Co decyduje o płci dziecka i kiedy można ją poznać?

Jedną z najbardziej ekscytujących chwil podczas ciąży jest poznanie płci biologicznej dziecka — oczywiście, jeśli chcesz ją znać przed porodem! Ale co (i być może kto) decyduje o płci dziecka?

Ten niesamowity, przełomowy moment, jakim jest ustalenie płci, ma miejsce w momencie zapłodnienia. Jednak Ty dopiero w trakcie w ciąży możesz się dowiedzieć, czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego procesu, a także tego kto i co decyduje o płci dziecka, oraz kiedy możesz ją poznać, zapraszamy do dalszej lektury.

Jeśli chcesz, możesz również podzielić się tymi informacjami ze swoimi bliskimi. Płeć dziecka możesz poznać podczas USG w 12. tygodniu ciąży – tę informację może przekazać lekarz prowadzący Twoją ciążę.

Co decyduje o płci dziecka?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy na chwilę wrócić do szkoły, na lekcję biologii.

Być może pamiętasz, że prawie każda komórka w ludzkim ciele posiada łącznie 46 chromosomów, które tworzą nasz materiał genetyczny. Zygota powstaje w wyniku połączenia komórki jajowej i plemnika. O tym jaką płeć będzie mieć dziecko decydują tylko dwa z tych chromosomów, obecne w początkowej komórce.

W momencie zapłodnienia, jeden chromosom z plemnika i jeden z komórki jajowej określają płeć dziecka. Są one trafnie nazywane „chromosomami płciowymi” – każda komórka jajowa posiada chromosom X, natomiast u części plemników występuje chromosom X, a u części chromosom Y.

Zatem kiedy powstaje zarodek męski, a kiedy żeński? Jest to dziełem przypadku oraz zależy od tego, który plemnik pierwszy dotrze do komórki jajowej i ją zapłodni:

  • jeśli zwycięski plemnik posiada chromosom X, dziecko będzie płci żeńskiej (XX).

  • jeśli do komórki jajowej jako pierwszy przeniknie plemnik z chromosomem Y, dziecko będzie płci męskiej (XY).

Kto decyduje o płci dziecka?

Być może zastanawiasz się, który z rodziców decyduje o płci dziecka? Do tanga trzeba dwojga, jednak z naukowego punktu widzenia decyduje o tym tylko plemnik.

W komórce jajowej zawsze będzie obecny chromosom X, więc to od tego, jaki chromosom będzie przenosił plemnik zapładniający komórkę jajową zależy płeć dziecka.

Podczas ejakulacji (wytrysku), w nasieniu może znajdować się miliard (tak, miliard!) plemników, które następnie próbują przedostać się przez pochwę, szyjkę macicy i macicę i dotrzeć do jajowodów.

Dla mikroskopijnych plemników jest to dość długa podróż i wiele z nich ginie po drodze. Z początkowego miliarda, do 100 będzie próbować przeniknąć do komórki jajowej, a ten, któremu się to uda, połączy się z komórką jajową, tworząc zygotę.

Oczywiście to, który plemnik dotrze do komórki jajowej jako pierwszy i skutecznie do niej przeniknie, to kwestia przypadku.

Dlatego pytając o to „kto decyduje o płci dziecka”, lepiej zastanowić się nad samym przebiegiem zapłodnienia, a nie nad czynnikiem, który determinuje płeć.

Najczęstsze pytania związane z ustaleniem płci dziecka

Chociaż łatwo jest określić moment, w którym można poznać płeć dziecka (najczęściej w okolicach 20. tygodnia ciąży, ale gdy dziecko odpowiednio ułoży się podczas badania, jego płeć można ustalić wcześniej), to przyszli rodzice często zadają wiele pytań na temat tego, co decyduje o płci ich dziecka.

Jesteśmy tutaj, aby na nie odpowiedzieć.

  1. Czy wszystkie dzieci na początku są płci żeńskiej? Nie, ale można zrozumieć skąd to częste pytanie – otóż wszystkie komórki jajowe w ciele kobiety mają chromosom X. Płeć biologiczna dziecka nie zostanie określona, dopóki chromosom X komórki jajowej nie połączy się z chromosomem X lub Y plemnika (czyli: w momencie zapłodnienia).

