Alergie i nietolerancja pokarmów u dzieci

Karmienie wybrednego dziecka jest trudne w każdych warunkach. Jeśli dołożą się do tego alergie lub kłopoty z trawieniem określonych artykułów, sytuacja jeszcze się pogarsza. Istnieje różnica pomiędzy prawdziwą alergią (poważną dolegliwością zdrowotną) a nietolerancją (która najczęściej powoduje dyskomfort). Prezentowane wskazówki pomogą Ci dokonać rozróżnienia.

Alergie pokarmowe: objawy i przyczyny

Reakcje uczuleniowe występują, gdy organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała na białka zawarte w żywności. Poważna reakcja alergiczna, obejmująca trudności z oddychaniem, a nawet zapaść i wstrząs, może zagrażać życiu. Na szczęście, większość reakcji tego typu ma łagodniejszy przebieg, przy objawach takich jak: pokrzywka i inne zaczerwienione, krostowate wysypki, biegunka, wymioty, katar i sapanie.

  • Mleko jest najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych u małych dzieci. Mniej więcej dwoje lub troje na każdą setkę dzieci ma alergię na mleko krowie; prawie 95 procent wyrasta z niej do 4. roku życia.

  • Alergie na orzechy, skorupiaki i białko jaj to drugie w kolejności najczęstsze uczulenia. Jest mniej prawdopodobne, że reakcje na te artykuły żywnościowe miną z wiekiem. Mogą one sprawiać problemy przez całe życie.

  • Orzeszki ziemne to kolejny częsty alergen. W rzeczywistości nie są to orzechy – są warzywami strączkowymi, jak groch, więc często dzieci z alergią na orzeszki ziemne nie wykazują reakcji na migdały, orzechy włoskie lub inne orzechy właściwe. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeżeli nie masz pewności, co do potencjalnej alergii na orzeszki ziemne lub prawdziwe orzechy. Pamiętaj, że dzieciom w wieku poniżej czterech lat nie powinno się podawać całych orzechów, ponieważ nie mogą ich odpowiednio rozdrobnić zębami. W wyniku tego mogą łatwo zaczerpnąć ich kawałki do płuc i udławić się.

Nietolerancja na żywność: objawy i przyczyny

Nietolerancja na określone artykuły żywnościowe jest mniej poważnym, lecz nadal niewygodnym problemem.

  • Nietolerancja laktozy polega na utrudnionym trawieniu naturalnego cukru zawartego w mleku. Jest to najczęściej występująca nietolerancja. Gazy, wzdęcia i biegunka pojawiają się w ciągu 30 minut do dwóch godzin od wypicia mleka. Nietolerancja laktozy może wystąpić w dowolnym wieku, jednak jest najczęstsza u cztero- i pięcioletnich dzieci. Często takie produkty mleczne, jak jogurt lub ser nie powodują problemów, ponieważ laktoza jest rozbijana w procesie ich przetwarzania. Niektóre dzieci mogą pić niewielkie ilości mleka, jednak po wypiciu za dużo pojawiają się u nich objawy uczulenia.

  • Nietolerancja glutenu czyli niezdolność do trawienia białka zawartego w pszenicy, może mieć poważne konsekwencje. Ta uważana za dziedziczne schorzenie immunologiczne jelit nietolerancja może zaburzać wchłanianie wielu składników odżywczych i osłabiać rozwój fizyczny, hamować przybieranie na wadze i powodować biegunkę lub zaparcia oraz drażliwość. Nietolerancja glutenu może pojawić się tuż po wprowadzeniu do diety dziecka produktów pszennych, takich jak płatki lub pieczywo.

Co możesz zrobić

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka alergię lub nietolerancję, skonsultuj się z lekarzem. Stawianie własnej diagnozy nie jest dobrym pomysłem, gdyż alergie pokarmowe są trudne do zdefiniowania. Jeśli wygląda na to, że Twoje dziecko ma poważne alergie, będzie konieczne szczegółowe analizowanie zawartości przetworzonych artykułów żywnościowych.

Pamiętaj…

  • W sorbecie i margarynie znajduje się białko mleczne o nazwie kazeina, a Twoje dziecko powinno unikać produktów żywnościowych zawierających kazeinian wapnia lub kazeinę, wymienione na etykiecie

  • Gluten może kryć się w ekstrakcie waniliowym, hydrolizowanym białku warzywnym (częstym składniku sosu sojowego) i ketchupie

  • Dzieci, które nie tolerują laktozy mogą pić mleko bez zawartości laktozy oraz spożywać nabiał, lub przyjmować tabletki do żucia z laktazą, aby dostarczyć sobie brakującego enzymu

  • Dopilnuj, aby Twoje dziecko dostawało wapń w wystarczających ilościach w innych postaciach, jeżeli nie toleruje wielu produktów mlecznych. Sok pomarańczowy z dodatkiem wapnia, na przykład, może częściowo dobrze zastępować mleko.

Zasięgnij profesjonalnej porady

Może być konieczna konsultacja z pediatrą-dietetykiem, aby zapewnić dziecku w pełni zrównoważoną dietę, przy zachowaniu niezbędnych ograniczeń.

Jeżeli u Twojego dziecka może potencjalnie wystąpić poważna reakcja alergiczna, Twój lekarz może dać Ci receptę na specjalny „wstrzykiwacz” zawierający adrenalinę do bezpośredniego zastosowania w razie takiej reakcji. Przechowuj te wstrzykiwacze w różnych miejscach w samochodzie, w domu, w żłobku. Upewnij się, że każdy wie, jak ich używać i wymieniaj je po przeterminowaniu.

Opiekunowie, nauczyciele przedszkolni, znajomi i członkowie rodziny zajmujący się karmieniem dziecka powinni nie tylko zdawać sobie sprawę z alergii Twojego dziecka, lecz także wiedzieć, co należy zrobić jeżeli wystąpi reakcja alergiczna.

Zgoda na pliki cookie