Karmienie mlekiem modyfikowanym - schemat żywienia niemowląt

Momenty, w których karmisz swoje dziecko butelką, są wspaniałymi okazjami, aby poczuć bliskość i poznać się nawzajem. W ten sposób tata dziecka i inni członkowie rodziny mogą karmić dziecko od samego początku.

Wybór właściwegoj mleka modyfikowanego

Zmodyfikowane mleka dla niemowląt są przygotowywane z myślą o potrzebach żywieniowych dziecka, tak jak i mleko matki, na którym są oparte. Większość popularnych tego typu mlek to zmodyfikowane mleko krowie i wszystkie są bardzo do siebie podobne. Jeśli Twój lekarz nie zaleci innej formy karmienia, wybierz takie mleko, które wzmocnione jest żelazem.

Mleko modyfikowane występuje w trzech rodzajach:

 • gotowe do spożycia (najdroższe)

 • koncentrat płynny (tańszy)

 • proszek (najtańszy)

Bardzo dokładnie przeczytaj instrukcje dotyczące mieszania.

WYPRÓBUJ NASZE NARZĘDZIA ROZWOJOWE
kalkulator wzrostu i wagi dziecka Icon

Kalkulator wzrostu i wagi dziecka

Dzięki naszemu prostemu narzędziu możesz śledzić wzrost, wagę i obwód głowy swojego dziecka oraz porównywać te dane ze średnimi pomiarami na siatkach centylowych.

What is your child*
To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Schemat karmienia mlekiem modyfikowanym - Jaka ilość jest wystarczająca?

Żołądek dziecka może z początku pomieścić bardzo niewielkie ilości pokarmu.  30 do 60 gramów na karmienie zwykle z początku wystarcza Jednak po ukończeniu drugiego miesiąca życia maluch będzie potrzebować od 700 do 900 gramów dziennie i trzeba będzie go karmić sześć do siedmiu razy na dobę.

Tabela karmienia mlekiem modyfikowanym

Oto ile w przybliżeniu mieszanki potrzebuje Twoje dziecko i jak często powinno być karmione:

 

 

 

Wiek:
 
Wielkość posiłku:Częstotliwość karmienia:
NoworodekOd 60 do 85 gramówCo 3 - 4 godziny
Jeden miesiąc115 gramówCo 4 godziny
Dwa miesiące115 gramówOd 6 do 7 posiłków na dobę
Cztery miesiące115 do 170 gramów6 posiłków na dobę
Sześć miesięcyOd 170 do 230 gramów5 posiłków na dobę
Jeden rok230 gramówOd 2 do 3 posiłków na dobę oraz dodatkowo stały pokarm

 

 

Pozwól dziecku decydować'

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i będzie codziennie coraz więcej jeść. Nigdy nie zmuszaj dziecka do zjedzenia większej ilości i nie przestawaj karmić, jeśli wciąż daje ci znać, że chce jeść. Dziecko, któremu się dużo ulewa, może lepiej reagować na mniejsze, lecz częstsze posiłki.

Karmienie mlekiem modyfikowanym - Rzeczy, o których trzeba wiedzieć:

 • Mycie rąk Zawsze dokładnie myj ręce przed przygotowywaniem mleka modyfikowanego.

 • Mycie butelek do karmienia Jeśli dokładnie umyjesz i opłuczesz butelki i smoczki – za pomocą gorącej, czystej wody – przegotowanie ich i sterylizowanie nie będzie konieczne. Pamiętaj, aby wyczyścić wszelkie pozostałości po mleku modyfikowanym, które łatwo mogą się popsuć i podrażnić żołądek dziecka.

 • Wyrzucanie zużytej mieszanki Przygotowane zmodyfikowane mleko może być przechowywane w lodówce przez 48 godzin, jeśli smoczek jest czysty. Jeśli dziecko pośliniło smoczek, wyrzuć pozostałość jedzenia z butelki.

 • Podgrzewanie mleka modyfikowanego Nigdy nie podgrzewaj mleka modyfikowanego w kuchence mikrofalowej. Mikrofalówki podgrzewają jenierównomiernie, co może skutkować oparzeniem. Trzymaj butelkę pod gorącą wodą przez kilka minut, aby ogrzać zawartość do temperatury pokojowej.

 • Zmiana mleka modyfikowanego Czasami zmiana mleka modyfikowanego może pomóc na drobne problemy trawiennei. Zmiana na mleko roślinne może pomóc przy alergiach, ale skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich zmian.

 • Trawienie Mleko modyfikowane trawion jest wolniej, spodziewaj się więc dłuższego czasu między karmieniem (trzy do czterech godzin) i większych oraz bardziej suchych stolców niż w przypadku dzieci karmionych piersią.

Woda i mleko modyfikowane

Do przygotowywania mleka modyfikowanego nie musisz używać wody butelkowanej, chyba że woda z ujęcia, z którego korzystasz, nie nadaje się do picia. Skonsultuj się z lekarzem i z lokalnym dostawcą wody, jeśli masz pytania. Kiedy dziecko ukończy szósty miesiąc, potrzebuje też fluoru. Woda butelkowana może go nie zawierać, a w wodzie z kranu jego ilości mogą być niedostateczne.

Sprawy, które należy mieć na uwadze

 • Trzymaj swoje dziecko w trakcie karmienia Podpieranie butelki stwarza ryzyko zakrztuszenia.

 • Sprawdzaj pieluszki dziecka Jeśli Twoje dziecko moczy więcej niż zwykle, skontaktuj się z lekarzem. Może być odwodnione lub niedożywione.

 • Upewnij się, że otwór smoczka jest wystarczająco duży Jeśli jest zbyt duży, dziecko będzie się dławić i zaniepokoi je szybki napływ mleka do buzi. Jeśli ma' problem z zassaniem mleka, otwór może być zbyt mały lub smoczek może być zbyt twardy.

Zgoda na pliki cookie