Od kiedy maluch powinien spać raz dziennie?

Drzemki regenerujące w ciągu dnia są dla maluchów niezwykle ważne. Często rodzice zastanawiają się, w którym momencie i jak przestawić swoje maleństwo na jedną drzemkę dzienną. W materiale znajdują się odpowiedzi na pytania kiedy powinniśmy pomyśleć o zmianie planu dnia dziecka oraz w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Większość rodziców czeka na moment, kiedy ich malec zacznie spać raz dziennie, ponieważ z reguły życie rodziny staje się wtedy logistyczne łatwiejsze – sprawniej możemy rozplanować posiłki, aktywności poza domem, mniej razy musimy malucha usypiać. Nie należy jednak na siłę przyspieszać tego momentu, ponieważ jest to indywidualna potrzeba każdego malca, a każdy z nich jest przecież inny.

Dlaczego ilość drzemek w ciągu dnia jest istotna?

W pierwszych miesiącach życia maluchy nie są w stanie wytrzymać dłuższej aktywności niż kilkadziesiąt minut. Po takim czasie potrzebują się zdrzemnąć. Ten czas aktywności, inaczej nazywany czasem czuwania, wydłuża się stopniowo od 30-40 minut do około 4,5-5 godzin w ciągu pierwszych miesięcy życia, aż do momentu, w którym dziecko jest gotowe na spanie jedynie raz dziennie. Moment, w którym to się stanie zależy od potrzeb snu naszego dziecka (mogą być niskie, średnie a nawet wysokie) oraz od tego jak długo śpi w nocy. Są maluchy, których noce trwają 12-13 godzin oraz takie, które w nocy śpią zaledwie 10 godzin. Oczywiste jest, że maluch, który śpi krócej w nocy, będzie gotowy na jedną drzemkę w ciągu dnia później, ponieważ nie jest tak wypoczęty i wyspany, jak jego rówieśnik, śpiący w nocy dwie godziny dłużej.

Niestety, to nie od rodziców zależy, kiedy ich dziecko wejście w okres jednej drzemki w ciągu dnia oraz ile czasu śpi w nocy. Wielu rodziców zastanawia się też, dlaczego niemowlę nie śpi w nocy, za to chce dłużej spać dłużej w ciągu dnia. Jeśli plan dnia nie jest odpowiedni dla malucha, bo został mu narzucony, a malec nie potrafi się do niego dostosować, tym bardziej może mieć trudności z usypianiem na drzemki czy sen nocny. Dodatkowo jego drzemki mogą stać się krótki i z przemęczenia może zacząć się wielokrotnie w budzić w nocy (niekoniecznie na karmienie). Niewyspane dziecko, które jest zmuszane do spania tylko jeden raz dziennie, może mieć zły nastrój w dzień. Właśnie z tych powodów, tak ważna jest nieustanna obserwacja dziecka i próba dostosowania planu dnia do jego potrzeb. Dla przykładu – maluch w wieku 13 miesięcy może nie być gotowy na sen jeden raz dziennie, ale już w wieku 14 miesięcy będzie wręcz tego wymagał. W pierwszym roku życia zapotrzebowanie niemowlęcia na sen często się zmienia, wymagając dynamicznych zmian w planie dnia.

Kiedy maluch jest gotowy na jedną drzemkę?

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest sugerowanie się rytmem dnia dzieci w tym samym wieku, a dodatkowo próba powielania takich zasad. Tymczasem przedział wiekowy, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę w ciągu dnia, jest naprawdę duży i waha się w zakresie od 10 do 18 miesiąca życia. Średni wiek, kiedy dzieci przechodzą na jedną drzemkę wypada około 12-14 miesiąca życia. Wszystko zależy od zapotrzebowania malucha na sen dobowy oraz długości jego snu nocnego. Maluchy, które długo śpią w nocy, czyli około 12 godzin, mogą zwykle przejść na jedną drzemkę już w wieku 12 miesięcy, podczas kiedy dzieci, które śpią w nocy około 10 godzin poczekają z tą zmianą do 14-15 miesiąca życia.

Jak pomóc dziecku przejść na jedną drzemkę?

Przejście na jedną drzemkę nie powinno zadziać się z dnia na dzień, a stopniowo. Pierwsze dni, kiedy maluch śpi raz dziennie mogą się wydarzyć już w 7-8 miesiącu życia, nie oznacza to jednak, że dziecko jest gotowe na regularne spanie raz dziennie. Zwykle maluchy po 6/7 miesiącu pomału rezygnują z trzeciej drzemki i śpią dwa razy dziennie od 1 do 2 godzin na dwóch drzemkach. W ostatnim etapie przed przejściem na jedną drzemkę maluch będzie miał dwie krótsze około 45-60 minutowe drzemki lub jedną dłuższą około 1,5-2 godzinną i drugą bardzo krótką, około 20-30 minutową. Wiele dzieci potrzebuje dużo czasu na wyregulowanie swojego organizmu do spania jeden raz dziennie i w tym okresie śpi gorzej. Wówczas warto w tym okresie pomóc dziecku znaleźć dobry plan dnia.

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad decyzją o pozostawieniu maluchowi tylko jednej drzemki? Oto pierwsze sygnały:

  • Dziecko odmawia zasypiania, na którąś z drzemek lub zasypianie zaczyna być długie i trudne. Są dzieci, które zasypiają chętnie na drzemki, ale coraz później zasypiają w wieczorem.

  • Maluch zaczyna coraz wcześniej wstawać rano.

  • Obie drzemki w ciągu dnia są krótkie i trwają około 45 minut.

  • Maluch przesypiał noce, a teraz budzi się lub zaczyna mieć przerwę w śnie nocnym, a dodatkowo ciężko go uśpić (jednocześnie rodzice wiedzą, że nie jest to spowodowane ząbkowaniem czy inną dolegliwością).

Sposoby pomocy dziecku przestawienia się na jedną drzemkę w ciągu dnia:

  • Przesunięcie pory drzemek - jeśli druga drzemka wypada za późno w ciągu dnia to starajmy się z niej malucha wybudzić, żeby nie miał problemu z wieczornym zaśnięciem. Druga drzemka, nawet taka 15-20 minutowa i tak będzie regenerująca dla dziecka.

  • Budzenie malucha z porannej drzemki (nawet po 15-20min), żeby popołudniu wystarczyło czasu na drugą dłuższą drzemkę.

  • Przesunięcie nieco pory wieczornego chodzenia spać, jednak tak, aby noc nie była krótsza niż 10-11 godzin.

Jeśli jednak żadne z tych rozwiązań nie działa, a maluch ma skończone 12 miesięcy można próbować kłaść go na drzemkę raz dziennie i obserwować, czy maluch jest na to gotowy i zaczyna lepiej i dłużej spać.

Napisane przez

SleepConcept

Zgoda na pliki cookie