Uczenie małych dzieci dzielenia się

Znam uroczą, słodką trzylatkę, która jest bardzo szczodra jak na swój wiek... dopóki któreś z dzieci w jej grupie nie postanowi pobawić się zestawem kuchennym. Zdarzało się jej kłaść na miejscu tej zabawki, aby tylko powstrzymać inne dzieci od zabawy zestawem.

Dlaczego to słodkie dziecko zachowuje się w ten sposób? Jej zachowanie jest normalne dla trzylatków. Nie musi oznaczać, że jest samolubna lub niewrażliwa – jej sposób myślenia nie jest jeszcze wystarczająco złożony, aby postawić się na miejscu innego dziecka, które chce bawić się jej zabawkami.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić sytuację:

1. Bądź dobrym wzorem

Postaraj się sama ustanowić dobry model postępowania. Pokaż swojemu dziecku, jak dzielisz się z małżonkiem, dziećmi i innymi. Nie zapomnij napomknąć o tych sytuacjach swojemu dziecku, aby upewnić się, że zdaje sobie sprawę z tego, że mają miejsce.

2. Chwal dobre zachowanie

**Podobnie bądź czujna, gdy Twoje dziecko dzieli się czymś z kimś innym, – czy jest to inne dziecko, dorosły, czy nawet Ty. Pochwal swoje dziecko, kiedy się podzieli. Dzięki temu istnieje większa szansa, że chętniej będzie dzielić się w przyszłości.

3. Zapewnij dużo okazji do zabaw z innymi dziećmi

Zaplanowana zabawa z innymi dziećmi umożliwia trenowanie umiejętności interpersonalnych w otoczeniu, które ich rodzice mogą nadzorować i nawet trochę je poprowadzić, kiedy jest to konieczne.

4. Miej coś dla każdego

Większość problemów z dzieleniem występuje, kiedy dwójka dzieci chce w tym samym momencie tę samą zabawkę. Więc jednym z prostych sposobów uniknięcia konfliktu jest pozwolenie każdemu z dzieci na zabawę identyczną zabawką („Proszę, masz tutaj pięć klocków i Kasi też damy pięć klocków”).

5. Ćwicz wymianę zabawek

Dzieci w wieku poniżej trzech lub czterech lat zwykle spędzają wiele czasu bawiąc się „równolegle” (oddzielnie w pobliżu siebie, ale nie wspólnie). Oznacza to jednak, że jeśli spróbujesz rozwiązać spór o zabawkę, sugerując żeby dwójka dwulatków bawiła się nią wspólnie, prawdopodobnie nie będziesz zadowolona z efektów.

6. Bądź przygotowana

Niektóre zabawki są zwyczajnie zbyt wyjątkowe, aby się nimi dzielić, dlatego że są nowe lub być może Twoje dziecko bardzo je kocha. Zanim więc będziecie gościć inne dzieci, poświęć chwilę na omówienie tego ze swoim dzieckiem. Poproś dziecko, aby zastanowiło się nad zabawkami, którymi nie chce się dzielić z kolegami. Jeśli takie są, odłóż je w bezpieczne miejsce, do czasu pożegnania gości.

7. Bądź rozsądna

Wyznacz cele swojemu dziecku, ale upewnij się, że Twoje oczekiwania są rozsądne. Z odrobiną cierpliwości, wsparcia w odpowiednim momencie i ogromem miłości nie potrwa długo, zanim Twoje dziecko zbuduje podstawy umiejętności, których używać będzie przez całe życie.

Zgoda na pliki cookie