A33_2

tydzień ciąży

36. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 36. tygodniu ciąży

W 36. tygodniu ciąży maleństwo jest wielkości dużej główki sałaty: waży od 2,5 kg do nieco ponad 2,7 kg, a długość jego ciała wynosi ponad 48 cm. Badania wykazały, że noworodki przedkładają dźwięk głosu matki ponad inne głosy. Udowodniono również, że u noworodków występują preferencje związane z piosenką, którą słyszały wielokrotnie, pozostając w łonie matki.

Cóż za przemiły głos

Badania wykazały, że noworodki przedkładają dźwięk głosu matki ponad inne głosy. W badaniach udowodniono również, że u noworodków występują preferencje związane z piosenką, którą słyszały wielokrotnie, pozostając w łonie matki. Nie jest za późno, aby zacząć: wybierz określoną porę każdego dnia, aby włączyć ulubioną płytę CD lub kasetę, śpiewać ukochaną piosenkę lub czytać dziecku bajkę.

Niesamowicie elastyczna czaszka

Głowa Twojego dziecka ma odpowiednią konstrukcję, która pozwoli mu przejść przez szyjkę macicy i miednicę. Kości czaszki Twojego maleństwa jeszcze się nie zrosły; ich luźna struktura ułatwi mu przejście przez kanał porodowy bez uszczerbku zdrowotnego dla Ciebie i jego. Kości te stopniowo zrosną się w ciągu pierwszego roku życia.

Twoja ciąża w 36. tygodniu

Zwiększ częstotliwość wizyt kontrolnych

Większość lekarzy będzie chciała Cię widzieć u siebie co tydzień, począwszy od 36. tygodnia. Lekarz sprawdzi m.in. Twoje ciśnienie krwi przy każdej wizycie i upewni się, czy w moczu nie znajduje się białko. Wysokie ciśnienie krwi i białkomocz to potencjalne oznaki stanu przedrzucawkowego, który może stanowić zagrożenie dla Ciebie i dziecka.

Wielki świat

Twoja macica jest teraz tysiąc razy większa niż pierwotnie, a Tobie najprawdopodobniej przybyło od ok. 11 do 13,5 kg. Ale nie martw się: przez kolejne cztery tygodnie zapewne przytyjesz już tylko jeden lub dwa kilo. Zasadniczo wiele kobiet w ogóle nie przybiera na masie w ostatnim miesiącu ciąży. Nie tylko Twoja macica może się powiększać. Nawet jeżeli obrzęk (medyczne określenie opuchlizny spowodowanej nadmiarem płynów) nie dokuczał Ci do tej chwili, w ostatnim miesiącu ciąży możesz zatrzymywać w organizmie więcej płynów.

Wrzuć na luz

Gdy tylko masz okazję, poświęcaj kilka minut na odpoczynek z uniesionymi stopami lub kładąc się na lewym boku. Obie pozycje poprawiają krążenie, wywołując cyrkulację płynu w kończynach. Pamiętaj: ograniczanie przyjmowanych płynów nie zmniejszy obrzęku. Nadal potrzebujesz co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie, aby pozbyć się produktów przemiany materii poprzez nerki, opróżnić jelita i utrzymać objętość krwi.

Czy wiesz, że…?

Wszystkie układy u dziecka są „funkcjonalne” z wyjątkiem trawienia. Ponieważ maleństwo odżywiało się przez pępowinę, jego żołądek i jelita nie miały jeszcze okazji do pracy. Układ pokarmowy ruszy w ciągu miesięcy bezpośrednio po urodzeniu.

Szybka wskazówka dla mam

Czy poród się zaczął? Jeżeli zauważasz sporadyczne zaciskanie lub podkurczanie macicy, jest więcej niż prawdopodobne, że chodzi o skurcze Braxtona-Hicksa.  Te „treningowe” skurcze służą przygotowaniu do prawdziwego porodu i ustaną po zmianie pozycji ciała, wypiciu napoju lub ciepłej kąpieli.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: