Podróże z dwójką lub większą liczbą dzieci

Nadszedł czas na wybranie się na długo oczekiwane rodzinne wakacje. A może przygotowujesz się do załatwienia kilku spraw z dzieckiem „pod pachą”? W obu przypadkach nierzadko będzie to przytłaczające i zastanawiamy się, czy nie byłoby prościej zostać w domu.

Rodzice często myślą, że kiedy opanowali już dostosowywanie swojego życia do dziecka, nie powinno być dużo trudniej z kolejnym dzieckiem. Ale logistyka wypraw i podróży z więcej niż jednym dzieckiem może być wyzwaniem – mówiąc delikatnie. Ostrożne planowanie, odrobina szczęścia, dużo cierpliwości i liczne sztuczki w zanadrzu mogą sprawić, że podróż będzie przyjemniejsza. Jeśli potraktujesz podróż jak przygodę, Twoje dzieci także tak do tego podejdą. Jeśli potrafisz sprawić, że wyprawy te będą ciekawe, jest mniej prawdopodobne, że dzieci będą opierać się by wsiąść do samochodu.

Rezerwowanie dłuższego czasu znacznie obniża stres. Jeśli Twoja sprawa do załatwienia zajęłaby typowo godzinę z jednym dzieckiem, zaplanuj co najmniej dwie godziny dla tego samego wyjścia z dwójką lub większą liczbą dzieci. Nigdy też nie odmawiaj, jeśli ktoś zaoferuje Ci pomoc przy takich wyjściach. Ta dodatkowa para rąk może naprawdę ułatwić zadanie.

Pamiętaj, że jeżdżenie na rodzinne wycieczki i załatwianie spraw są okazjami do nauki o miejscach, które odwiedzicie oraz do ważnych lekcji społecznych, takich jak dzielenie się, czekanie na swoją kolej i bycie cierpliwym. Te wycieczki wiążą się z przebywaniem razem i mogą być źródłem wspaniałych rodzinnych wspomnień.

Stosuj się do tych wskazówek, aby sprawić, że Wasza wycieczka będzie przyjemna i możliwie bezstresowa.

Weź pod uwagę wiek swojego dziecka i jego etap rozwoju.

Dzieci w wieku poniemowlęcym nie potrafią przez długi czas koncentrować się na jednej rzeczy i uczą się przez dotyk. Tak więc możesz zabrać ze sobą starsze dzieci do warzywniaka, ale niemowlaka lub młodsze dziecko zostaw w domu z rodzicem lub opiekunką . Jeśli musisz wziąć ze sobą do sklepu spożywczego wszystkie dzieci, upewnij się, że masz listę, aby szybciej przebrnąć przez alejki. Weź ze sobą zabawkę dla najmłodszego, aby zająć go czymś i żeby zmniejszyć szanse na to, że będzie chwytać rzeczy przy kasie. Nigdy nie zostawiaj dzieci samych w samochodzie, nawet jeśli wydaje Ci się, że potrzebujesz tylko kilku rzeczy i za chwilę wrócisz. W przypadku dłuższych podróży całą rodziną młodsze dzieci będą potrzebowały więcej zabawek lub innych rzeczy do zajęcia ich uwagi, natomiast starsze potrafią już dłużej skupić się na jednej rzeczy i potrzebują ich mniej.

Planuj naprzód

Mimo że, zajęcia i zadania pojawiające się pod wpływem chwili mogą być zabawne, zmiany w rutynie mogą być dla dzieci trudne, szczególnie w przypadku przedszkolaków i młodszych dzieci. Daj maluchom znać zawczasu i uwzględnij je przy planowaniu w możliwie największym stopniu. W przypadku dłuższych podróży rodzice powinni spakować rzeczy dla młodszych dzieci, ale również zachęcić starsze do samodzielnego pakowania i dać im sugestie co do tego, jakie ubrania i zabawki powinny zabrać. Spróbuj spakować się wcześniej, aby ograniczyć stres w ostatniej minucie. Zachęcaj dzieci w wieku szkolnym do zapoznania się z miejscami, które planujecie odwiedzić, uwzględniając obejrzenie map, zapoznanie się z prognozą pogody itp.