  2. Czy to komórka jajowa czy plemnik decyduje o płci? O tym, czy dziecko będzie miało męskie czy żeńskie chromosomy płciowe decyduje to, który chromosom przeniesie plemnik zapładniający komórkę jajową. Oczywiście aby doszło do zapłodnienia potrzebne są zarówno komórka jajowa, jak i plemnik, ale to plemnik jest czynnikiem decydującym o płci biologicznej.

  3. Jakiej jesteś płci na początku w łonie matki? Jak już wspomnieliśmy wyżej, płeć dziecka jest ustalana w momencie zapłodnienia, kiedy spotykają się komórka jajowa i plemnik. Płeć dziecka uzależniona jest więc od tego, który chromosom był obecny w plemniku — X w przypadku dziewczynki i Y w przypadku chłopca – w momencie poczęcia. To samo dotyczy Twojego dziecka!

  4. Czy jeśli w mojej rodzinie rodzą się częściej chłopcy lub dziewczynki oznacza to, że w moim przypadku będzie podobnie? Możliwe, że w niektórych przypadkach historia rodzinna odgrywa rolę, chociaż nie zostało to jednoznacznie stwierdzone. Jednakże genetyka zdecydowanie ma wpływ na to, czy zajdziesz w ciążę bliźniaczą!

Chcesz poinformować o ciąży? Sprawdź zatem te pomysły, jak ogłosić, że spodziewasz się dziecka!

Kiedy rodzice mogą poznać płeć dziecka?

Kiedy i jak ustalana jest płeć dziecka, to kwestia, która zajmuje myśli wielu przyszłych rodziców, zwłaszcza jeśli planują zorganizować przyjęcie, na którym ujawnią płeć dziecka.

Chociaż to moment zapłodnienia decyduje o płci biologicznej Twojego dziecka, Ty możesz poznać tę ekscytującą informację dopiero mniej więcej w połowie ciąży. Jeśli chcesz wiedzieć, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki, poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego przed badaniem USG przeprowadzanym w 20. tygodniu ciąży.

Może okazać się, że lekarz będzie w stanie określić płeć dziecka wcześniej (np. podczas USG w 12. tygodniu ciąży) – poinformuje Cię o tym w czasie badania.

Połowa ciąży to moment, kiedy narządy płciowe chłopca lub dziewczynki są wystarczająco widoczne na ultrasonografie, aby można było odkryć płeć dziecka. Na rozwój narządów płciowych płodu mają wpływ chromosomy płciowe Twojego dziecka:

  • W przypadku dzieci płci męskiej chromosom Y jest odpowiedzialny za rozwój jąder, które następnie produkują hormony męskie, co prowadzi do powstania męskich narządów płciowych.

  • W przypadku dzieci płci żeńskiej brak chromosomu Y uniemożliwia rozwój jąder i produkcję hormonów męskich, co prowadzi do rozwoju żeńskich narządów płciowych.

Czy płeć dziecka może się zmienić w trakcie ciąży?

Płeć dziecka determinowana jest w momencie zapłodnienia i nie może się zmienić w trakcie ciąży. Istnieje jednak niewielka szansa, że lekarz może nieprawidłowo określić płeć dziecka na USG w 20. tygodniu ciąży (lub wcześniejszym) i przekazać, że spodziewasz się dziewczynki (lub chłopca), podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie.

W zasadzie nie ma stuprocentowo pewnego sposobu, aby określić płeć dziecka przed narodzinami. Jeśli chcesz nieco umilić sobie czas oczekiwania na ten wielki moment, przeczytaj o kilku zabawnych przesądach dotyczących przewidywania płci dziecka.

Może Twoje ciążowe zachcianki zdradzą odpowiedź!

Szanse na urodzenie dziewczynki lub chłopca

Dlaczego ciągle rodzą mi się dziewczynki albo dlaczego mam samych chłopców? Nie jesteś jedynym rodzicem, który zadaje sobie te pytania!

Już wiemy, że to chromosom plemnika decyduje o płci dziecka. Zakładając, że mężczyzna produkuje taką samą ilość plemników z chromosomem X jak i Y, prawdopodobieństwo wskazuje, że szansa na urodzenie dziewczynki jest taka sama, jak szansa na powitanie na świecie chłopca.

