookie