Moczenie pościeli i infekcje układu moczowego u dzieci

Bycie czujnym na problemy z układem moczowym może sprawić, że jeśli wystąpi problem, Twoje dziecko zostanie objęte odpowiednim leczeniem. Większość problemów z układem moczowym jest łatwa do wyleczenia, jeśli zidentyfikuje się je w porę.

Moczenie łóżka

Nawet kiedy Twój przedszkolak nauczy się korzystać z toalety i jest suchy przez cały dzień (zwykle w wieku dwóch do czterech lat), wciąż od czasu do czasu może moczyć pościel. Jest to normalne do wieku sześciu lub siedmiu lat. W tym wieku moczenie łóżka wciąż jest normalne, ale może irytować Twoje dziecko i utrudniać mu czerpanie przyjemności z aktywności grupowych, takich jak zostawanie na noc u kolegów.

Nie trzeba karać ani krytykować dziecka za moczenie łóżka. Nie jest to celowe i wykracza poza jego kontrolę.

Kiedy jest to związane z infekcją?

Następujące objawy mogą wskazywać na infekcję:

  • Jeśli Twoje dziecko nagle musi częściej oddawać mocz (np. co kilka minut), ale oddaje go za każdym razem jedynie w niewielkich ilościach.

  • Jeśli zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu towarzyszy ból, gorączka lub brzydki zapach.

  • Jeśli Twoje dziecko doświadcza bólu podbrzusza lub niewyjaśnionej gorączki.

Skonsultuj się z pediatrą, który zbada infekcję za pomocą analizy moczu.

Dziewczynki częściej mają infekcje

Wynika to tego, że cewka moczowa – rurka wiodąca od pęcherza moczowego na zewnątrz – jest krótka i jej wylot znajduje się blisko odbytu. Bakterie łatwo mogą dostać się do pęcherza moczowego. Jest kilka środków zapobiegawczych, które można zastosować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia dróg moczowych:

  • Podcieraj swoją córkę od przodu do tyłu i naucz ją, aby sama robiła to w ten sposób.

  • Trzymaj w zasięgu ręki w łazience chusteczki nawilżane do użycia po wypróżnianiu.

  • Unikaj kąpieli z pianą, która może dostać się do pęcherza moczowego i go podrażnić, co zwiększy możliwość infekcji.

  • Dbaj o to, aby dziewczynki często piły wodę lub inne płyny. Dziewczynki powinny czuć potrzebę oddawania moczu co dwie do czterech godzin w ciągu dnia, a ich mocz powinien być bardzo blady (prawie bezbarwny), jeśli piją dostatecznie dużo płynów.

Kiedy należy się martwić

Powiadom swojego pediatrę, gdy dziecko zaczyna często moczyć łóżko, jeśli normalnie tego nie robi lub robi to rzadko. Może to być oznaką zakażenia dróg moczowych lub wskazywać na cukrzycę, chorobę nerek lub zaparcie. Podobnie gdy dziecko, które było zawsze suche w ciągu dnia, zaczyna się moczyć, prawie na pewno istnieje jakaś przyczyna fizyczna. Wszelkie zmiany wymagają sprawdzenia i być może wykonania badania.

Jak wygląda strumień moczu

Obserwuj strumień moczu dziecka, szczególnie jeśli to chłopiec. Prosty, silny strumień, który opada w sporej odległości od ciała, jest dla chłopców normalny. Słaby, kapiący lub przerywany strumień, przez który bielizna lub pieluchy są stale wilgotne, może oznaczać nieprawidłowość w układzie moczowym. Jeśli dziecko musi wysilać się przy oddawaniu moczu lub trudno mu rozpocząć, daj znać lekarzowi; może występować problem z układem moczowym.

Kolor i zapach

Jeśli mocz dziecka jest różowy lub brązowawy, jest bardzo ciemny lub dziwnie pachnie, natychmiast powiadom lekarza. Przyczyną mogą być problemy z nerkami lub wątrobą i wymaga to natychmiastowych badań. Wczesne leczenie może zapobiec uszkodzeniu nerek.

Większość problemów układu moczowego jest łatwych do wyleczenia, ale ważne jest, aby rozpoznać problemy i szybko się nimi zająć.

Zgoda na pliki cookie