Większość ekspertów zgadza się, że szanse na to, że będzie to dziewczynka, a nie chłopiec wynoszą około 50:50. Dotyczy to każdej ciąży, więc szanse na urodzenie dziewczynki po chłopcu nadal powinny wynosić około 50:50.

Co jednak, jeśli mężczyzna nie produkuje tej samej ilości plemników każdego typu? Tego ciągle próbują dociec naukowcy, jednak w tym momencie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która mogłaby zmienić ten stosunek.

Czy można wpłynąć na płeć dziecka?

Jeśli naprawdę chcesz mieć dziewczynkę lub chłopca, może zastanawiasz się, czy można wpłynąć na płeć dziecka pod względem biologicznym. Nauka nie posunęła się tak daleko i nadal nie ma zgodności co do tego, czy rodzice mogliby (i czy etycznie powinni) wybierać płeć swojego dziecka.

Czy dzieci mogą się urodzić z obiema płciami?

Zdarza się to bardzo rzadko, ale dziecko może urodzić się z niejednoznacznymi narządami płciowymi, co może oznaczać jedną z dwóch rzeczy:

  • Niewykształcone narządy płciowe. Niektóre dzieci rodzą się z niejednoznacznymi narządami płciowymi, które nie są w pełni rozwinięte, więc brakuje im cech charakterystycznych dla jednej płci.

  • Obojnactwo. Niektóre dzieci rodzą się z niejednoznacznymi narządami płciowymi, które mają cechy obu płci, lub ich zewnętrzne narządy płciowe nie odpowiadają wewnętrznym organom rozrodczym.

Innym terminem na określenie rozbieżności między zewnętrznymi a wewnętrznymi narządami płciowymi jest interseksualność lub zaburzenia rozwoju płci (DSD – Disorders of sex development).

Podkreślmy raz jeszcze, że rzadko zdarza się, aby dziecko urodziło się z niewykształconymi narządami płciowymi, cechami obu płci lub rozbieżnościami między narządami płciowymi, jednak można to wykryć zarówno przed narodzinami, jak i tuż po nich.

W takich przypadkach lekarz prowadzący Twoją ciążę będzie pierwszą linią wsparcia i udzieli informacji na temat tego, czy konieczne jest leczenie.

ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA O PŁEĆ DZIECKA

Płeć biologiczna dziecka jest określana przez dwa chromosomy płciowe występujące w komórce jajowej i plemniku. Komórki jajowe zawsze mają chromosom X, a plemniki przenoszą albo chromosom X albo Y. Plemnik, który okaże się zwycięzcą, przeniknie i zapłodni komórkę jajową, tworząc parę XX (dziewczynka) lub XY (chłopiec), w zależności od przenoszonego chromosomu.

Podsumowanie

Co i kto decyduje o płci dziecka?

Sprowadza się to do starej, dobrej nauki, a także jest to dziełem przypadku: płeć ustalana jest już na wczesnym etapie, w momencie zapłodnienia.

Dwa chromosomy płciowe – w komórce jajowej i plemniku – decydują o tym, czy będziesz mieć chłopca czy dziewczynkę. Komórki jajowe zawsze mają chromosom X, natomiast w plemnikach występują chromosomy X lub Y. Plemnik, który okaże się zwycięzcą, przeniknie do komórki jajowej i ją zapłodni, tworząc parę XX (dziewczynka) lub XY (chłopiec)

Chociaż płeć dziecka jest ustalana w momencie zapłodnienia, rozwinięte narządy płciowe płodu nie będą widoczne na badaniu USG aż do późniejszego etapu ciąży. Musisz poczekać na USG połówkowe i wtedy dowiesz się, czy spodziewasz się chłopca czy dziewczynki – szanse wynoszą 50:50.

W czasie oczekiwania pobierz aplikację Pampers Club i zdobywaj nagrody na wszystkie przyszłe zakupy pieluszek, a także odkryj płeć swojego dziecka przy użyciu poniższego chińskiego kalendarza płci! To nie jest naukowo udowodniona metoda na poznanie płci dziecka, ale na pewno umili Ci czas!

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych, takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG). Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i informacji na temat ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie