Kiedy dzieci wypowiadają swoje pierwsze słowa?

Niewiele z przełomowych momentów Twojego dziecka jest tak ekscytujących, jak jego pierwsze słowa. Twoje dziecko może powiedzieć swoje pierwsze “tata” lub “mama” w wieku około sześciu do ośmiu miesięcy. Może dodać kilka dodatkowych słów do swojej listy gdzieś na pierwsze urodziny. Te wskazówki pomogą Ci w zmotywowaniu Twojego dziecka do mówienia.

Mów do dziecka

Zwyczajne mówienie do dziecka uczy je nowego słownictwa i zachęca do wypowiedzenia pierwszych słów. Zapewnij stałą narrację przy wykonywaniu codziennych czynności lub kiedy jesteście w nowym środowisku, aby zapoznać je z nowymi słowami.

Rozmawiaj

Podążaj za zainteresowaniami dziecka i pozwól mu kierować Cię na tematy do rozmowy. Jeśli na przykład Twoje dziecko wpatruje się w psa i gaworzy, uczyń z tego temat dyskusji i powtarzaj słowo “pies”, wskazując na zwierzę.

Skup się na rutynie i powtarzaniu

Codzienne czynności, takie jak kąpiel, posiłki, przewijanie są idealnymi okazjami do uczestniczenia każdego dnia w tych samych konwersacjach z Twoim dzieckiem. W trakcie tych okresów, będzie uczyć się kluczowych słów i fraz i łączyć je z czynnościami.

Moduluj mowę dla swojego dziecka

Aby pomóc dziecku budować zdolności językowe, mów powoli, krótkimi zdaniami i czekaj, aż spróbuje odpowiedzieć. Pomóż mu rozpoznawać rzeczy i słowa przez zabawę.

Pamiętaj tylko, że niektóre dzieci zaczynają mówić wcześnie, a inne potrzebują czasu, zanim wypowiedzą pierwsze słowa. Twoje dziecko opanuje nowe słowa, zanim się obejrzysz!

Zgoda na pliki cookie