A188

Chociaż nie istnieje ustalony porządek wydarzeń, istnieją pewne powszechne oznaki rozpoczęcia się porodu. Nie każda kobieta będzie je odczuwać, ale dają one sporą dozę pewności, że dziecko i Ty wkrótce spotkacie się po raz pierwszy twarzą w twarz.

„Wieczorem tuż przed rozpoczęciem się porodu, poczułam ogromny przypływ energii i zabrałam się na całego za sprzątanie, a mniej niż 24 godziny później, po raz pierwszy ujrzałam moją Lolę”.

Sandra, mama ośmiomiesięcznej Loli

Zmniejszenie obciążenia

Ma ono miejsce, gdy dziecko wstawia się w Twoją miednicę i może nastąpić na kilka tygodni lub godzin przed porodem. Nazywa się to „odciążeniem” ponieważ dziecko nie naciska już na

Twoją przeponę i łatwiej jest Ci oddychać; możesz również odczuwać częściej potrzebę oddania moczu.

Różowa wydzielina

Być może zauważysz różowawą lub przekrwioną wydzielinę. Pochodzi ona z czopu porodowego, który zasklepiał szyjkę macicy w czasie ciąży. Jego oderwanie może nastąpić do dwóch tygodni przed rozwiązaniem.

Odejście wód

Bez względu na to, co można zobaczyć na filmach, większość kobiet nie doświadcza potężnych wylewów wód. Może być ono odczuwalne jako „odetkanie” lub zauważalne w postaci kapania. Tak czy inaczej jeżeli podejrzewasz u siebie odejście wód, powiadom lekarza lub położną niezwłocznie.

Skurcze

Wczesne skurcze mogą przypominać skurcze miesiączkowe, które pojawiają się co 20–30 minut. Stopniowo, stają się coraz częstsze. Gdy występują co trzy do

pięciu minut, znaczy to, że rozpoczęłaś poród. Aby odliczać skurcze, zapisz, kiedy dokładnie pojawia się każdy z nich (moment czasowy) i jak długo trwa (długość).