Podejmij środki ostrożności przeciwko chorobom

Przebywanie na zatłoczonych lotniskach i stacjach kolejowych, czy nawet siedzenie w klaustrofobicznym samochodzie i zatrzymywanie się w miejscach publicznych może być źródłem wielu chorób. Częste i dokładne mycie rąk lub używanie środka dezynfekującego może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się zarazków. Smoczki, gryzaki lub zabawki, które upadną na podłogę lub są dotykane przez innych, powinny być często płukane lub czyszczone środkiem dezynfekującym. Karmienie dziecka piersią także może pomóc w zapobieganiu infekcjom.

Podróż w nocy

Przy długich podróżach samochodowych niektórzy rodzice sugerują jazdę w nocy lub wyruszenie w środku nocy, licząc na to, że dzieci prześpią znaczną część drogi.

Nie zapomnij o czymś na pocieszenie

Sprawdź dokładnie, czy zabrałaś smoczek (zabierz dodatkowe) lub ulubiony kocyk który potrzebują.

Zawczasu przygotuj wszystkie rzeczy, które się nie psują.

Są to ubrania dla każdego dziecka oraz zabawki i książki, wózek, pieluchy, plecaki, foteliki samochodowe itp.

Zachęć swoje dziecko do wybrania gier, książek i zabawek do zabrania.

Możesz uwzględnić płyty DVD, CD (piosenki na podróż dobrze się sprawdzają) lub audiobooki; wiele z nich można wypożyczyć z biblioteki. Zmieniaj zabawy w trakcie podróży, aby zmniejszyć poziom nudy.

Przygotuj skrzynki podróżne.

Jeśli w Twoim samochodzie jest dość miejsca, zabierzcie pudełko po butach dla każdego dziecka, wypełnione odpowiednimi dla jego wieku materiałami, takimi jak kolorowanki, kredki, flamastry, naklejki, papierowe lalki itp. Nie pozzwalaj na nożyczki w samochodzie, gdyż mogą być one niebezpieczne w przypadku nagłego hamowania.

Uwzględnij jakieś proste gry i zabawy edukacyjne

Zapytaj młodsze dzieci, jakie kolory widzą, lub aby policzyły ciężarówki. Starsze dzieci mogą chcieć narysować rzeczy, które widzą po drodze.

Zabierz dużo zdrowych przekąsek i napojów oraz trochę plastikowych sztućców

Oszczędza to czas i pieniądze, i może ograniczyć kłótnie o to, kiedy i gdzie się zatrzymać na posiłek. Pozwól dzieciom na pomoc w wyborze. Spróbuj sporządzić plan posiłków, aby wycieczka nie stała się pretekstem do całodniowego obżerania się.

Często róbcie postoje

Wykorzystaj te postoje na odwiedzenie ubikacji oraz na rozprostowanie nóg i zużytkowanie nieco energii. Nawet 10 do 15 minut biegania, grania w piłkę lub skakania na skakance może ułatwić przetrwanie kolejnych kilku godzin. W zależności od trasy możecie po drodze trafić na park krajobrazowy i zrobić sobie krótki spacer lub zaliczyć plac zabaw.

Prowadź bezpiecznie

Zawsze używaj pasów bezpieczeństwa i trzymaj dzieci prawidłowo zapięte w fotelikach bezpieczeństwa. Prowadzenie może być stresujące i możesz poczuć potrzebę zatrzymania się, jeśli hałas/kłótnie/zmęczenie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Przy dobrym planowaniu i odrobinie szczęścia może udać Ci się uczynić z rodzinnej wycieczki przyjemne i pamiętne doświadczenie dla wszystkich.

Zgoda na pliki cookie