A28_2

tydzień ciąży

31. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 31. tygodniu ciąży

W 31. tygodniu ciąży Twoje maleństwo jest wielkości kokosa. Dziecko mierzy ok. 28,5 cm od czubka głowy po krzyż (ok. 43 cm po wyprostowaniu) i waży mniej więcej 1,5 kg. Maleństwo spędziło w skulonej pozycji już kilka tygodni. W tym miesiącu masa jego ciała zwiększy się w przybliżeniu o dodatkowy kilogram i dzidziuś będzie gotowy do spotkania z Tobą twarzą w twarz za zaledwie dziewięć tygodni.

Odliczanie do 10

O mniej więcej tej samej porze każdego dnia (w miarę możliwości wtedy, kiedy Twoje dziecko jest najbardziej aktywne) kładź się i obserwuj, jak wiele czasu upływa, zanim poczujesz, jak dziecko się porusza. Idealnie czas ten powinien być krótszy od godziny, jednak wiele kobiet zauważa, że wystarczy zaledwie kilka minut, zależnie od pory dnia. Jeśli minie godzina bez żadnego ruchu, zjedz lekką przekąskę, połóż się znowu i spróbuj jeszcze raz. Jeśli nadal nic nie czujesz, zadzwoń do swojego lekarza. 

Zwalniamy

Jeżeli dziecko jest mniej aktywne na tym etapie, jest tak dlatego, że jego ruchy są mniej chaotyczne, a bardziej zorganizowane. Ponadto w macicy nie ma aż tyle miejsca, co kilka tygodni temu. 

Twoja ciąża w 31. tygodniu

Tracisz oddech?

Odpowiada za to Twoja ciągle zwiększająca się macica, która wpycha Twoją przeponę na płuca. Jeśli nosisz dziecko nisko, możesz uważać się za szczęściarę –kobiety z wysokim brzuchem mają znacznie gorzej. Gdy okaże się, że walczysz z oddechem, zwolnij i weź kilka głębokich oddechów. Pod koniec ciąży (ok. 37. lub 38. tygodnia) możesz odczuć ulgę, gdy dziecko zejdzie niżej w kierunku miednicy, odciążając Twoją przeponę i płuca. 

Wybór opieki dla dziecka

Niezależnie od tego, czy bierzesz pod uwagę nianię, żłobek, czy krewnego, zacznij rozglądać się i przeprowadzać wywiad już teraz. Nawet jeśli nie będziesz potrzebować opieki w pełnym wymiarze, prawdopodobnie zechcesz zebrać rekomendacje dla kilku opiekunek na specjalne okazje.

Przedwczesny poród czy skurcze Braxtona Hicksa?

Prawdopodobnie wypatrujesz objawów przedwczesnego porodu od połowy drugiego trymestru. Od początku trzeciego trymestru możesz doświadczać skurczów Braxtona Hicksa. Różnią się one od skurczów związanych z przedwczesnym porodem i nie stanowią powodu do niepokoju. Różnica? Jeżeli skurcze są nieregularne i mijają po zmianie pozycji lub przejściu się, prawdopodobnie masz do czynienia ze skurczami Braxtona Hicksa. 

Czy wiesz, że…?

Już kciuk w buzi? Jeśli dłoń zawędruje w pobliże twarzy, dziecko może przesunąć głowę do tyłu i do przodu w “odruchu szukania”, aby chwycić kciuk do ust i zacząć go ssać. Odruch ten będzie pomagał dziecku zlokalizować i uchwycić pierś po urodzeniu.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: