Przygotowanie starszego dziecka na nadejście rodzeństwa

Większość dzieci powie, że chciałoby mieć młodszego brata lub siostrę, ale mało które faktycznie chce dzielić się uwagą rodziny z tym nowym nieznajomym.

Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie stresu dla starszego dziecka i Ciebie oraz przekształcenie przynajmniej części tej sytuacji w pozytywne doświadczenie.

Przygotowanie się na rodzeństwo

Małe dzieci i przedszkolaki bardziej szczere uczucia dotyczące oczekiwanego dziecka pokażą swoim zachowaniem niż słowami. Często lepiej pomóc im przyzwyczaić się do tych uczuć poprzez zabawę niż rozmowę.

  • Zachęcaj swoje dziecko do ćwiczenia opiekowania się swoimi ulubionymi zabawkami, jakby były dziećmi – nie ma znaczenia, czy jest to lalka, pluszak czy samochodzik.

  • Pomóż dziecku zrozumieć, że czas karmienia jest także czasem przepełnionej miłością interakcji.

  • Poćwiczcie razem przewijanie lalki.

  • Dowiedz się, czy w Twojej okolicy są dostępne specjalne zajęcia dla przyszłego starszego rodzeństwa.

Możliwe negatywne reakcje

  • Niech Cię nie zaskoczy ani nie zdenerwuje, gdy Twoje dziecko wyraża gniew lub niechęć w stosunku do nowego dziecka. („Jeśli będzie płakać, po prostu ją wyrzucimy!”).

  • Twoje starsze dziecko może zacząć zachowywać się bardziej dziecinnie: Może bardziej lgnąć do Ciebie lub przestać korzystać z ubikacji. Pamiętaj, że kiedy mówi lub robi te rzeczy, w rzeczywistości sprawdza, czy przypadkiem nie porzucisz go na rzecz nowego dziecka. Często je przytulaj i powiedz mu, jak bardzo jest dla Ciebie wyjątkowe.

  • Kiedy wracasz do domu z nowym dzieckiem, weź ze sobą specjalną lalkę lub pluszaka dla Twojego starszego dziecka. Da to Twojemu dziecku możliwość udawania, że opiekuje się, karmi, przewija, kąpie, kołysze i śpiewa, kiedy Ty robisz to samo z małym dzieckiem. Użyj tej zabawki, aby pokazać dziecku, jak trzymać niemowlę bezpiecznie, podtrzymując główkę.

Czy Twoje dziecko powinno tu być?

Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, starsze dziecko może obawiać się porzucenia i wymiany na inne.

  • Powiedz mu, kto z nim zostanie, aby się nim opiekować, gdy Ty będziesz rodzić.

  • Porozmawiaj o rzeczach, które będziecie robić razem, kiedy wrócisz.

Jeśli chcesz, aby starsze dziecko towarzyszyło Ci przy porodzie, pamiętaj, że może to być dla niego przerażające i dezorientujące. Nie ma ono jeszcze odpowiedniej perspektywy, aby zrozumieć, co się dzieje. Może to też zwiększyć Twój stres i Twojego partnera. Jeśli pozwolisz dziecku być przy porodzie, zadbaj o to, aby był też obecny odpowiedzialny dorosły, który poświęci mu całą uwagę oraz zabierze je do innego pomieszczenia i będzie z nim rozmawiać lub się bawić, jeśli doświadczenie będzie zbyt przerażające i przytłaczające.

Relacje rodzinne

Dzieci będą słusznie czuły zazdrość o całą uwagę, którą jest obdarzane nowe dziecko. Kiedy goście przychodzą zobaczyć noworodka, niezłym pomysłem jest, aby przynieśli jakiś podarunek dla starszego dziecka. To pozwala dziecku mieć pewność, że nikt o nim nie zapomniał.

Pamiętaj, że większość małych dzieci i przedszkolaków jest zawiedziona tym, jak mało interesujący jest noworodek. Przez wiele miesięcy wyobrażały sobie kompana do zabawy. Będą więc potrzebowały czasu, aby przestawić się i obniżyć oczekiwania.

Spodziewaj się rywalizacji między rodzeństwem. W przyszłości może ona przekształcić się w zdrowe współzawodnictwo. Na początku będziesz pewnie musiała pomóc swojemu starszemu dziecku wyrazić jego sprzeczne uczucia w słowach lub rysunkach i przekazać mu w jednoznaczny sposób, że wciąż je kochasz i będziesz się nim opiekować.

Zachowanie kontaktu

Najlepiej, jeśli każde z rodziców znajdzie czas raz lub dwa razy dziennie, na spędzenie trochę czasu sam na sam ze starszym dzieckiem. Długość czasu jest mniej ważna niż poświęcenie dziecku pełnej uwagi. Nie tylko wpływa to pozytywnie na jego obawy dotyczące porzucenia, ale ułatwia mu przetrwanie tych okresów, kiedy cała uwaga poświęcona jest młodszemu rodzeństwu.

Rosnąca rodzina jest wspaniałym doświadczeniem; wkrótce Twoje dzieci będą razem się bawić i śmiać. Ciesz się tymi wyjątkowymi chwilami.

Zgoda na pliki cookie