A263

Jako rodzic chcesz przede wszystkim ochronić swoje dziecko przed przeżywaniem nocnych lęków. W przeciwieństwie do koszmarów i strasznych snów lęki nocne rządzą się innymi zasadami.

W większości przypadków Twoje dziecko może zasnąć bez problemu, ale obudzi się przerażone po dwóch godzinach. Kiedy wydaje się przebudzone i zdenerwowane, zauważysz, że nie reaguje na Twoją obecność.

Najważniejszą rzeczą przy uspokajaniu dziecka przy lękach nocnych jest próba ukojenia go. W środku sennych lęków dziecka nie uda się pocieszyć, więc Twoim głównym zadaniem będzie zapalenie słabego światła i łagodne przemawianie. Zapewnij je, że jesteś obok i nie pozwolisz, żeby stała mu się krzywda.

Większość lęków nocnych u dzieci trwa od 10 do 30 minut, po których Twoje dziecko powinno się uspokoić, zasnąć i zapomnieć o całej sprawie do rana.

Pamiętaj, że w przypadku niektórych małych dzieci lęki nocne zdarzają się, gdy dzieci są zbyt zmęczone (kolejny powód, dla którego wszyscy w Twoje rodzinie powinni czasem uciąć sobie drzemkę!).

Ważne jest, aby utrzymać regularny harmonogram snu, szczególnie w przypadku małych dzieci. Jeśli ustaliłaś ze swoim dzieckiem regularny czas chodzenia spać, ale wciąż cierpi na lęki nocne, spróbuj ułożyć je do łóżka około 30 minut wcześniej i zobacz, czy to pomoże.

Niezależnie od tego, jaką formę przybiorą lęki nocne, możesz być pewna, że wraz z wiekiem w naturalny sposób znikną. Wkrótce Twój maluch będzie z powrotem spokojnie spać w nocy.