Podstawowe porady dot. opieki nad dzieckiem

Twoja rodzina i przyjaciele mogą mieć wiele rad dawanych w dobrej wierze, jednak ich wskazówki mogą skierować Cię w niewłaściwym kierunku. Oto kilka nieaktualnych porad rodzicielskich, które należy zignorować.

1. Rozpuszczasz swoje dziecko, jeśli zbyt często je nosisz

Noworodki płaczą zwykle dlatego, że mają jakąś potrzebę. Czy jest to zmiana pieluchy, głód, czy jedynie potrzeba przytulenia, uspokojenie Twojego dziecka pomaga mu czuć się bezpiecznym i kochanym. Dziecka zwyczajnie nie da się rozpuścić. W praktyce im lepiej będziesz spełniać jego potrzeby, zanim ukończy szósty miesiąc życia, tym mniej wymagające będzie Twoje dziecko w późniejszym okresie życia.

2. Zachowaj w domu ciszę, kiedy dziecko śpi

Jak się okazuje, dzieci przyzwyczajają się do hałasów w tle w czasie, który spędzają w łonie matki. Możesz spokojnie poodkurzać, kiedy dziecko śpi. Odgłos urządzenia może pomóc uśpić dziecko, a ty możesz trochę posprzątać, kiedy odpoczywa.

3. Karm swoje dziecko bardzo regularnie

Uważano niegdyś, że dziecko po opuszczeniu szpitala powinno być karmione równo co cztery godziny. Przeświadczenie to oparte było na założeniu, że karmienie na żądanie (czyli kiedy dziecko było głodne) rozpuści dziecko i zwiększy ryzyko infekcji przewodu pokarmowego. Dzisiaj jednakże wielu lekarzy zaleca dostosowanie się do potrzeb dziecka przy zaspokajaniu jego głodu.

Porady dotyczące opieki nad dziećmi z pewnością rozwinęły się na przestrzeni lat, ale jedna rzecz pozostaje dla rodziców taka sama: chęć zapewnienia dziecku szczęścia i zdrowia. Pamiętaj: Ty najlepiej znasz swoje dziecko!

Zgoda na pliki cookie