Rady odnośnie zabezpieczeń dla dzieci w łazience

To naturalne, że wraz z rozwojem, Twoje Maleństwo staje się coraz ciekawsze świata-tych wszystkich ekscytujących rzeczy, których można dotknąć i się nimi pobawić. Jednym z terenów, które Twoje dziecko może chcieć odkryć, jest to miejsce w Twoim domu, w którym robisz pranie.

Znajdujące się tam urządzenia elektryczne, detergenty do prania i kolorowe akcesoria sprawiają, że ochrona dziecka w pralni stanowi istotną częśćzapewniania dziecku bezpieczeństwa w domu.

Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, aby poznać kilka niezawodnych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w łazience.

Zainstaluj bramki lub zatrzaski zabezpieczające

Pierwszym krokiem w zapobieganiu wypadkom jest założenie zasuwki na drzwiach do pralni na wysokości osoby dorosłej lub zainstalowanie bramki ochronnej przy wejściu, aby trzymać maleństwo zdala od tego miejsca.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować zatrzask,upewnij się, że można go odblokować od zewnątrz, na wypadek, gdyby Twoje dziecko zostało zamknięte.

Trzymaj detergenty do prania poza zasięgiem dziecka

To zrozumiałe, że zależy Ci na jaknajlepszych środkach czyszczących, aby pranie było czyste i miękkie, szczególnie po tym, jak Twoje maleństwo wyrusza odkrywać świat. Detergenty te należy jednak zawsze trzymać z dala od dziecka. Musisz dołożyć wszelkich starań, aby usta i skóra dziecka nigdy nie miały styczności z tego typu chemikaliami.

Niemowlętom i małym dzieciom może wydawać się, że detergenty, a zwłaszcza kapsułki do prania, to kuszące słodycze o jasnych kolorach i konsystencji galaretki. Dlatego Twoje dziecko może ulec pokusie i wziąć je do buzi, szczególnie jeśli jest ono na etapie ząbkowania.

Choć można odnieść wrażenie, że plastikowa folia pokrywająca kapsułki jest szczelna i chroni ich zawartość przed dziećmi, tak naprawdę rozpuszcza się ona bardzo łatwo pod wpływem kontaktu z wilgocią. Oznacza to, że lepkie palce lub usta malucha mogą narazić Twoje dziecko na działanie silnego detergentu znajdującego się pod folią. Ponieważ kapsułki są bardziej skoncentrowane niż inne środki do prania, może to prowadzić do poważnych dolegliwości.

To dlatego bardzo ważne jest, aby detergenty były przechowywane na górnych półkach lub w miejscu szczelnie zamkniętym, będącym poza zasięgiem paluszków i wzroku dziecka.

 • Wybierz produkty z opakowaniem zabezpieczonym przed dziećmi. Opakowania niektórych produktów do prania, jak na przykład Ariel PODS, są wyposażone w zabezpieczenia gwarantujące lepszą ochronę dzieci. Większość opakowań zabezpieczonych przed dziećmi zamyka się po prostu jednym kliknięciem, choć niektóre mogą działać inaczej. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami, aby upewnić się, że detergent do prania jest prawidłowo zamknięty.

 • Pilnuj, aby wieczka butelek i pokrywki pojemników były mocno zakręcone. Nawet jeśli produkt nie jest wyposażony w blokadę zabezpieczającą przed dostępem dzieci, zakręć pokrywkę detergentu, zamknij wieczko pudełka lub klapkę, gdy nie są w użyciu.

 • Przechowuj produkty do prania w oryginalnych opakowaniach z nienaruszoną etykietą. Dzięki temu nie pomylisz detergentu do prania z czymś innym i nie zostawisz go przypadkowo w zasięgu Twojego malucha.

 • Trzymaj detergenty w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dziecka. Detergenty należy ustawić na górnych półkach lub zamknąć w szafkach zabezpieczonych przed dziećmi, wyposażonych w specjalne zatrzaski. To, że produkt ma opakowanie zabezpieczające przed dziećmi, nie oznacza, że dzieci są w stu procentach bezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby detergenty i inne produkty do pielęgnacji tkanin, były schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

 • Nie dotykaj kapsułek do prania mokrymi rękami. Folia która je pokrywa może się rozpuścić w kontakcie z wodą, dlatego zanim wyjmiesz kapsułkę, upewnij się, czy masz suche ręce.

 • Umyj ręce po praniu. Umyć należy nie tylkodłonie, ale też wszelkie przybory, które miały kontakt z detergentem, takie jak dozowniki lub miarki. Dzięki temuTwojemu dzieckouniknie kontaktu z detergentami przeniesionymi na inne powierzchnie.

