Kupka dziecka – porady: Co o zdrowiu dziecka powie Ci jego kupka

Martwisz się o to, czy Twój noworodek wypróżnia się dostatecznie często? Wiedz, że u różnych dzieci wygląda to inaczej. Po miesiącu dzieci karmione piersią mogą nie wypróżniać się przez kilka dni, a nawet tydzień. Lecz jeśli w trakcie pierwszego miesiąca Twoje dziecko robi kupkę rzadziej niż raz dziennie, może to oznaczać, że nie dostaje dostatecznie dużo pokarmu.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zwykle wypróżniają się codziennie. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym, jeśli zawartość pieluchy jest taka jak zwykle, nie ma powodów do obaw w kwestii jego kupki.

Co jest normalne?

Niech nie zaskoczy Cię to, co znajdziesz w pierwszej pieluszce swojego dziecka – pierwszy stolec dziecka będzie zielonoczarną, smolistą substancją, zwaną smółką.

Jednak gdy ten pierwszy czas minie, dziecko zacznie robić normalne kupki – takie, jakie są odpowiednie dla jego organizmu!

W tym czasie wygląd kupki jest zależny w pełni od tego, czym karmisz dziecko. Jeśli karmisz swojego noworodka piersią, jego początkowe kupki będą zielonobrązowe lub żółtobrązowe. Po około pięciu dniach kolor zmieni się na bardziej brązowy lub żółtawy i kupka stanie się bardziej ziarnista.

Jest to całkowicie normalne i jest oznaką zdrowia dziecka.

Z drugiej strony, dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć stolce bardziej ciastowate, w kolorze żółtym lub brązowym.

Co może oznaczać kupka Twojego dziecka

Jeśli kolor stolca noworodka zmienia się nieco między wypróżnieniami, nie niepokój się. Jednak dwa odcienie, których nie chcesz znaleźć w brudnej pieluszce dziecka to biały (który może wskazywać na chorobę wątroby) lub czerwony (który oznaczać może krwawienie).

Skonsultuj się ze swoim pediatrą, jeśli zauważysz któryś z nich. Jeśli chodzi o konsystencję, prawdopodobnie zobaczysz różne wariacje, ale bądź wyczulona na wyjątkowo wodniste stolce (które mogą wskazywać na biegunkę) lub składające się z małych kuleczek (które mogą być oznaką zaparcia).

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT Bezpieczeństwo i zobowiązania

Zgoda na pliki cookie