Jak małe dzieci uczą się przez zabawę

Zabawa jest prawdopodobnie najważniejszą aktywnością małych dzieci. To ich „praca”, główne zajęcie i sposób nauki!

Jak dzieci się uczą?

Dzieci uczą się od siebie nawzajem

Kiedy dzieci bawią się z rodzeństwem i rówieśnikami, uczą się od siebie nawzajem. Kiedy pojawiają się pytania, wyzwania i konflikty, znajdują sposoby na ich rozwiązywanie.

Kiedy Twoje dziecko bawi się w grupie dzieci w różnym wieku, ma okazję do nauki na dwa różne sposoby:

 1. Przez wpływ zachowania starszych dzieci.

 2. „Uczenie” młodszych lub mniej zaawansowanych dzieci.

Dzieci uczą się poprzez czyny

Uczenie się jest aktywnym procesem. Im więcej praktycznego doświadczenia ma Twoje dziecko, tym bardziej dociekliwe i zdolne się staje.

 • Gotowanie i prace domowe: Dzieci są zafascynowane pracą wykonywaną przez dorosłych. Daj dziecku jego własną miseczkę ciasta na naleśniki do wymieszania i kup dla niego małą miotłę, aby mogło pomóc zamiatać podłogę!

 • Zabawa na świeżym powietrzubieganie i wspinanie się—jest niezwykle ważne dla zdrowego rozwoju dziecka i daje mu szansę na badanie natury.

 • Otwarte okazje do nauki, które umożliwiają dziecku realizowanie swoich pomysłów, to np.:

 • Papier, ołówki, kredki, nożyczki, klej i taśma klejąca – do rysowania, pisania i konstruowania

 • Kartonowe pudła i inne przedmioty codziennego użytku

 • Farby i akwarele

 • Woda, piasek, plastelina i modelina dla doświadczeń zmysłowych

 • Klocki

 • Ubranka, kapelusze i ozdoby

Dzieci uczą się od dorosłych

Twój dar bezwarunkowej miłości i wsparcia dla Twojego maleństwa jest niezbędny, aby dziecko mogło kwitnąć i rozwijać się.

Wasza więź zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozytywną samoocenę, których Twoje dziecko potrzebuje, aby pokonywać wyzwania i uczyć się. Kiedy dasz mu wsparcie emocjonalne, możesz pomóc mu w pełni skorzystać na zabawie (a co za tym idzie – nauce), stosując się do następujących sugestii:

Pomóż dziecku zostać dobrym obserwatorem

Dzieci uczą się, aktywnie badając świat wokół.

 • Wybierz się na spacer ze swoim 3-latkiem i przejdź obok placu budowy, podziel jego zainteresowanie tym, co się dzieje, zatrzymując się i mówiąc: „Hoho! Popatrz, jakie wielkie koła ma ta wywrotka”.

Kształtuj pozytywne zachowania

Jednym z najbardziej wpływowych sposobów, na które Twoje dziecko się uczy, to podążanie za Twoim przykładem.  Ten proces następuje naturalnie i niemal podświadomie.

Na przykład gdy dziecko widzi, że często czytasz, też będzie chciało czytać oraz abyś Ty mu czytała. A czytanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz robić ze swoim dzieckiem!

Stosuj pozytywny język

Każdy lepiej odpowiada na pozytywne niż negatywne słowa. Zamiast wydawać polecenia lub zakazy („Nie rzucaj tam piłki!”), zaproponuj, co może zrobić innego („To będzie lepsze miejsce, aby rzucić piłkę”).

Zabawa jest pracą dzieciństwa. Tak Twoje dziecko uczy się świata i jak sobie w nim radzić. Kiedy wspierasz swoje dziecko w tym trudnym zadaniu, jego praca będzie przyjemniejsza.

Zgoda na pliki cookie