A36_2

tydzień ciąży

39. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 39. tygodniu ciąży

W 39. tygodniu ciąży maleństwo ma rozmiar małego arbuza. Jego płuca rozwijają się aż do momentu narodzin i dalej wytwarzają substancję (tzw. surfaktant) zapobiegającą przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech. Jego układ wydzielniczy zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia.

Pożyteczne hormony

Układ wydzielniczy dziecka zacznie uwalniać więcej hormonów stresu w trakcie porodu niż w jakimkolwiek innym momencie życia. Gdy dziecko wydostanie się już z macicy, hormony te pomogą zarządzać układami jego organizmu bez wsparcia ze strony łożyska. Te radykalne zmiany wymagają wiele wysiłku i energii, jednak Twoje maleństwo będzie na to przygotowane. 

Pierwsze oddechy

 Płuca Twojego dziecka rozwijają się aż do momentu narodzin. W płucach dalej wytwarzana jest substancja (tzw. surfaktant) zapobiegająca przywieraniu do siebie pęcherzyków powietrza, gdy dziecko zaczerpnie pierwszy oddech.

Twoja ciąża w 39. tygodniu

Prawda czy fałsz

Jeżeli skurcze są nieregularne i mijają po zmianie pozycji lub przejściu się, prawdopodobnie masz do czynienia ze skurczami Braxtona Hicksa. Niemniej jednak w zaledwie kilka minut symulowany poród może przeistoczyć się w prawdziwy. Starannie notuj czas wystąpienia skurczów. Gdy zaczną pojawiać się w regularnych odstępach, co pięć minut, przez co najmniej godzinę, zadzwoń do lekarza, położnej lub pielęgniarki. Jeżeli odejdą wody, zaczęło się!

Trudna droga

Jest wiele opcji w kwestii leków. Niektóre tylko tłumią ból, podczas gdy inne mają za zadanie maksymalnie niwelować dyskomfort.

Czy wiesz, że…?

Czy wiedziałaś, że Twoja krew krążąca w łożysku dzieli się swoimi przeciwciałami z dzieckiem, aby pomóc mu zwalczać infekcje po urodzeniu?  Jest Przeciwciała te to kolejny argument za jak najdłuższym pozostawaniem dziecka w łonie matki. Jeśli będziesz karmić piersią, Twoje mleko dostarczy dodatkowych przeciwciał.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: