A98

Jeżeli karmisz piersią, na pewno wiesz, jak wspaniale karmienie zbliża matkę i dziecko. Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, ale jak zorientować się, że przyszła pora na odstawienie od piersi?

Nie ma jakiegoś magicznego punktu w czasie, kiedy należy odstawić dziecko od piersi. Dopóki Tobie i maleństwu to odpowiada, możesz kontynuować karmienie piersią. Warto zauważyć, że z biegiem czasu wszystkie dzieci same odstawiają się od piersi w naturalny sposób, stopniowo ograniczając liczbę karmień do zera, a przestawiając się na coraz większą ilość stałego pokarmu.

Oto trzy oznaki, że rozpoczął się proces odsuwania się od piersi lub należy go zainicjować:

1. Twoje dziecko jest zbyt zajęte na karmienie

Po zyskaniu mobilności, dziecko może być zbyt zafascynowane odkrywaniem świata, aby siedzieć nieruchomo i pić mleko z piersi w ciągu dnia. Nie bądź zaskoczona, jeśli maluch będzie pragnął jeszcze trochę bliskości przy piersi przed snem lub gdy będzie potrzebował pocieszenia.

2. Upodobania smakowe Twojego dziecka zmieniają się na korzyść stałego pokarmu

Gdy maleństwo odkryje potrawy w stanie stałym, może zacząć tracić zainteresowanie mlekiem matki na rzecz tych wszystkich nowych, fascynujących smaków i konsystencji, które mu teraz oferujesz. Pamiętaj jednak, że stały pokarm nie powinien zastąpić mleka matki ani mleka sztucznego przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Zamiast tego, traktuj pokarm w stanie stałym jako uzupełnienie karmień mlekiem, dopóki maleństwo nie skończy roczku.

3. Twój styl życia zmienił się

Nie tylko życie maleństwa ewoluuje. Nowa ciąża, zmiana sytuacji w pracy, inny grafik, nowe zajęcia, a może po prostu coraz mniejsza chęć z Twojej strony, aby dalej karmić piersią  wszystkie te czynniki dostarczają powodów za odstawieniem dziecka od piersi.

Jeżeli odstawiasz dziecko (lub samo tego chce), pamiętaj że jego układ pokarmowy jest nadal delikatny i przyjmuje mleka krowiego do ukończenia pierwszego roku życia. Do tego momentu podawaj maluchowi własne mleko albo mleko sztuczne w butelce lub filiżance jako uzupełnienie stałego pokarmu. Bez względu na to, kiedy rozpocznie się odstawianie od piersi i jaki będzie jego przebieg, zapamiętaj to jako kolejny pozytywny krok w rozwoju Twojego dziecka.