Pilnuj, aby pralka, suszarka i szafki w łazience były zamknięte

Dzieci są z natury ciekawskie i chętnie bawią się czym popadnie, a pralka, zwłaszcza wszystkie jej przyciski, pokrętła i migające światła, nie stanowią w tym temacie wyjątku.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, abyzapewnić dziecku bezpieczeństwo i trzymać z dala od urządzeń do prania i prasowania oraz szafek na pranie:

 • Drzwiczki pralki i suszarki powinny być zamknięte. Niektóre modele wyposażone są w blokadę zabezpieczającą przed dostępem dzieci, można też dodać blokadę zabezpieczającą do samych drzwi. Korzystaj z tych funkcji bezpieczeństwa za każdym razem, gdy zostawiasz pralkę lub suszarkę bez nadzoru. Jeśli masz oddzielną pralnię, zadbaj po prostu, aby drzwi do niej były przez cały czas zamknięte. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia do prania, możesz zainstalować bramkę odgradzającą miejsce, od którego dziecko powinno trzymać się z daleka.

 • Zamykaj szafki, w których przechowujesz detergenty. Dobrym pomysłem jest nałożenie blokady na szafki, w których przechowywane są detergenty i inne produkty do prania. Zawsze najbezpieczniej jest umieszczać środki chemiczne wysoko, poza zasięgiem wzroku dziecka.

 • Przechowuj żelazko w miejscu niedostępnym dla dziecka. Nigdy nie pozostawiaj swojego malucha bez opieki w pobliżu żelazka - zwłaszcza jeśli jest podłączone do prądu lub gdy stygnie po użyciu. Zagrożenie może stanowić także przewód elektryczny żelazka. Po zakończeniu prasowania odłącz żelazko od gniazdka, bezpiecznie zawiń przewód i umieść żelazko na wysokiej półce, poza zasięgiem dziecka lub trzymaj je w szafce zaopatrzonej w specjalną blokadę.

 • Trzymaj akcesoria do prania i prasowania poza zasięgiem dziecka. Przedmioty, takie jak sznur na pranie, deska do prasowania, klamerki, dozowniki do detergentów oraz wszelkie inne gadżety lub akcesoria, których używasz do prania,trzymaj szczelnie zamknięte i niedostępne, aby zapobiec wypadkom w pralni.

 • Nigdy nie pozwól maluchowi bawić się w pobliżu pralni. Postaraj się zaprojektować dom w taki sposób, aby teren pralni byłjak najdalej od miejsca, w którym przebywa dziecko.

Lista kontrolna domu przyjaznego dzieciom

Skorzystaj z tej praktycznej listy kontrolnej, aby upewnić się, że Twój dom został odpowiednio zabezpieczony, a dziecko jest chronione niezależnie od jego wieku.

Lista kontrolna bezpieczeństwa dzieci w domu

0–6 miesięcy

 • Pozbądź się wszystkich luźnych przedmiotów z łóżeczka dziecka, w tym zabawek i kocyków

 • Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez opieki w wannie lub na powierzchniachtakich jak np. przewijak

6-12 miesięcy

 • Zainstaluj bramki dla dzie, również na górze i na dole schodów

 • Dodaj zatrzaski zabezpieczające przed dostępem dzieci do drzwi prowadzących do niebezpiecznych miejsc i do niskich szafek

 • Lekarstwa oraz produkty do prania i sprzątania przechowuj w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci

 • Oczyść podłogę z małych przedmiotów, takich jak monety

 • Zabezpiecz gniazdka elektryczne używając specjalnych wtyczek

 • Wybieraj produkty do prania i czyszczenia w opakowaniach zabezpieczonych przed dziećmi

 • Drzwiczki pralki i suszarki zamykaj za pomocą zamka zabezpieczającego przed dziećmi

 • Przywiąż lub zabezpiecz przewody i kable

1-2 lata

 • Obróć uchwyty garnków i patelni, aby były poza zasięgiem rączek dziecka

 • Zakryj narożniki mebli osłonami narożnymi

 • Przymocuj meble do ściany, aby nie mogły się przewrócić

2-3 lata

 • Nie angażuj dzieci w proces prania ani nie pozwól im rozpalać ognia

 • Nigdy nie pozwól maluchowi bawić się w pobliżu pralni lub kuchni

Wszystkie grupy wiekowe

Jednym kliknięciem” zamykaj pudełka z kapsułkami do prania i zawsze przechowuj je poza zasięgiem dzieci.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Możesz zamontować blokadę zabezpieczającą na zwykłej szafce lub kupić szafkę zamykaną na klucz. Większość sklepów z akcesoriami DIY będzie wyposażona w zamki zabezpieczające przed dostępem dzieci. Powinny one zawierać instrukcje ich instalacji.

Postępując zgodnie z naszymi poradami dotyczącymi zabezpieczeń dla dziecii przyjaznej dzieciom pralni, a także zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w całym domu, możesz być pewny, że Twój coraz starszy i coraz zwinniejszy maluch może spokojnie odkrywać bezpieczne obszary twojego domu.

Zgoda na pliki cookie