Przedstawianie noworodka starszemu rodzeństwu

Przyniesienie nowego dziecka do domu może być nowością dla wszystkich. Może to być pierwszy raz, gdy masz syna lub córkę, oraz pierwszy raz, gdy Twoje starsze dziecko zostaje bratem lub siostrą.

Przygotowanie starszego rodzeństwa na przybycie nowego dziecka:

  • W trakcie ciąży rozmawiaj z nimi często na temat nowego dziecka i spraw, aby z podekscytowaniem oczekiwali na moment zostania starszą siostrą lub bratem.

  • Po narodzinach malucha uwzględnij ich w opiekowaniu się dzieckiem. Poproś o przyniesienie pieluchy lub pomoc przy wyborze ubranka.

  • Gdy goście przyjdą zobaczyć dziecko, pozwól jego rodzeństwu przedstawić swoją nową siostrzyczkę lub braciszka.

  • Jeśli nowe dziecko otrzymuje dużo prezentów, może być wskazane podarowanie czegoś starszemu dziecku, być może nawet jednego spośród prezentów, które dostało to najmłodsze.

  • Nie zapominaj o bezpieczeństwie – należy pamiętać, że rodzeństwo poniżej 5. roku życia nie powinno zostać samo z niemowlęciem.

Starsze rodzeństwo to jakby gotowi towarzysze zabaw, ale dobre relacje nie rodzą się od razu. Zdarza się, że starsza siostra lub brat poczują zazdrość wobec nowego dziecka i mogą nawet zacząć zachowywać się tak, jakby byli młodsi, aby zwrócić na siebie uwagę.

Dostosowanie się do nowej roli może być dla starszych dzieci wyzwaniem. Muszą nauczyć się dzielić się wszystkim – miejscem, zabawkami i przede wszystkim Tobą.

Oto kilka porad, które pomogą Twoim starszym dzieciom nawiązać bliższe więzi z młodszym rodzeństwem:

  • Wyznacz im drobne zadania przy pomocy w opiece nad maluchem. Noworodek może pochłaniać wiele Twojej uwagi, włączenie więc rodzeństwa w opiekę nad nim pomoże Ci spędzać czas ze wszystkimi dziećmi i pozwoli im zapoznać się ze sobą.

  • Zachęcaj do zadawania pytań. Starsze dzieci prawdopodobnie będą zaciekawione wszystkim, co się dzieje. Wykorzystaj okazję, aby pokazać im, czego się mogą spodziewać. Wkrótce zrozumieją, że nowonarodzone rodzeństwo wymaga dużo snu i wciąż uczy się komunikować, należy więc okazać mu cierpliwość.

  • Przekształć dzielenie się i inne pozytywne zachowania w zabawy.

  • Zarezerwuj część dnia ‘na wspólne spędzanie czasu. To upewni starsze dzieci, że kochasz je tak samo i że cenisz sobie czas, który spędzacie razem.

Zgoda na pliki cookie