Opieka nad wcześniakiem

Kiedy dziecko urodzi się przedwcześnie i wymaga przedłużonego pobytu w szpitalu, normalne jest zadawanie wielu pytań. Pediatra rozwojowy Suzanne Dixon odpowiada na niektóre z bardziej powszechnych obaw i pytań, jakie zadają rodzice wcześniaków.

Wypis ze szpitala

P: Kiedy dziecko urodzone przedwcześnie zostaje wypisane ze szpitala? Co wpływa na tę decyzję?

O: Małe niemowlęta zazwyczaj wychodzą do domu na dwa do czterech tygodni przed ich ustalonym czasem porodu, ale istnieją wyjątki.

Na decyzję o wypisaniu wcześniaka wpływa wiele czynników. Oddech dziecka, praca serca i temperatura muszą być stabilne po umieszczeniu dziecka w normalnym łóżeczku. Jeśli Twoje dziecko jest monitorowane pod kątem bezdechu (zatrzymanie oddychania) lub bradykardii (wolnego tętna), musisz wiedzieć, jak korzystać z monitora i reagować na alarmy. Zanim dziecko wyjdzie ze szpitala, musi mieć wykonane badanie słuchu, badanie wzroku i inne konieczne testy. Dziecko musi regularnie przybierać na wadze, więc trzeba je karmić w sposób, który zostanie ustalony: piersią, butelką, zgłębnikiem (karmienie przez rurkę w żołądku) lub za pomocą połączeniem tych metod.

Goście w domu

P: Czy powinniśmy przyjmować gości, kiedy dziecko przybywa do domu?

O: W zależności od tego, jak małe lub delikatne jest Twoje niemowlę, możesz przez jakiś czas ograniczyć liczbę gości lub całkowicie z nich zrezygnować. Bardzo małe niemowlę, które było w szpitalu przez kilka tygodni, będzie potrzebowało okresu kwarantanny bez gości, a w przypadku dziecka, którego waga urodzeniowa była bardzo niska, konieczne może być odcięcie dostępu innych osób przez rok lub dłużej.

Ograniczanie liczby gości może wydawać się trudne, szczególnie, gdy chcesz podzielić się radością z przyniesienia Twojego dziecka do domu. Jest to jednak ważne, bo pomaga zapobiec narażaniu dziecka na niebezpieczne zarazki. Osoby przeziębione lub zakatarzone mogą stanowić duże zagrożenie dla dziecka odzyskującego siły po chorobie płuc, która często występuje u wcześniaków. Kontakt z lekko chorymi członkami gospodarstwa domowego i lekarzami nie jest problemem, gdyż dzielą oni to samo środowisko, co niemowlę. Ograniczenie liczby gości zmniejsza też ryzyko nadmiernego pobudzenia. Zbyt dużo podnoszenia, rozmów i podrzucania może być stresujące dla małego niemowlęcia. Zadbaj o to, aby zarezerwować czas na tworzenie więzi rodzinnej i poznawanie swojego dziecka.

Wizyty uzupełniające

P: Kiedy mogę przestać zabierać dziecko na uzupełniające wizyty lekarskie?

O: Niektóre subtelne problemy z nauką lub percepcją mogą wystąpić dopiero w wieku szkolnym. Najlepiej jest odwiedzać klinikę do czasu, aż zaczniesz pakować śniadania dla dziecka!

Pamiętaj, że te wizyty są ważnym źródłem wsparcia i edukacji.

Decyzje dotyczące urodzin

P: Czy powinniśmy świętować urodziny naszego dziecka w faktycznym dniu urodzin czy w dniu, w którym był planowany poród?

O: Dzień, w którym dziecko się urodziło, jest jego prawną datą urodzenia, ale możliwe jest, że rozwój Waszego dziecka będzie bardziej zgodny z jego „wiekiem dostosowanym” (czyli wiekiem z uwzględnieniem tygodni przedwczesnego porodu). Dlaczego nie świętować obu tych dni? Znajdzie się wiele powodów do świętowania, kiedy weźmiecie pod uwagę, jak daleko zaszliście!

Reszta rodziny

P: Co ze starszymi dziećmi? Nowe dziecko zajmuje cały mój czas.

O: Delikatne dziecko wymaga wyjątkowej opieki i uwagi i wyzwaniem w takim przypadku jest sprostanie potrzebom starszych dzieci. Spróbuj włączyć do pomocy starsze dzieci od samego początku. Docenią proste opisy tego, co się dzieje i jasne opisanie sytuacji. Dlaczego Twoje nastroje wahają się i co mogą zrobić, aby pomóc. Zobaczenie wątłego dziecka na oddziale noworodków może być przytłaczające, więc zanim uznasz, że nadszedł czas, rola starszych dzieci może polegać na przysyłaniu obrazków lub zdjęć i wyborze małych zabawek lub ubranek. Przyprowadź rodzeństwo na wizytę, jeśli tylko są zdrowi i gdy tylko zmniejszy się liczba urządzeń pomagających noworodkowi w funkcjonowaniu. W domu pamiętaj o włączeniu starszych sióstr i braci w opiekę nad dzieckiem, na przykład w trakcie kąpieli lub zmiany pieluchy.

Spędzaj czas sam na sam ze starszymi dziećmi każdego dnia, nieważne jak krótki. Niech ktoś inny pilnuje dziecka, jeśli jest to możliwe, gdy Ty poświęcasz wyłączną uwagę starszym dzieciom.

Regresja zachowania, taka jak moczenie się, problemy ze snem i więcej płaczu jest wyczerpująca, ale zupełnie normalna. Twoje starsze dziecko przystosowuje się do zmienionych okoliczności, tak jak i Ty. Nie oczekuj, że rodzeństwo od razu będzie bardzo lubić nowego brata lub siostrę – z ich punktu widzenia dziecko jest nudne i sprawia dużo kłopotów!

Przyszłe ryzyko

P: Czy moje następne dziecko też będzie wcześniakiem?

O: To zależy od tego, dlaczego to dziecko urodziło się przedwcześnie. Ciąże u bardzo młodych kobiet oraz tych, które skończyły 35 lat, a także ciąże bliźniacze cechują się podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu.

Jeśli nie występują u Ciebie żadne znane czynniki ryzyka przedwczesnego porodu, inne niż uprzedni przedwczesny poród, na ponad 80% Twój następny poród nastąpi w wyznaczonym terminie.

Zgoda na pliki cookie